Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzesko. Pacjentki nie muszą się już bać skalpela, bo szpital inwestuje

Małgorzata Więcek-Cebula
Laparoskopy zdały egzamin
Laparoskopy zdały egzamin fot. Szpital w Brzesku
Ginekolodzy z brzeskiej lecznicy zaczynają operować korzystając nowoczesnego sprzętu. Na oddziale ginekologii obejdzie się już bez skalpela i nici.

Wszystko to dzięki aparatowi do laparoskopii, który już niebawem trafi do szpitala. O tym, jak wielkie ma możliwości, lekarze i pacjentki już się przekonali. Nowy sprzęt przez trzy tygodnie pomyślnie przeszedł testy.

- To absolutna rewolucja. Laparoskop pracuje w technice HD, pokazując na monitorze trójwymiarowy obraz - podkreśla Krzysztof Mawlichanów, kierujący oddziałem ginekologiczno-położniczym szpitala. - Najważniejsze jest jednak to, że każdą, nawet bardzo skomplikowaną operację można przeprowadzić wykonując zaledwie dwa 5-milimetrowe nacięcia.

Po ich zrobieniu do organizmu pacjentki wprowadza się manipulatory (szczypce) i kamerę. Lekarze operują patrząc już nie w nacięcia, a w ekran monitora, korzystając z trójwymiarowych okularów.

- Widzimy tam obraz powiększony dwudziestokrotnie, mało tego, kamera pozwala nam zobaczyć chore miejsce dokładnie z każdej strony. Dużo lepiej, niż byśmy otwierali brzuch w tradycyjny sposób - przekonuje ordynator brzeskiej ginekologii.

Jak dodaje, w tego typu zabiegach praktycznie nie ma krwi, skalpela i chirurgicznych nici. A po wszystkim maleje ryzyko niebezpiecznych zrostów.

- Pacjentki po wybudzeniu czują się dobrze. Praktycznie mogłyby od razu wyjść ze szpitala - dodaje dr Mawlichanów.

Przy pomocy laparoskopu 3D mogą być operowane ciąże pozamaciczne, torbiele jajników czy nowotworowe guzy.

Zabiegami, które są wykonywane w ramach NFZ, zachwycone są także pacjentki.

- Czytałam o takich operacjach wykonywanych w Łodzi. Sama oczekuję na zabieg. Miał odbyć się tradycyjną metodą, ale jeśli lekarze mogą to zrobić bez nacinania brzucha, to jestem pierwsza w kolejce - mówi Anna Piechota spod Brzeska.

Nowoczesny sprzęt na stałe trafi do szpitala w ciągu kilku tygodni. - Mamy bardzo dobry zespół lekarzy, który sobie świetnie radzi z tego typu operacjami, szkoda byłoby tego nie wykorzystać - zauważa Adam Smołucha, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala.

Powiatowa placówka jest jedną z pierwszych w regionie, w której regularnie będą wykonywane takie operacje.

- To ewenement, bowiem takie zabiegi wykonują wyłącznie duże ośrodki kliniczne - potwierdza Marcin Mikos, ekspert ds. ochrony zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski