Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cały ten zgiełk. Nadchodzi nowa era. Czy jesteśmy gotowi?

Liliana Sonik
Niewinne stwierdzenie wywołało awanturę. Powiedziałam, że nadchodzi nowa epoka i do tej fundamentalnej zmiany trzeba stworzyć strategie indywidualne, zbiorowe a nawet państwowe. Usłyszałam, że jestem lewaczką tęskniącą do nowego świata albo… zalęknioną konserwatystką lękającą się podważenia status quo… Skończyło się na niczym, zwłaszcza że 15 lat temu argumentów miałam mniej, niż dziś. Teraz przełomowość czasów dostrzega każdy, kto śledzi świat.

Obserwujemy skuteczną emancypację państw niedawno zaliczanych do Trzeciego Świata, które Putin usiłuje skrzyknąć i przeciwstawić Ameryce i Europie. Najbardziej dynamiczne nazywano w roku 2001 BRICS - skrót od Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Południowa Afryka. Ostatnie lata zweryfikowały niektóre ambicje. Pogrążona w wojnie Rosja zbiedniała i utraciła szacunek, problemy ma Brazylia, a Afryka Południowa wlecze się w ogonie. Ale Indie i Chiny prą do przodu omijając rafy. Centrum świata przemieszcza się do Azji. Dynamice gospodarczej towarzyszy ekspansja naukowa i kulturowa. Ich filmy, literatura, historia, religie, systemy filozoficzne fascynują nas, tak jak kiedyś ich fascynowała kultura europejska.

Chińczycy posiedli kontrolę sporej części metali ziem rzadkich w Afryce, sami posiadają ich złoża oraz technologie pozwalające zdominować rynek gospodarki przyszłości. Tylko tytułem przykładu: 71 % globalnej produkcji paneli fotowoltaicznych oraz 97% płyt krzemowych powstaje w Chinach. Jeszcze 20 lat temu największe na świecie firmy zakotwiczone były na wybrzeżach Atlantyku, teraz środek ciężkości przesunął się nad Pacyfik. Europa zostaje na peryferiach.

Nowym zjawiskiem jest potęga korporacji działających w obszarze gospodarki cyfrowej i nowych technologii. Ich dochody i wpływy znacznie przewyższają zasoby finansowe i polityczne większości państw. Nigdy jeszcze żaden bank, żadna firma, nie osiągnęły podobnej pozycji; nawet Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska nie miała zasięgu globalnego. W demokracji opartej na prawie jest niemal niemożliwe regulowanie tej ekspansji. Co innego w Chinach. Kiedy Jack Ma – multimiliarder i twórca Alibaby Group, Ali Express, Taobao.com i Alipay – skrytykował politykę władz, musiał w pośpiechu porzucić interesy w Państwie Środka. U nas to szczęśliwie niemożliwe. Jednakże nie mamy wpływu na to, jaką przyszłość szykują dla nas potentaci nowych technologii. Zresztą w tej chwili sztuczna inteligencja (AI) rozwija się ‘jak chce’ – uczy sama i sama wybiera kierunki rozwoju. To fascynuje i przeraża. Elon Musk ostrzega, że AI jest większym zagrożeniem dla cywilizacji, niż bomba atomowa.

Czynnikiem radykalnej zmiany będą też procesy demograficzne. Przecież w Ameryce Północnej i Europie łącznie żyje zaledwie 15% ludności świata. W dodatku średnia wieku w Afryce to 18 lat, w Ameryce Północnej 38 lat, a w Europie aż 42 lata. Polska

wpisuje się w europejską średnią, ale w Niemczech to już 48 lat. „Nasz świat” jest stary, z każdym rokiem starszy. A to ma konsekwencje dla wszystkich dziedzin ludzkiej aktywności – od służby zdrowia po malejącą innowacyjność.

Zmienia się zaangażowanie religijne, postrzeganie świata, model rodziny i sposób życia. Nowe metody wytwarzania energii zmienią gospodarkę i pozycję państw posiadających odpowiednie surowce. Świat musi sobie poradzić z zanieczyszczeniem powietrza, gleby i oceanów, zmianami klimatycznymi i rosnącymi migracjami…

To tylko niektóre z wyzwań przed jakimi stoimy. Czy polskie państwo jest przygotowane do tych epokowych zmian? Nic o tym nie wiem. I nie widać żadnej idei, która mogłaby zlepić wrogie pleniona użerające się o detale. Gra idzie o sporą stawkę, bo kto nie będzie podmiotem zmian, ten będzie ich przedmiotem.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski