Bronowicki armagedon. Wielki remont czas zacząć!

Arkadiusz MaciejowskiZaktualizowano 
Remont trasy do Bronowic potrwa rok Joanna Zmuda
Przez minimum 10 miesięcy trwać będą gigantycznie utrudnienia. Prezydent na pocieszenie proponuje bezpłatne przejazdy MPK

Już dziś rozpocznie się przebudowa ulic: Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej! Pasażerów MPK czeka „komunikacyjne tsunami”. Wprowadzone zostaną wielkie zmiany w rozkładach jazdy. Zamiast tramwajów do Bronowic kursować będą zastępcze autobusy. Na gigantyczne utrudnienia muszą przygotować się również kierowcy.

Chaos w mieście potęgować będzie jeszcze bardziej m.in. to, że w tym samym dniu, w którym rozpoczną się prace na trasie do Bronowic... wstrzymany zostanie ruch tramwajów do Kurdwanowa. A lista remontów jest dłuższa.

Jak dojechać do Bronowic?

- Modernizacja linii tramwajowej spowoduje zawieszenie kursów tramwajów na odcinku od Teatru Bagatela aż do Bronowic - zapowiedzieli już kilka dni temu urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Co oznacza, że tramwaje nie będą mogły - przez aż 10 miesięcy - z ul. Dunajewskiego i ul. Podwale skręcać w ul. Karmelicką i dojeżdżać do Bronowic.

W ostatnich dniach urzędnicy zmieniali jednak koncepcję, jak zorganizować komunikację zastępczą. Ostatecznie zdecydowali, że w zamian za tramwaje, od dziś, z przystanku Teatr Bagatela w kierunku Bronowic odjeżdżać będą dwa zastępcze autobusy - numer 704 (kurs co 3 minuty) i 713 (kurs co 6 minut). Pierwszy z nich dojedzie do Bronowic Małych, a drugi skończy trasę na ul. Piastowskiej. Autobusy pojadą ulicami alternatywnymi do tych remontowanych.

Linia nr 704:

Autobusy w kierunku Bronowic Małych będą kierowały się od Teatru Bagatela ulicami Juliana Dunajewskiego, Garbarską, Karmelicką, Pomorską, Kazimierza Wielkiego, Podchorążych, Piastowską, Juliusza Lea, Młodej Polski, Jadwigi z Łobzowa, Lucjana Rydla, Bronowicką, Balicką.

Autobusy w kierunku Teatru Bagatela będą kierowały się z Bronowic Małych ulicami Balicką, Bronowicką, Podchorążych, Kazimierza Wielkiego, Łobzowską, Garbarską.

Linia nr 713:

Autobusy w kierunku Głowackiego będą kursowały po tej samej trasie co linia nr 704 na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Piastowskiej, gdzie będzie zlokalizowany przystanek Głowackiego.

Autobusy w kierunku Teatr Bagatela będą kierowały się ulicami Piastowską, Lea, Smoluchowskiego i od przystanku Uniwersytet Pedagogiczny dalej po trasie linii nr 704 do Teatru Bagatela.

Niespodziewanie - bo wcześniej nie było mowy o takiej możliwości - urzędnicy z ZIKiT poinformowali, że od 1 października, w ograniczonej formie, tramwaje będą kursować w Bronowicach. Tramwaj numer 74 pojedzie jednak tylko między dwiema bronowickimi pętlami, czyli między osiedlem Widok (Bronowice Małe) a pętlą przy ul. Lucjana Rydla. - Pracownicy wykonawcy inwestycji, czyli firmy ZUE, poinformowali, że będzie techniczna możliwość uruchomienia tramwaju między pętlami. Tramwaj częściowo odciąży zastępcze autobusy, będzie też służył okolicznym mieszkańcom - mówi Michał Pyclik z ZIKiT. Ale tramwaj 74 będzie pełnił funkcję tylko „linii osiedlowej”; by dojechać do centrum miasta mieszkańcy i tak będą musieli wsiąść do autobusów.

Zmiany spowodowane remontem w Bronowicach odczują też mieszkańcy innych części Krakowa. W zamian za tramwaje nr 4, 13 i 44 na torowiska wyjedzie jeden tramwaj numer 73 (trasa Nowy Bieżanów - Teatr Bagatela - Wzgórza Krzesławickie). Z kolei w zamian za tramwaje nr 8 i 20, od dziś po krakowskich torowiskach kursował będzie tramwaj numer 78 (trasa Borek Fałęcki - Teatr Bagatela - Mały Płaszów). Tramwaje nr 14 i 24 zostaną skierowane do Cichego Kącika.

linia 73 – zastępcza linia tramwajowa kursująca na trasie: Wzgórza Krzesławickie - Kocmyrzowska - Łowińskiego - Ujastek - al. Solidarności / Kopiec Wandy - Ujastek Mogilski - al. Solidarności - al. Jana Pawła II - Mogilska - Lubicz - Basztowa - Dunajewskiego - TEATR BAGATELA - Podwale - Straszewskiego - Franciszkańska - Dominikańska - św. Gertrudy - Stradomska - Krakowska - Legionów Piłsudskiego - Kalwaryjska - Limanowskiego - Wielicka - Teligi - Ćwiklińskiej - Nowy Bieżanów P+R (połączenie linii 4 / 44 i 13). Linia kursować będzie z częstotliwością: w dni powszednie co 7,5 minut w godzinach szczytu i co 15 minut poza godzinami szczytu oraz co 20 minut w dni wolne. W godzinach szczytu co drugi kurs realizowany będzie na trasie Kopiec Wandy - Nowy Bieżanów P+R;

linia 78 – zastępcza linia tramwajowa kursująca na trasie: Mały Płaszów - Lipska - Kuklińskiego - Klimeckiego - Herlinga-Grudzińskiego - Kotlarska - al. Powstania Warszawskiego - Lubicz - Basztowa - Dunajewskiego - TEATR BAGATELA - Podwale - Straszewskiego - Franciszkańska - Dominikańska - św. Gertrudy - Stradomska - Krakowska - Kalwaryjska - Wadowicka - Zakopiańska - Borek Fałęcki (połączenie linii 8 i 20). Linia kursować będzie z częstotliwością co 7,5 minuty w dni powszednie oraz co 20 minut w dni wolne;

Prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział, że na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa (środa) wystąpi do radnych z wnioskiem o zwolnienie pasażerów z opłat za przejazdy liniami 704, 713 oraz 74. Musi być w tej sprawie przyjęta specjalna uchwała i można spodziewać się, że zostanie uchwalona. Będzie to niewielkie pocieszenie tylko dla poruszających się po tym rejonie. Po dojechaniu w okolice Teatru Bagatela, by kontynuować podróż, będą musieli kupić bilet.

Wielkie zmiany czekają też kierowców (patrz mapka powyżej). Przede wszystkim od dziś auta nie będą mogły poruszać się całą ul. Królewską oraz ul. Bronowicką - na odcinku od skrzyżowania z ul. Głowackiego do skrzyżowania z ul. Rydla. Ulicą Kazimierza Wielkiego w obu kierunkach pojadą tylko autobusy MPK, kierowcy będą mogli poruszać się nią tylko w stronę ul. Piastowskiej. A to oznacza, że jadący z Bronowic w kierunku centrum, z uwagi na brak możliwości przejazdu ul. Królewską i Kazimierza Wielkiego, będą musieli szukać objazdów, m.in. przez ul. Lea. Ta z kolei na dużej części będzie też ulicą jednokierunkową. Z ul. Lea będzie można wyjechać na Aleje.

Ulicą Józefitów będzie można „przeciąć” ul. Królewską tylko w kierunku Kazimierza Wielkiego. Z kolei w obie strony „przeciąć” będzie można ul. Królewską jadąc al. Kijowską. Zamieszanie i korki mogą być więc gigantyczne, szczególnie, że wracają już studenci.

Kierowcy mogą czuć się zirytowani utrudnieniami tym bardziej, że te związane z remontem trasy do Bronowic skumulują się z powodowanym robotami PKP. Kolejarze zamknęli m.in. przejazd przez tory w ul. Rydla. Gdyby urzędnicy miejscy nie odkładali w czasie remontu w Bronowicach, do kumulacji utrudnień by nie doszło.

Kurdwanów bez tramwajów

Duże kontrowersje budzi również fakt, że dziś, czyli dokładnie w tym samym dniu, w którym rozpoczną się utrudnienia w Bronowicach, wstrzymany zostanie ruch tramwajowy do Kurdwanowa. Na szczęście w tym drugim przypadku utrudnienia dla pasażerów MPK potrwają tylko dwa dni.

Przez ostatnie miesiące pętla w Kurdwanowie była przebudowywana, a tramwaje - tuż przed pętlą - zawracały dzięki specjalnej „przełączce”. W ten weekend - w związku z zakończeniem prac na pętli - „przełączka” ta będzie demontowana. Właśnie dlatego przez całą sobotę i niedzielę tramwaje do Kurdwanowa nie dojadą. Powrócą na to osiedle w poniedziałek i wtedy do wspomnianej pętli ponownie zacznie dojeżdżać też tramwaj numer 50.

Już dziś rozpocznie się też przebudowa jednej z najbardziej znanych krakowskich ulic - Sławkowskiej. - Nawierzchnia asfaltowa zostanie zastąpiona kamienną. Jezdnia będzie zwężona, co pozwoli poszerzyć chodniki dla pieszych. Na słupach oświetleniowych zamontowane będą kamery monitoringu miejskiego - wyliczają urzędnicy z ZIKiT. Przebudowa ul. Sławkowskiej potrwa ok. dwóch miesięcy. W tym czasie nie będą mogły wjeżdżać na nią samochody. Piesi będą mogli jednak tą ulicą przechodzić.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Oddając krew ratujesz życie

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Z
Z góry dziękuję

Może ktoś wie kiedy te dwukierunkowe z mapki będą przejezdne?

zgłoś
J
Jedrek

Czy ktos wiedział wizualizacje jak to bedzie wyglądało jak skończą? Bo poza mapką z czeroną linią przebiegu Zikit się niczym nie pochwalił .... myślę, że to dopiero może być niespodzianka :)

zgłoś
o
olo

Byłem patrzyłem urzędnicza zastawiona barierami i Nowowiejska też debilu do Kobierzyna ale juz.

zgłoś
o
only zikit

ROZPŁACZ SIĘ JESZCZE.....WEEEEEEEEEEEEE.....WEEEEEEEEEEEEEE

zgłoś
y
yeti

NAJLEPSZA komunikacja w Polsce a ÓSMA na świecie...tobie to "dzienniczek polski" płaci czy taki głupi jesteś sam z siebie.....

zgłoś
j
jadzka

...bo się d*** nie chce nikomu ruszyć!!!!!!!!!!!!!!!!!! ....do tramwaju.....

zgłoś
j
jacek

KŁAMSTWO....KOMUNIKACJA JEST ZA DARMO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zgłoś
u
uli

..pierd...sz jak potłuczony ...... DEMONTUJĄ TRAKCJĘ!!!!!!!!

zgłoś
o
olo

Wongiel żreć

zgłoś
n
najpierw czytam potem jadę

Do Kazimierza Wielkiego od Lea można dojechać, bo zrobili dwukierunkowe : Nowowiejska i Urzędnicza

zgłoś
S
Sokular

Tę trasę remontowano juz kilkakrotnie - ugryzanie po kawałku ogona.........jak w kabarecie Olgi Lipińskiej z rurą i robotnikami. Kraków i komunikacja wraz z jej remontami to wielki DRAMAT.Nie ma chyba drugiego miasta woj. z tak fatalną komunikacją.Prezydent sam powinien sie podać do dymisji nie jeszcze startować

zgłoś
k
krk

wsypany żwir w posadzone na wiosnę krzaki i krzewy, obok tego malownicze porozrzucane krawężniki - taki Krakowski skalniak i to na przeciwko siedziby bez-rady dzielnicy V. Dech zapiera taki salon europy

zgłoś
S
Siwy

Dziś komunikacja jest bezpłatna przecież...

zgłoś
B
Burmistrz Nowej Huty

to sobie chodzcie na piechote albo korzystajcie z tramwaju ktorego jak widac nie ma a na ktory tak stawia pan pre-zydent

zgłoś
j
ja go nie znam

Dziś sobota pierwszy dzień szumnie zapowiadanego remontu , mieli demontować siec trakcyjna i nic nie robią a takie zapowiedzi były .Prezydent do Sosnowca !

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3