Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burza o krakowskie muzeum Tadeusza Kantora. Czy w Cricotece rzeczywiście hula wiatr?

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wystarczy być jak John Malkovich i nas odwiedzić - zaprasza Cricoteka na jedno z licznych wydarzeń odbywających się w siedzibie przy ul Nadwiślańskiej
Wystarczy być jak John Malkovich i nas odwiedzić - zaprasza Cricoteka na jedno z licznych wydarzeń odbywających się w siedzibie przy ul Nadwiślańskiej Cricoteka
"Rewelacyjny budynek, wiecie jak tam hula wiatr? Mógłby być ozdobą bulwarów w Paryżu, a tam pustka" - mówił podczas prezydenckiej debaty o kulturze wiceprezydent Andrzej Kulig o budynku Cricoteki. Muzeum Tadeusza Kantora ripostuje: "Apelujemy o rzetelność w wygłaszaniu ocen. Wystarczy być jak John Malkovich i nas odwiedzić", wymieniając szereg wydarzeń, w których w ostatnim roku wzięło udział niemal 50 tys. osób.

Podczas piątkowej debaty prezydenckiej poświęconej kulturze obecny wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig sceptycznie odniósł się do budowy nowych instytucji kultury w mieście, jako przykład tych, które już istnieją, ale ich funkcjonowanie kuleje, podał Cricotekę.

"Rewelacyjny budynek, wiecie jak tam hula wiatr? Mógłby być ozdobą bulwarów w Paryżu, a tam pustka" - mówił o krakowskim muzeum Tadeusza Kantora Andrzej Kulig.

"Apelujemy o rzetelność w wygłaszaniu ocen. Mimo wielu trudności, z którymi boryka się cały sektor kultury, dzięki zaangażowaniu pracowniczek i pracowników, artystek i artystów, pasjonatek i pasjonatów w Cricotece dzieje się sztuka. By się o tym dowiedzieć, wystarczy być jak John Malkovich i nas odwiedzić" - ripostuje muzeum.

Kiedy ponad dekadę temu powstawał budynek Cricoteki, pokładano nadzieje w tym, że jego działalność ożywi bulwary wiślane. Czy Cricoteka spełniła te oczekiwania?

Jak informuje muzeum, liczący niespełna 30 osób zespół Cricoteki tylko w ubiegłym roku zorganizował przy ul. Nadwiślańskiej 12 wystaw zarówno muzealnych, jak i pokazujących to, czym sztuka żyje dziś. Na scenie Muzeum Kantora odbyło się w ostatnim roku 159 widowisk, w tym koncertów, spektakli i działań plenerowych, 400 wydarzeń edukacyjnych. Łącznie, jak podaje Cricoteka, wzięło w nich udział blisko 50 tys. osób.

"Repertuar Cricoteki – zarówno wystawienniczy, jak i performatywny – skierowany jest do publiczności otwartej na eksperyment i kameralność" - tłumaczy muzeum Kantora. - "Poza własnym programem Cricoteka gości NGO-sy, zespoły artystyczne i uznane krakowskie festiwale bez stałej sceny, by wymienić choćby: Krakowski Teatr Tańca, Festiwal Jazz Juniors, Opera Rara, Copernicus Festival, capella cracoviensis, Patchlab Festival".

Siedziba Cricoteki - działająca od 2014 roku - to połączenie dwóch budynków – zabytkowej elektrowni i nowoczesnej konstrukcji, uznawana dziś za jedną z ikon współczesnej architektury Krakowa. Mieści się tu zarówno muzeum, archiwum, galeria i ośrodek badań. Jak wyjaśnia muzeum, w swojej imponującej bryle mieści zaledwie 700 m2 przestrzeni wystawienniczych i salę teatralną na 140 widzów.

"W takich ramach organizacyjnych tworzymy program przyciągający przez 10 lat obecności w Podgórzu blisko pół miliona uczestników" - tłumaczy muzeum.

Swój komentarz do słów Andrzeja Kuliga Cricoteka opublikowała w mediach społecznościowych, gdzie znalazły się również odpowiedzi krakowian uczestniczących w wydarzeniach muzeum, m.in. "O takim modelu współpracy Instytucja z NGOs marzyłbym w wypadku innych Instytucji, zwłaszcza tych których organizatorem jest miasto Kraków", "zdecydowanie miejsce wzorcowe w dbaniu o różne potrzeby".

Głos zabrał także Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta ds. kultury.

"Bez Cricoteki nie mogłoby się odbyć wiele cennych wydarzeń. Dziękuję Wam za goszczenie inicjatyw organizacji pozarządowych, Krakowski Teatr Tańca, Sacrum Profanum Patchlab Festival Copernicus Festival, Festiwal Jazz Juniors, a już niebawem - po raz kolejny Opera Rara. Dzięki za wiele ważnych i odważnych wystaw, z ducha kantorowskich i otwarcie na eksperyment, obecność innych podmiotów w waszych działaniach. Jestem na wernisażach, konferencjach, odbywa się tu wiele ważnych rozmów, np. o integracji społeczności ukraińskiej, czy kulturze wrażliwej"

- napisał na swoim profilu na Facebooku.

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie jest instytucją zarządzaną przez urząd marszałkowski. Cricoteka została założona w Krakowie w 1980 roku z inicjatywy samego Tadeusza Kantora jako żywe archiwum Teatru Cricot 2. Zgodnie z wolą artysty od początku pełniła równolegle funkcje muzeum, archiwum, galerii i ośrodka badań, jednocześnie gromadząc unikalne materiały dokumentujące działalność teatru i jego założyciela.

W otwartym w 2014 roku budynku przy Nadwiślańskiej zaplanowano dwa główne nurty działań programowych Cricoteki: związany z prezentacją twórczości Tadeusza Kantora i ukazujący jej wpływ na współczesną sztukę i teatr. Przy ul. Nadwiślańskiej prezentowana jest wystawa stała "Tadeusz Kantor. Widma", na której znalazły się obiekty, przedmioty i kostiumy ze spektakli Tadeusza Kantora.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Burza o krakowskie muzeum Tadeusza Kantora. Czy w Cricotece rzeczywiście hula wiatr? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski