MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Niepołomic usłyszał wyrok. O co był oskarżony?

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Śląski wydział Prokuratury Krajowej w grudniu 2020 roku skierował do Sądu Rejonowego w Wieliczce akt oskarżenia przeciwko burmistrzowi Niepołomic i jego zastępcy.
Śląski wydział Prokuratury Krajowej w grudniu 2020 roku skierował do Sądu Rejonowego w Wieliczce akt oskarżenia przeciwko burmistrzowi Niepołomic i jego zastępcy. fot. Karolina Misztal
Burmistrz Niepołomic i jego zastępca stanęli przed sądem, po tym jak w 2019 roku zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Usłyszeli właśnie wyroki w zawieszeniu.

Wyrok skazujący

- Sąd Rejonowy w Wieliczce uznał Romana P. burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice za winnego zarzucanych mu przez prokuratora czynów i skazał go na karę łączną 1 roku pozbawienia wolności, zawieszając jej wykonanie na okres 1 roku próby. Sąd wymierzył skazanemu grzywnę w wysokości 20 tysięcy złotych i zobowiązał go do informowania sądu o przebiegu okresu próby - informuje Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Śląski wydział Prokuratury Krajowej w grudniu 2020 roku skierował do Sądu Rejonowego w Wieliczce akt oskarżenia przeciwko burmistrzowi Niepołomic i jego zastępcy. Oskarżeni zostali zatrzymani 3 grudnia 2019 roku przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Akt oskarżenia obejmował również kierownika Referatu Przygotowania i Realizacji Inwestycji Gminy Niepołomice.

Adam T. - zastępca burmistrza - został przez sąd skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 1 roku. Ponadto sąd wymierzył skazanemu grzywnę w wysokości 12 tysięcy złotych. Z kolei kierownik Referatu Przygotowania i Realizacji Inwestycji Gminy Niepołomice, który jak wynikało z zebranego w sprawie materiału dowodowego, dopuszczając się przestępstw wykonywał polecenia swoich przełożonych, skazany został na karę grzywny w wymiarze 1500 zł.

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach oskarżył burmistrza Niepołomic i jego zastępcę o niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Zarzuty dotyczyły przekroczenia uprawnień do jakich doszło podczas przetargu na budowę Szkoły Podstawowej w Niepołomicach, w szczególności w związku z udzieleniem zamówienia publicznego na stworzenie wizji koncepcyjnej obiektu.

Ponadto Roman P. był oskarżony o czyn z art. 233 par. 1 i 6 kk. polegający na złożeniu fałszywego pisemnego oświadczenia o braku lub istnieniu okoliczności stanowiących podstawę wyłączenia z postępowania przetargowego.

Wyrok, który zapadł w tej sprawie w dniu 19 października 2023 r. nie jest prawomocny.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Burmistrz Niepołomic usłyszał wyrok. O co był oskarżony? - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski