MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy i pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie domagają się lepszej komunikacji. Powstała specjalna petycja

Aleksandra Łabędź
Pracownicy i pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie domagają się lepszej komunikacji. Powstała specjalna petycja
Pracownicy i pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie domagają się lepszej komunikacji. Powstała specjalna petycja Archiwum PPG
Personel i pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie powiedzieli "dosyć"! Placówka medyczna powinna być jednym z najlepiej skomunikowanych miejsc w mieście, tymczasem w Krakowie jest z tym problem. Osoby, które na co dzień uczęszczają do SU w Krakowie przygotowały specjalną petycję do prezydenta miasta, w której domagają się, by podjął pilne kroki zmierzające do rozwiązania problemu związanego z niewystarczającą liczbą linii autobusowych kursujących ulicą Jakubowskiego i zatrzymujących się na przystanku „Szpital Uniwersytecki/Instytut Pediatrii 01” oraz „Szpital Uniwersytecki/Instytut Pediatrii 02”, jak również zwiększenia częstotliwości linii już kursujących na tej trasie. Zarząd Transportu Publicznego odpowiada.

Pracownicy i pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przygotowali specjalną petycję, w której tłumaczą: "Obecnie trasę tę obsługują trzy linie autobusowe: dwie miejskie - nr 125 i 513 - oraz jedna aglomeracyja - nr 204. To zdecydowanie niewystarczająca liczba, biorąc pod uwagę, że zaledwie jedna z nich, autobus nr 513 kursuje z centrum miasta, pozostałe dwa nie przejeżdżają przez większe centra komunikacyjne" - tłumaczą.

Ponadto we wspomnianej petycji podnoszą również, że niezadowalająca jest także częstotliwość wspomnianych linii: "maksymalnie trzy, cztery autobusy na godzinę" - podkreślają.

Osoby, które na co dzień dojeżdżają do szpitala podkreślają, że stanowi to znaczne utrudnienie - "szczególnie dla osób starczych i doświadczonych chorobą, dla których przejście dodatkowych kilkuset metrów pod górę z przystanku przy ulicy Wielickiej stanowi znaczne obciążenie, a czasami staje się przeszkodą nie do pokonania" - tłumaczą.

- Należy wziąć pod uwagę fakt, że Szpital Uniwersytecki w Krakowie to największa wysoko specjalistyczna placówka medyczna w regionie. W ubiegłym roku udzielono tu prawie 650 tysięcy porad ambulatoryjnych, a kolejnych 100 tysięcy osób było hospitalizowanych. Nie bez znaczenia jest również to, że w szpitalu działa Szpitalny Ośrodek Ratunkowy, będący częścią Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Właśnie dlatego tak ważna jest sprawnie działająca i terminowa komunikacja miejska, która dodatkowo będzie zatrzymywać się bezpośrednio pod szpitalem - podkreślają autorzy petycji.

Pracownicy i pacjenci szpitala podają też przykłady wyremontowanych ulic, które znacznie poprawiły przejazd i nie zakłócają płynności transportu w okolicy szpitala. Mowa tu o ul. Kostaneckiego, Jakubowskiego i Marii Orwid, a także nowoczesna pętla autobusowa zlokalizowana przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

- Oczekujemy od włodarzy miasta podjęcia pilnych kroków zmierzających do rozwiązania problemu. Wierzymy, że nie pozostaniemy bez wsparcia w tak ważkiej – zarówno dla Szpitala, jak i dla miasta – sprawie - apeluje szpital.

Pod petycją - Pilne zwiększenie liczby linii autobusowych do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - podpisało się już przeszło 240 osób.

ZTP odpowiada

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Zarząd Transportu Publicznego.

- Po oddaniu punktu socjalnego, który będzie działał przy szpitalu, chcemy tam skierować linię nr 163. To owszem nie jest połączenie z centrum miasta, ale z Nową Hutą. Przypominam, że jakąkolwiek dodatkową linię chcielibyśmy tam skierować, to będzie ona jeździła kieszeniowo i jest to dla tej linii dodatkowa strata kilku minut. Co za tym idzie pasażerowie, którzy traktują komunikację miejską jako podróż do swojej pracy i szkoły, a następnie do domu - to dla nich są to dodatkowe stracone minuty. Zwróćmy uwagę, że gdy ktoś jedzie do szpitala, ponieważ wydarzyło się coś poważnego, to raczej nie robi tego autobusem. Z kolei, gdy ktoś ma planowaną wizytę w szpitalu to może dojechać liniami tramwajowymi 3, 9, 13 lub autobusowymi 133, 144, 153, 173, 224, 244, 274, 301, 304, 503 na skrzyżowanie Szpital-Prokocim i dalej przesiąść się w linię 125, 204 czy 513, gdzie łącznie z tego skrzyżowania w kierunku szpitala odjeżdża autobus co 7,5 minuty - wyjaśnia nam Sebastian Kowal, rzecznik prasowy ZTP.

Restauracje z Polski otrzymały gwiazdki Michelin

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski