Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa po katastrofie

PAULINA POLAK
Firma Inter Bud, która jest wykonawcą inwestycji, nie weźmie opłaty za robociznę FOT. ANNA KACZMARZ
Firma Inter Bud, która jest wykonawcą inwestycji, nie weźmie opłaty za robociznę FOT. ANNA KACZMARZ
Od ubiegłego tygodnia pną się w górę dwa domy przy ulicy Postawie w Wyciążach: dla pięcioosobowej i trzynastoosobowej rodziny. Zamieszkają w nich Nowakowie, którzy w sierpniu ubiegłego roku przeżyli katastrofę z cessną.

Firma Inter Bud, która jest wykonawcą inwestycji, nie weźmie opłaty za robociznę FOT. ANNA KACZMARZ

WYCIĄŻE. Powstają dwa domy dla Nowaków, którzy rok temu stracili cały dobytek. Jest spora szansa, że spędzą w nich już święta Bożego Narodzenia.

21 sierpnia późnym wieczorem obok ich domów spadła awionetka. Wylało się paliwo i bardzo szybko oba gospodarstwa stanęły w ogniu. Nowakowie zdołali uciec, ale nie zdążyli niczego ocalić. Od tej pory mieszkają w trudnych warunkach w pomieszczeniach zastępczych. Teraz ich sytuacja może się wreszcie poprawić:

- Nawet w snach widzę, jak powstaje nasz dom. Żyjemy nadzieją, że uda się odzyskać to wszystko, co straciliśmy - mówi Bogdan Nowak, jeden z poszkodowanych.

Nie byłoby to możliwe bez pomocy innych ludzi, tym bardziej, że odszkodowanie, jakie otrzymali po wypadku Nowakowie, nie starczyło na odbudowę. Jako pierwsze ich losem zainteresowało się Porozumienie Dzielnic Nowohuckich, które dla Nowaków zorganizowali koncert "Nowa Huta. Dlaczego Nie?!".

Gwiazdy polskiej estrady zaśpiewały charytatywnie dla Nowaków w Teatrze im. J. Słowackiego z inicjatywy Stowarzyszenia "Tak, Kraków!", którego przewodniczącym jest poseł Ireneusz Raś. Dochód z tego koncertu wyniósł ponad 300 tysięcy złotych. - Robimy wszystko, żeby domy były gotowe na święta Bożego Narodzenia, ale nie jest to tylko nasza zasługa. Zabiegaliśmy, żeby rodziny otrzymały bezpłatną pomoc prawną, a architekci nieodpłatnie zaprojektowali budynki. Poza tym wykonawca inwestycji, firma Inter Bud też nie weźmie opłaty za robociznę - mówi Wiktor Kamer ze Stowarzyszenia "Tak, Kraków!".

Bardzo sprawnie udało się też uzyskać zgody na budowy w Urzędzie Miasta, choć problemów nie brakowało.

- Najpierw okazało się, że jedna z inwestycji wymaga specjalnych pozwoleń konserwatorskich, ponieważ działka leży w strefie ochrony archeologicznej. Potem, że do jednego z budowanych domów brakuje dostępu do drogi publicznej. Wspólnota osiedla Wyciąże wydzieliła taki pas ze swojej działki - mówi architekt Jacek Stawiarski, jeden z projektantów domów.

W Wyciążach staną dwa domy o powierzchni 119 m kw. i 134 m kw. Miejsce, gdzie cessna uderzyła w ziemię, pozostanie niezagospodarowane - tak zadecydowały obie rodziny. W katastrofie zginęły cztery osoby, w tym trzy nastoletnie dziewczynki.

- Dochodzenie przyczyn wypadku zostało już zakończone, ale nie możemy o nich informować przed spisaniem raportu końcowego. Będzie on gotowy na przełomie sierpnia i września - mówi Andrzej Pussak z Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski