Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brud i bałagan

WES
Brud i bałagan w kuchniach oraz na ich zapleczu, brak prawidłowo zorganizowanego stanowiska do mycia i dezynfekcji jaj, a także wydzielonego WC dla osób pracujących w kuchni - to jedne z najczęściej powtarzających się uchybień, które sanepid wykrył podczas kontroli w małopolskich placówkach oświatowo- -wychowawczych.

W kuchniach żłobków, przedszkoli i szkół

Brud i bałagan w kuchniach oraz na ich zapleczu, brak prawidłowo zorganizowanego stanowiska do mycia i dezynfekcji jaj, a także wydzielonego WC dla osób pracujących w kuchni - to jedne z najczęściej powtarzających się uchybień, które sanepid wykrył podczas kontroli w małopolskich placówkach oświatowo-

-wychowawczych.

   549 kontroli w 512 placówkach oświatowo-wychowawczych na terenie województwa małopolskiego (w 9 żłobkach, 238 przedszkolach i 65 szkołach) przeprowadził sanepid w II kwartale tego roku. Obecnie podsumowano wyniki tej kontroli. Zakończyła się ona wydaniem 82 decyzji administracyjnych, w tym 13 (6 żłobków, 7 szkół) dotyczących ograniczenia produkcji lub nawet zamknięcia stołówki; nałożono także 14 mandatów.
   Jak podaje rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Leszek Horwath - decyzje o unieruchomieniach wydane zostały w związku z: ponadnormatywną zawartością azotanów oraz obecnością bakterii grupy coli w wodzie; przygotowywaniem posiłków w trakcie trwającego remontu, zakazem używania wody niemającej właściwej jakości zdrowotnej (8 placówek na terenie powiatu suskiego, w tym 3 przedszkola, 1 szkoła podstawowa i 4 zespoły szkół).
   Stwierdzone podczas kontroli, najczęściej powtarzające się uchybienia to: brak prawidłowo zorganizowanego stanowiska do mycia i dezynfekcji jaj, brud i bałagan w pomieszczeniach kuchni i zaplecza, brak wydzielonego WC dla personelu kuchni, niewłaściwie wydzielona i wyposażona zmywalnia naczyń stołowych, niedostateczna ilość pomieszczeń magazynowych, zły stan sanitarno-techniczny ścian i sufitów w pomieszczeniach produkcyjnych, niewłaściwe warunki do mycia żywności, nieprowadzenie monitoringu temperatur w urządzeniach chłodniczych oraz rejestrów, umożliwiających zidentyfikowanie dostawców środków spożywczych, a także brak opracowanych procedur zabezpieczenia i wycofania z obrotu partii żywności nieodpowiedniej jakości.
   W porównaniu do wcześniejszych kontroli sanepid w części stołówek stwierdził poprawę stanu sanitarno-higienicznego, dotyczącą głównie: doposażenia obiektów w urządzenia chłodnicze, wydzielenia dodatkowych pomieszczeń magazynowych, wyposażenia kuchni w stanowisko do mycia naczyń kuchennych, wymiany zniszczonego sprzętu kuchennego, doprowadzenia do dobrego stanu sanitarno-technicznego podłóg, ścian i sufitów, zapewnienia jednokierunkowego obiegu wydawanych posiłków i zwrotu brudnych naczyń oraz wydzielenia miejsca do prawidłowego przechowywania sprzętu i środków do utrzymania czystości.
   Na 512 skontrolowanych stołówek stosowne procedury i instrukcje GHP (Dobra Praktyka Higieniczna - od angielskiego Good Hygiene Practice, będąca obowiązkowym narzędziem utrzymania czystości, porządku i samokontroli w zakładzie) i GMP (Dobra Praktyka Produkcyjna - Good Manufacturing Practice - system oparty na procedurach produkcyjnych i kontrolnych, mających zapewnić odpowiednią jakość wyrobów) opracowano i wdrożono w 335 obiektach, co stanowi 65 proc. W trakcie ich wdrażania są 142 skontrolowane obiekty (28 proc.), a w 35 nie opracowano tych zasad. Stwierdzono też, że dotychczas żaden obiekt nie wdrożył systemu HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points, co tłumaczy się jako: Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli, a oznacza system organizacji pracy, służący zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego żywności). 346 skontrolowanych obiektów (czyli dwie trzecie) rozpoczęło wdrażanie systemu, a 166 jeszcze nie.
    (WES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski