Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bukowno to prawie raj...

Ewelina Sadko
W nawiasach podane są wyniki w podrankingu na 179 samorządów w Małopolsce
W nawiasach podane są wyniki w podrankingu na 179 samorządów w Małopolsce
Małopolska zachodnia. W Małopolsce zachodniej mniejsze gminy są bardziej przyjazne dla mieszkańców niż duże. Ale w najlepszej dwudziestce najnowszego rankingu znalazły się tylko dwie gminy z naszego regionu – Bukowno i Przeciszów. Nieco lepiej było w 2012 r.

Przed nadchodzącymi wyborami warto przyjrzeć się wynikom rankingu opublikowanego właśnie przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie. Pokazuje on, w której gminie władza zrobiła najwięcej, aby mieszkańcom dobrze się żyło.

Autorzy wzięli pod uwagę 179 gmin z Małopolski. Do pierwszej 20 dostały się te, które w 2013 roku miały m.in. największe wydatki na inwestycje, najlepszy wynik młodzieży na egzaminach kończących szkołę, najdłuższą sieć kanalizacyjną czy udzielały najwięcej noclegów przyjezdnym. Liczyło się także to, która gmina wydaje najmniej na utrzymanie administracji.

Pośród 20 najlepszych są tylko dwie gminy z naszego regionu. Bukowno zajęło 15. pozycję, Przeciszów 16.

– Faktycznie sporo inwestujemy w drogi i kanalizację – przyznaje Bogdan Cuber, wójt Przeciszowa. Takie rankingi bardzo go cieszą.

– Oraz dają poczucie dumy i dobrze spełnionej pracy – podsumowuje. Jego gmina z roku na rok wybija się w większości publikowanych rankingów, pokonując nawet takie miasta jak Chełmek, Oświęcim czy Kęty.

– Ludzie coraz chętniej uciekają z miasta na wieś szukając spokoju i budują domy tam, gdzie są lasy, łąki, ale jednocześnie dobre drogi, blisko do miasta i przedszkola – wylicza Kinga Maciejczyk z Rajska pod Oświęcimiem.

Wszystkie te atuty ma właśnie Przeciszów. Jeszcze w 2010 roku było tu jedno przedszkole z filią. Teraz jest 10 oddziałów w czterech placówkach.

Mieszkańcy Przeciszowa doceniają głównie to, że w ich gminie nie brakuje imprez kulturalnych, ścieżek rowerowych i chodników przy drogach. W gminie rozwija się kanalizacja, powstała nowoczesna stacja uzdatniania wody. Przeci­szów wśród najlepszych znalazł się po raz pierwszy.

Wygląda na to, że najmniej powodów do narzekania mają mieszkańcy Bukowna. – Żyjemy spokojnie, turyści coraz chętniej do nas zaglądają, bo od niedawna mamy piękny kompleks basenów i, kto wie, może staniemy się niebawem gminą turystyczną? – zastanawia się Jan Bieniasz z Bukowna.

Bukowno utrzymało się w najlepszej „dwudziestce” przez dwa lata z rzędu.

W 2012 roku była wśród najlepszych także gmina Zator, plasując się na wysokiej dziewiątej pozycji. W tym gronie wyróżniał się w poprzedniej edycji także Chrzanów, zajmując 18 lokatę.

W 2011 roku najlepsze z naszego regionu były w tym rankingu gminy: Olkusz, Chrzanów, Bukowno i Trzebi­nia, a jeszcze rok wcześniej: Olkusz, Bukowno, Chrzanów, Trzebinia i miasto Oświęcim.

– Pierwszy raz spotykam się z takim rankingiem, gdzie pod uwagę wzięte zostały bliskie mieszkańcom kategorie – mówi Malwina Matlak z Oświęcimia. Dodaje, że wyniki pokazują, gdzie faktycznie dobrze się ludziom żyje.

METODOLOGIA RANKINGU

- Wydatki inwestycyjne to pieniądze, m.in. przeznaczane na wkład spółek, dotacje do inwestycji, które nie są zadaniem gminy.

- Wydatki na administrację publiczną obejmują: wydatki związane z bieżącą działalnością m.in. rady gminy, urzędu czy organizacją wyborów.

- Wydatki na gospodarkę komunalną obejmują: budowę i modernizację, m.in. instalacji wodno- kanalizacyjnych, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków, zbieranie odpadów.

- Ilość podmiotów gospodarczych: firmy posługujące się numerem REGON, bez prowadzących gospodarstwa indywidualne.

- Wynik egzaminów : obejmują średni wynik z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej z wyłączeniem szkół specjalnych.

- Liczba ludzi w wieku produkcyjnym: dla mężczyzn przyjęto 18– 64 lata, dla kobiet 18 – 59 lat.

- Saldo migracji: to różnica między liczbą zameldowań a liczbą wymeldowań na pobyt stały. Wynik obliczony jest na podstawie schematu: stan ludności na początek roku + urodzenia żywe – zgony + zameldowania – wymeldowania.

- Czytelnicy bibliotek: to liczba osób, które w ciągu roku zostały zarejestrowane w bibliotece przez dokonanie co najmniej jednego wypożyczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski