Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak składek ZUS i świadczenie postojowe. Artyści mogą liczyć na wsparcie?

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Artyści znów nie mogą występować przed publicznością. W zamian rząd proponuje zwolnienie ze składek ZUS i świadczenia postojowe.
Artyści znów nie mogą występować przed publicznością. W zamian rząd proponuje zwolnienie ze składek ZUS i świadczenia postojowe. Sylwia Penc / Polskapresse
Zwolnienie freelancerów ze składek ZUS i świadczenie postojowe - to główne propozycje wsparcia rządu dla środowisk twórczych w związku z ograniczeniem ich działalności. W życie weszły przepisy, na mocy których dla artystów w trudnej sytuacji finansowej w całym kraju zarezerwowano w sumie 25 mln zł. W Krakowie kulturę wspierają także inicjatywy lokalne.

FLESZ - Apel do ozdrowieńców: oddawajcie krew

W pomoc lokalnym twórcom w inny niż dotychczas sposób zaangażował się Krakowski Salon Sztuki. W ostatnich dniach rozstrzygnięto konkurs "Obraz Nędzy i Rozpaczy", którego w tym roku nie zwieńczy wystawa, a pieniądze przeznaczane na nią w normalnych warunkach, tym razem trafią bezpośrednio do zwycięzców. W tegorocznej edycji zmieniono także tytuły nagród z „Dzieła” na „Osoby” i „Miejsca”, a oprócz indywidualnych artystek i artystów nagrodę otrzymały również przestrzenie kształtujące lokalną scenę artystyczną.

- To bardzo symboliczna zmiana, która przenosi nacisk i uwagę z przedmiotów na ludzi - tłumaczą organizatorzy konkursu.

W tym szczególnie trudnym dla artystów czasie inicjatorom Salonu zależało, by poprzez organizację konkursu wesprzeć najbardziej kruche elementy ekosystemu sztuki - twórców, prywatne galerie, fundacje i stowarzyszenia. W puli nagród znalazło się 100 tysięcy złotych, które trafią do twórców i twórczyń związanych z Krakowem. Wśród nich otrzymają je m.in. Przemek Krzakiewicz, Izabela Makocka, Daniel Mączka czy miejsca, takie jak Fundacja Nośna, Elementarz dla mieszkańców miast, Jak Zapomnieć.

Dla kogo zwolnienie ze składek ZUS?

Pomoc dla artystów w związku kolejnym zawieszeniem działalności instytucji kultury zaproponował także rząd. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wprowadzenie mechanizmów wsparcia dla artystów-freelancerów, instytucji i organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców działających w obszarze kultury. Pomoc ma objąć zwolnienie ze składek ZUS oraz świadczenie postojowe.

Na spotkaniu z przedstawicielami środowisk twórczych 6 listopada Minister Kultury Piotr Gliński poinformował, że od 4 listopada ponownie przyznawane są też zapomogi socjalne. Tego dnia weszły w życie przepisy, na mocy których środki z budżetu państwa - w wysokości 25 mln zł - będą mogły trafić do artystów w trudnej sytuacji finansowej.

Świadczenia postojowe dla artystów

Taka forma zadośćuczynienia za przestój w prowadzeniu działalności to jedna z dwóch głównym propozycji rządu. Ze świadczenia tego można skorzystać, gdy w związku z pandemią koronawirusa doszło do przestoju w prowadzeniu działalności (przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego), a umowa cywilnoprawna nie została zrealizowana. O świadczenie postojowe należy zawnioskować do ZUS.

Drugi lockdown kultury

Przypomnijmy, że od 7 do 29 listopada zamknięte dla publiczności pozostają wszystkie instytucje kultury. Teatry i kina nie mogą zapraszać do swoich przestrzeni widowni, galerie i muzea są zamknięte dla odwiedzających, domy kultury zawieszają zajęcia w tradycyjnej formie, a biblioteki nie wypożyczają zbiorów. Nowe restrykcje nie wykluczają jedynie:

  • prowadzenia prób i ćwiczeń do przygotowania wydarzeń artystycznych
  • nagrań fonograficznych i audiowizualnych
  • udostępniania przestrzeni i zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu
  • udostępniania do zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych, należących do instytucji kultury
  • wypożyczeń bibliotecznych realizowanych bez bezpośredniego kontaktu między pracownikiem biblioteki a wypożyczającym (m.in. korzystania z książkomatów)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Brak składek ZUS i świadczenie postojowe. Artyści mogą liczyć na wsparcie? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski