Jacek Żukowski
Od lewej: Karina Lipiarska-Pałka, Natalia Leśniak, Justyna Mospinek
Od lewej: Karina Lipiarska-Pałka, Natalia Leśniak, Justyna Mospinek Fot. Grot Zabierzów
Łucznictwo. Udany występ Kariny Lipiarskiej-Pałki w drużynie

W Echmiadzinie w Armenii odbywały się mistrzostwa Europy w łucznictwie. Reprezentacja Polski wraca z tych zawodów z brązowym medalem drużyny, który zdobyły Karina Lipiarska-Pałka z Grotu Zabierzów, Natalia Leśniak (Łucznik Żywiec) i Justyna Mospinek-Kluz (UKS Piątka Zgierz).

Polki powtórzyły sukces z marca, kiedy to wywalczyły brąz podczs halowych mistrzostw Europy we Francji. Wtedy występowały w składzie: Lipiarska, Leśniak i Adrianna Żurańska

Teraz Polki sklasyfikowane zostały na trzeciej pozycji po wygranej w zaciętym pojedynku z Rosją. – Medal drużynowy to nie to samo co indywidualny, ale nie da się ukryć, że bardzo się z __niego cieszę _– mówi Karina Lipiarska-Pałka. – Było bardzo ciężko, już byłyśmy prawie za burtą turnieju, kiedy to w walce o wejście do najlepszej czwórki przegrywałyśmy z Danią 0:4. Udało się nam jednak doprowadzić do stanu 4:4, a następnie wygrać w barażu 27:20._

W półfinale nie powiodło się naszym reprezentantkom, uległy wyraźnie Francuzkom 2:4. W starciu o trzecie miejsce wygrały jednak wojnę nerwów z Rosją, pokonując ją 5:4, też po barażu.– Francuzki nie pozostawiły nam złudzeń, kto jest lepszy – mówi zawodniczka Grota. – Przegrana była o tyle przykra, że w tej reprezentacji były same juniorki. Dobrze, że sięgnęłyśmy po medale po wygranej z Rosją 27:26. Bardzo się nadenerwowałam, zwykle bowiem strzelam pierwsza, a tym razem trener wystawił mnie jako ostatnią. Można więc powiedzieć, że decydujące strzały były z __moim udziałem.

Tak dobrze nie powiodło się zabierzowiance w strzelaniach indywidualnych, choć zapowiadało się całkiem nieźle. Po kwalifikacjach, odbywających się w morderczym, trzydziestokilkustopniowym upale, Karina Lipiarska-Pałka zajmowała pierwsze miejsce (z bardzo wysokim wynikiem 659 pkt). Zakończyła jednak start na 1/16 finału. – Nie poszło mi, za bardzo asekuracyjnie strzelałam w fazie finałowej – mówi.

Leśniak zaszła najdalej z polskiej ekipy. W walce o złoto uległa Rosjance Tatianie Seginie.

Przed Lipiarską-Pałką oraz innymi czołowymi łuczniczkami globu zawody Pucharu Świata, które odbędą się w przyszłym tygodniu we Wrocławiu. Mistrzostwa kraju zaplanowano na wrzesień.