MKTG SR - pasek na kartach artykułów

broker edukacyjny

Redakcja
Nie wiesz, jaki szkolenie albo kurs byłby dla ciebie najodpowiedniejszy? W wyborze pomoże broker edukacyjny. To nowy zawód, który w przyszłości ma szansę stać się jednym z najpopularniejszych.

Zawody przyszłości

Broker to inaczej doradca edukacyjny, który dobiera oferty szkoleń do indywidualnych możliwości i wymagań oraz opracowuje ścieżkę rozwoju danej osoby. Pośredniczy między klientami a instytucjami szkoleniowymi. Usługi, które świadczy, polegają na udzielaniu konsultacji, badaniu i określaniu potrzeb szkoleniowych klienta. Broker pomaga w znalezieniu m.in. szkoły, uczelni, szkoleń oraz kursów językowych.
Przy doborze odpowiedniego kursu brane są pod uwagę predyspozycje danej osoby, możliwości edukacyjne oraz aktualnie obowiązujące trendy na rynku pracy. Liczą się też możliwości finansowe i czasowe klienta. Z usług brokera korzystają nie tylko ci, którzy chcą zmienić zawód, ale również ci, którzy chcieliby się dokształcić lub rozwinąć swoje zainteresowania i pasje.
- Myślę, że jest to zawód przyszłości. Dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej, przed Polakami pojawiło się dużo więcej ofert rozmaitych kursów i szkoleń - mówi Agnieszka Żarnecka ze Stowarzyszenia SPOZA. - Z ankiet, które przeprowadziliśmy, wynika że wiele osób doświadczyło w życiu nietrafnego wyboru szkolenia, np. okazywało się, że nie uzyskały po nim odpowiedniego certyfikatu cenionego przez pracodawców lub kwalifikacji, na jakie liczyły. Okazuje się, że szeroka oferta szkoleń paradoksalnie może utrudniać wybranie dla siebie odpowiedniego kursu, a pomóc im w tym może właśnie broker edukacyjny.
Zawód brokera został zarejestrowany w lipcu tego roku. W Polsce jest jeszcze niewielu specjalistów w tej dziedzinie, a świadczone przez nich usługi są czymś nowym na rynku edukacyjnym.
- W ramach jednego z projektów opracowaliśmy podstawy metodologiczne zawodu brokera edukacyjnego, kodeks etyczny, powstaje też poradnik dla brokerów edukacyjnych, którzy będą chcieli założyć działalność gospodarczą i utrzymywać się z prowizji od firm szkoleniowych, bowiem usługi brokera edukacyjnego są dla klientów nieodpłatne - mówi Agnieszka Żarnecka.
Aby móc pracować w zawodzie brokera, trzeba odpowiednich predyspozycji osobowościowych. Bardzo ważne są zwłaszcza umiejętności komunikacyjne.
Na mapie edukacyjnej nie ma jeszcze kierunku studiów, który kształciłby specjalistów w tym zakresie. Mogą w tym zawodzie pracować absolwenci kierunków społecznych, takich jak pedagogika, psychologia czy doradztwo zawodowe. Brokerzy mogą pracować w urzędach pracy, biurach karier oraz organizacjach pozarządowych.
KATARZYNA KLIMEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski