Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Muzeum KL Plaszów w Krakowie. Pojawiają się drogi, betonowe siedziska, będzie spotkanie

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Jednostka zarządzana jest przez Muzeum Krakowa.Muzeum powstało, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. W obozie zostało zamordowanych 5-6 tys. ludzi.
Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Jednostka zarządzana jest przez Muzeum Krakowa.Muzeum powstało, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. W obozie zostało zamordowanych 5-6 tys. ludzi. Andrzej Banaś
Od kilku tygodni trwają prace przy rewitalizacji rozległego terenu po byłym obozie Plaszow. Jak przebiega ten proces? Co już zostało zrobione, a jakie prace dopiero się rozpoczną? Co dalej z inwestycją Muzeum KL Plaszow? Urzędnicy zapraszają na spotkanie w tej sprawie, a my z aparatem poszliśmy w teren. Inwestycja budzi spore kontrowersje, a grupa mieszkańców czujnie patrzy urzędnikom i budowlańcom na ręce.

Zagospodarowanie terenu po byłym obozie koncentracyjnym Plaszow to pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow. Umowa przewiduje uczytelnienie dróg i ścieżek, oznaczenie przebiegu granic zachowanego terenu po byłym obozie i przebiegu granic dwóch cmentarzy. Powstaną także punkty terenowe i przystanki historyczne oraz tablice z informacjami i regulaminami. W ramach prac wykonawca postawi konstrukcje pod makiety przeznaczone dla osób z dysfunkcją wzroku oraz elementy tzw. małej architektury. W obrębie upamiętnienia utworzone zostaną również okna archeologiczne.

Mieszkańcy mają jednak kilka zarzutów co do prowadzenia prac: "Martwią nas nieodpowiednio składowane odpady po ścieżkach, którymi zasypane zostały drzewa. Zwrócimy się do Muzeum KL Plaszow o interwencję" - pisze na FB Akcja Ratunkowa dla Krakowa. Działa też grupa "Mamy oko na Miejsca/Park Pamięci Plaszow"

Inwestycja finansowana jest przez Gminę Miejską Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie w sprawie Muzeuk KL Plaszow

Spotkanie online z Moniką Bednarek i Ewą Piasecką z Muzeum KL Plaszow odbędzie się we wtorek, 24 października, o godz. 18.00. Spotkanie poprowadzi Jacek Stawiski.

Link do transmisji pojawi się na profilu Muzeum KL Plaszow na Facebooku.

Prace budowlane na terenie byłego obozu Plaszow rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia i potrwają do końca br. Wykonawcą robót jest firma RE-Bau Sp. z o.o.

Przypominamy, że obóz koncentracyjny Plaszow został założony na terenie dwóch cmentarzy żydowskich: nowego cmentarza gminy krakowskiej przy ul. Abrahama 3 oraz starego cmentarza gminy podgórskiej przy ul. Jerozolimskiej 25. Do dzisiaj zachowały się ruiny hali przedpogrzebowej nowego cmentarza krakowskiej gminy żydowskiej oraz ponad 600 grobów na terenie cmentarza gminy podgórskiej. Obie nekropolie sąsiadowały ze sobą; rozdzielone były ulicą Jerozolimską, obecnie zachowaną jedynie w formie wąskiej ścieżki.

Młodzież uzależniona od smartfona - szokujący raport! o nastolatkach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Budowa Muzeum KL Plaszów w Krakowie. Pojawiają się drogi, betonowe siedziska, będzie spotkanie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski