Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Domu Ronalda McDonalda już na ukończeniu [ZDJĘCIA]

Anna Agaciak
Fundacja zadbała o zieleń wokół domu
Fundacja zadbała o zieleń wokół domu fot. Adam Wojnar
Inwestycje. Tutaj rodzice ciężko chorych dzieci będą mogli znaleźć choć namiastkę własnego domu i odzyskać siły.

Przy Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu dobiega końca rozpoczęta we wrześniu ubiegłego roku budowa pierwszego w Polsce "Domu, który leczy". Inteligentny, w pełni komfortowy pensjonat dla 20 rodzin będzie udostępniany bezpłatnie, a stawia go Fundacja Ronalda McDonalda w Polsce. Organizacja ta jest nie tylko inwestorem, ale będzie także prowadziła i finansowała przyszłą działalność placówki.

- Partnerem projektu jest Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum, który przekazał działkę pod realizację inwestycji - przypomina Magdalena Oberc, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

Fundacja właśnie rozpoczęła wyposażanie domu, trwają też ostatnie odbiory. Uroczyste otwarcie jest planowane w październiku. - To będzie miejsce, w którym rodzice, zmęczeni całodziennym przebywaniem przy łóżku chorego maluszka, będą mogli znaleźć namiastkę własnego domu - opowiada Katarzyna Nowakowska, dyrektor wykonawczy obiektu.

Do dyspozycji rodziców będą w pełni wyposażone pokoje dwu- lub trzyosobowe. Fundacja przewidziała, że w domu mogą przebywać też dziadkowie lub rodzeństwo chorego dziecka. Każdy pokój będzie miał przypisaną własną lodówkę i szafki w dużej kuchni. W budynku nie zabraknie jadalni, pralni i pokoju dziennego, tzw. bawialni. Rodzice za zgodą lekarzy szpitala będą mogli tu zabierać swoje chore dzieci. W warunkach domowych maluchom będzie łatwiej wracać do zdrowia. Rodziny nie będą płacić za pobyt, ale włączą się w domowe porządki.

Dom poza domem - jak nazywają go członkowie fundacji - będzie jedynym tak nowoczesnym i inteligentnym pensjonatem w Polsce. Zostanie tam zainstalowany całodobowy monitoring, klimatyzacja i uruchamiane będą automatycznie spryskiwacze przeciwpożarowe. Gdy w domu się ochłodzi, powietrze będzie automatycznie podgrzewane. Lokatorzy mają oddychać świeżym powietrzem, cieszyć się ciszą i dobranym, relaksacyjnym oświetleniem. Panele słoneczne będą wytwarzać energię elektryczną dla pensjonatu.

Rodzice z całej Polski, których dzieci przebywają w szpitalu przez wiele tygodni, często nie mają gdzie odpocząć, wykąpać się, uprać ubrania. W Domu Ronalda McDonalda przenocują, ugotują obiad i zrobią pranie jak we własnym domu.

Budowa pensjonatu pochłonęła 8 mln zł. Koszty są relatywnie niskie, ponieważ wiele firm zgodziło się przekazać materiały budowlane za darmo, a działka, na której stoi dom, została przekazana przez Uniwersytet Jagielloński na 40 lat.

- Cały czas szukamy jeszcze wolontariuszy do pomocy w tym pensjonacie oraz sponsorów gotowych wesprzeć jego utrzymanie - mówi Katarzyna Nowakowska. I zaprasza na stronę fundacji: www.frm.org.pl/dom-ktory-leczy. Tam są wszystkie informacje.
Do otwarcia pensjonatu zostały 33 dni.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski