MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyborcy wymienili połowę wójtów i burmistrzów w gminach powiatu krakowskiego. Ośmiu nowych ludzi u steru władzy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
W wyborach samorządowych w powiecie krakowskim wymieniono wójtów i burmistrzów w ośmiu gminach
W wyborach samorządowych w powiecie krakowskim wymieniono wójtów i burmistrzów w ośmiu gminach Ewa Tyrpa
Ośmiu nowych wójtów i burmistrzów jest w powiecie krakowskim. Już w pierwszej turze okazało się, że zmiany są w sześciu gminach. Najbardziej zaskakujące decyzje wyborców przegrana Elżbiety Burtan, wójt Zabierzowa oraz Antoniego Rumiana, wójta Michałowic. Aż w ośmiu gminach potrzebna była druga tura wyborów, żeby wskazać wójta lub burmistrza. Wybory mieszkańców były tym razem podsycane złośliwościami w mediach społecznościowych, niektórzy "grali" hejtem, paszkwilami, manipulacją, a nawet przywoływaniem zdarzeń z odległej przeszłości, nie oszczędzali rodzin kandydatów.

Dwaj wójtowie ustąpili fotel szefa

Przed wyborami dwie zmiany szefów gmin Zielonki i Igołomia-Wawrzeńczyce były pewne, bo dwaj wójtowie rezygnowali z ubiegania się o mandaty na kolejną kadencję. W Zielonkach wójt Bogusław Król uznał, że ma wiek emerytalny i z tego skorzysta, a stery gminy oddaje młodszym ludziom.

- Niech teraz teraz młodsi się wykażą. Ja został radnym gminnym i każdemu służę pomocą i radą, jeśli ktoś zechce skorzystać - powiedział nam Bogusław Król. A ma on 25-letnie doświadczenie na stanowisku wójta.

Podobnie wiek emerytalny osiągnął Józef Rysak, wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce i też zrezygnował z dalszego ubiegania się o fotel wójta, natomiast został radnym gminnym.

W Zielonkach w pierwszej turze wygrał Mirosław Golanko, obecny przewodniczący Rady Gminy popierany przez ustępującego wójta. Natomiast w Igołomi-Wawrzeńczycach startujący w wyborach zastępca wójta Henryk Jończyk przegrał z inną kandydatką Barbarą Gładysz, dotychczasowa radną gminną. To ona przejmuje władzę w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce.

W I turze wymiana sześciu szefów gmin

W pierwszej turze zmienili się też wójtowie w czterech kolejnych gminach. W Czernichowie dotychczasową wójt Danutę Filipowicz zastąpił Piotr Józefczyk, z wykształcenia prawnik i członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej od lat nadzorował finanse samorządów. Zaskoczeniem był wybór w Michałowicach, gdzie dotychczasowego wójta Antoniego Rumiana zastąpił Daniel Gajoch, znany mieszkańcom, bo to przewodniczący Rady Gminy.

W Mogilanach wójta Piotra Piotrowskiego zastąpił Jerzy Przeworski, radny Rady Gminy, zawodowo zajmujący się prowadzeniem działalności gospodarczej. No i największym zaskoczeniem pierwszej tury w powiecie krakowskim była zmiana wójta w Zabierzowie. Wieloletnia wójt Elżbietę Burtan zastąpiła jej opozycjonistka Dorota Kęsek, radna gminna od lat, kiedyś pracownica Urzędu Gminy Zabierzów, a potem pracownica Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego.

II tura i zmiana w dwóch gminach

W drugiej turze w powiecie krakowskim w ośmiu gminach dotychczasowi wójtowie i burmistrzowie weryfikowali swoje poparcie społeczne. Wyborcy wymienili dwóch szefów gmin w Liszkach i Skale. W Liszkach dotychczasowego wójta Pawła Misia zastąpił Wojciech Starowicz, absolwent AGH, prowadzący własne przedsiębiorstwo.

- Mieszkańcy pokazali, że chcą mieć nowego wójta i wybrali. Sprawowałem ten urząd przez dwie kadencje, teraz dziękuję wielu osobom za współpracę odchodzę z gminy. Takie jest życie - powiedział nam po wyborach Paweł Miś, ustępujący wójt gminy Liszki.

Zmiana była także w gminie Skała. Tu można było spodziewać się zmian, bo już w trakcie kadencji było referendum dotyczące odwołania burmistrza. Organizowano je w czasie pandemii, nie powiodło się. Teraz dotychczasowego burmistrza Krzysztofa Wójtowicza zastąpił Piotr Trzcionka, były przewodniczący Rady Miejskiej w Skale i były radny powiatowy, na co dzień prowadzący działalność gospodarczą. Zdobył 66,20 proc. procent poparcia, to rekordowe poparcie ze wszystkich startujących w II turze kandydatów w powiecie krakowskim.

- Znam od lat skalski samorząd, ale wiem, że tu wiele się zmienia. Obecnie pracę trzeba zacząć od audytu, sprawdzić stan gminy, jej finansów, potem zając się uporządkowaniem i rozwojem - mówi Piotr Trzcionka, burmistrz elekt.

Ciekawe wybory były także w gminie Kocmyrzów-Luborzyca, gdzie wygrany urzędujący wójt Marek Jamborski zdobył ogromne poparcie 66,03 proc. - to tylko o kilkanaście setnych procenta mniejsze od rekordzisty. Było ciekawie, bo konkurował z nim Tomasz Urynowicz, były wicemarszałek województwa małopolskiego i człowiek, który brał pod uwagę kandydowanie na prezydenta Krakowa. W gminie Kocmyrzów-Luborzyca dostał się do II tury, ale przegrał z urzędującym wójtem zdobywając 33,97 proc. poparcia.

Wydawało się, że największe zmiany wśród rządzących w gminach będą w przyszłej kadencji, gdy zgodnie z prawem ustąpią ci, którzy sprawowali te funkcje przez dwie kadencje. Jednak wyborcy już teraz wymienili połowę rządzących. To sporo, bo dotychczas podczas wyborów wymieniano zwykle jedną trzecią włodarzy gmin.

Wójtowie i burmistrzowie wybrani w gminach powiatu krakowskiego

 • Czernichów - nowy wójt Piotr Józefczyk
 • Igołomia-Wawrzeńczyce - nowa wójt Barbara Gładysz
 • Iwanowice - wójt Robert Lisowski
 • Jerzmanowice-Przeginia - wójt Tomasz Gwizdała
 • Kocmyrzów-Luborzyca - wójt Marek Jamborski
 • Krzeszowice - burmistrz Wacław Gregorczyk
 • Liszki - nowy wójt Wojciech Starowicz
 • Michałowice - nowy wójt Daniel Gajoch
 • Mogilany - nowy wójt Jerzy Przeworski
 • Skała - nowy burmistrz Piotr Trzcionka
 • Skawina - burmistrz Norbert Rzepisko
 • Słomniki - burmistrz Paweł Knafel
 • Sułoszowa - wójt Stanisław Gorajczyk
 • Świątniki Górne - burmistrz Małgorzata Duży
 • Wielka Wieś - wójt Krzysztof Wołos
 • Zabierzów - nowa wójt Dorota Kęsek
 • Zielonki - nowy wójt Mirosław Golanko
W powiecie krakowskim w II turze frekwencja jest nieco niższa niż średnia w Małopolsce

Wybory 2024. W powiecie krakowskim w II turze największa fre...

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski