Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowlanka się sypie

ET
Spada liczba bankructw w Polsce. Od stycznia do września splajtowało 860 firm, czyli prawie połowa mniej niż w tym samym czasie rok temu. To widomy znak ożywienia gospodarczego - uważa Euler Hermes Zarządzanie Ryzykiem, firma monitorująca rynek upadłości, ale dodaje, że niektórym na poprawę przyjdzie jeszcze poczekać.

Spada liczba bankructw

   Od początku roku plajtę ogłosiło 860 firm, podczas gdy rok temu w tym samym okresie krach finansowy dotknął już przeszło 1200 przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy badani przez Euler Hermes uważają, że pomimo poprawy na rynku w niektórych jego segmentach dalej niebezpiecznie jest prowadzić biznes. Zalicza się do nich sprzedaż hurtowa. To właśnie wśród hurtowni odnotowano najwięcej plajt w tym roku - blisko 200, przy czym jedna piąta z nich to firmy zajmujące się hurtową sprzedażą materiałów budowlanych, a 14 proc. upadłych przedsiębiorstw prowadziło hurtownie wyrobów spożywczych. Ankietowani przedsiębiorcy uznali, że najmniej ryzykownym przedsięwzięciem w tym sektorze rynku jest sprzedaż alkoholi i farmaceutyków.
   Materiały budowlane i żywność to produkty, na których potknęli się nie tylko sprzedawcy, ale również producenci. Ponad 30 proc. ze 170 bankructw odnotowanych w tym sektorze dotyczy właśnie branży budowlanej i spożywczej.
   Skoro upadają producenci i hurtownie, dobrze nie może powodzić się sprzedawcom. Badania pokazują, że 20 proc. ze 140 upadłości ogłoszonych na rynku sprzedaży detalicznej dotyczy sklepów z materiałami budowlanymi. Odwrotnie sytuacja wygląda na rynku farmaceutyków - hurtownie radzą sobie nieźle, ale plajtują apteki (25 proc. bankructw).
   Według Euler Hermes duża liczba upadłości w sektorze budowlanym to efekt kilku czynników. Po pierwsze, branża wciąż nie może wyjść z zapaści, w jakiej znalazła się przed trzema laty, po drugie, pogrążył ją wyższy VAT obowiązujący od 1 maja i trzeci wreszcie powód, to zasada domina, niszczącą jak nigdzie indziej. Na powiązanym wieloma relacjami rynku budowlanym, bankructwo jednej firmy pociąga za sobą upadłość wielu innych. (ET)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski