MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny nieruchomości 2023. Najłatwiej o okazję przy kupnie dużego mieszkania. Przez brak kredytów takie sprzedają się najsłabiej [3.02.2023]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Ograniczony popyt dotyczy również domów. Właściciele takich nieruchomości oraz dużych mieszkań powinni teraz szczególnie inwestować w skuteczne promowanie ofert. W przeciwnym razie, szybka sprzedaż dużego mieszkania albo domu będzie trudna bez znaczącego obniżenia ceny.
Ograniczony popyt dotyczy również domów. Właściciele takich nieruchomości oraz dużych mieszkań powinni teraz szczególnie inwestować w skuteczne promowanie ofert. W przeciwnym razie, szybka sprzedaż dużego mieszkania albo domu będzie trudna bez znaczącego obniżenia ceny. Karolina Misztal / Polska Press
Wiele osób regularnie śledzi doniesienia z rynku nieruchomości i z nadzieją sprawdza wszelkie informacje dotyczące spadków cen metrażu. Najwięcej doniesień o obniżkach pochodzi z rynku wtórnego. Obniżki cen to jednak tak naprawdę niemal wyłącznie upusty cenowe przy sprzedaży używanych mieszkań z dużym metrażem. Właściciele takich nieruchomości są najbardziej skłonni do obniżek ceny ze względu na mniejszy popyt.

Spis treści

Dlaczego największe rabaty widzimy właśnie w segmencie dużych lokali? Jak wyjaśnia ekspert, wiele wskazuje na to, że szybka sprzedaż dużego mieszkania będzie w 2023 roku trudniejsza niż poprzednio.

Kupno nieruchomości za kredyt hipoteczny: niewiele osób posiada zdolność kredytową na duże mieszkanie

Główna przyczyna spadku zainteresowania większymi lokalami wydaje się dość prozaiczna. Po prostu niewiele osób wciąż posiada zdolność kredytową wystarczającą do zakupienia takich dużych „M”.

– Posłużę się przykładem. W połowie 2021 roku młode, bezdzietne małżeństwo posiadające łączny dochód na poziomie 10 000 zł netto, mogło pożyczyć od banku aż 900 000 zł (na 25 lat, w ratach równych, z oprocentowaniem wynoszącym 2,41% jako suma WIBOR-u 3M równego 0,21% i marży 2,20%). Obecnie analogiczny wynik dotyczący zdolności kredytowej oscyluje na ponad dwa razy mniejszym poziomie. Taka zmiana dotyka też osób posiadających domy na sprzedaż – wyjaśnia Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Paradoksalnie szybka sprzedaż dużego mieszkania może być łatwiejsza, jeśli mówimy o lokalu właściwie klasyfikowanym jako apartament. W najwyższym segmencie rynkowym, efekt ograniczenia zdolności kredytowej będzie bowiem mniej widoczny. Obrót najdroższymi nieruchomościami jest również mniej podatny na wpływ wahań koniunktury gospodarczej (np. kryzysów i spowolnień gospodarczych).

TOP6. NAJCHĘTNIEJ CZYTANE DZIŚ. Kliknij i przeczytaj!

– W praktyce osoby, które interesuje szybka sprzedaż dużego mieszkania, zwykle chcą się jednak pozbyć tańszego lokalu. Typowego M4 nie można sklasyfikować jako apartament. Do takiej kategorii na pewno nie zaliczymy na przykład czteropokojowego mieszkania z wielkiej płyty położonego w dzielnicy Praga-Południe (na Gocławiu) – komentuje ekspert.

Sytuację rynku poprawia popyt związany z najmem: w jaki sposób?

Oczywiście trzeba brać pod uwagę obecny popyt związany z najmem, który nieco kompensuje ubytek transakcji finansowanych kredytem. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że szybka sprzedaż dużego mieszkania inwestorowi zainteresowanemu wynajmem nie zawsze jest możliwa. Taki inwestor ma bowiem obecnie do dyspozycji wiele ofert większych lokali, wśród których może wybierać najbardziej atrakcyjne.

– Chodzi między innymi o mieszkania, które cechują się dobrą lokalizacją i posiadają osobne WC albo nawet dwie łazienki. Osoba kupująca duży lokal w związku z wynajmem, często szuka mieszkania, które nie będzie wymagało dużych nakładów przed wynajęciem na pokoje. Jeżeli natomiast mówimy o lokalach do remontu, to inwestor będzie oczekiwał atrakcyjnej ceny – wyjaśnia Leszek Markiewicz.

Ceny metra kwadratowego dużych mieszkań w Warszawie są niższe średnio o 900 złotych

W kontekście analizowanego tematu warto powołać się na ciekawe dane z warszawskiego rynku wtórnego, które niedawno zaprezentował Narodowy Bank Polski. Ta instytucja w swoim kwartalnym raporcie podaje, że w stolicy od kwietnia do czerwca 2022 r. średnia ofertowa cena mieszkania liczącego ponad 80 mkw. wynosiła 14 458 zł/mkw. Trzy miesiące później, analogiczna stawka była niższa. o około 900 zł/mkw. (13 591 zł/mkw.).

– Tak dużych spadków nie odnotowano w przypadku używanych mieszkań o mniejszej powierzchni. Warto obserwować kolejne raporty i dane cenowe, które prawdopodobnie będą potwierdzać trudniejszą sytuację sprzedawców dużych M – uważa ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Szybka sprzedaż dużego mieszkania bez rabatu: w jakim przypadku jest możliwa?

Przedstawione okoliczności na pewno nie stawiają w optymistycznym świetle sytuacji osób posiadających większy lokal na sprzedaż. Trudno przypuszczać, że szybka sprzedaż dużego mieszkania w 2023 roku będzie łatwa – nawet jeśli lato i jesień przyniosą spadek inflacji, a zimą Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe NBP.

Warto dodać, że rynek używanych i dużych mieszkań w mniejszym stopniu może być stymulowany przez nowy, rządowy program tanich kredytów z oprocentowaniem wynoszącym 2,00% + marża.

– Ograniczeniem będzie bowiem zapowiadany limit wartości takich hipotek: 500-600 tys. zł– twierdzi Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Wydaje się jednak, że szybka sprzedaż dużego mieszkania jest możliwa w 2023 roku. Właściciel takiego lokum będzie jednak musiał zadbać o właściwe promowanie oferty (m.in. przy pomocy atrakcyjnych zdjęć oraz filmów). W obecnych warunkach konieczne jest też skuteczne przyciąganie uwagi osób potencjalnie zainteresowanych większymi mieszkaniami. Przykładem są inwestorzy oraz zamożniejsi rodzice wychowujący co najmniej trójkę dzieci.

O odpowiednią promocję oferty najlepiej zadba bardzo dobry agent nieruchomości.

– W praktyce oznacza to pośrednika pracującego na wyłączność, który nie obawia się trudniejszych zadań – podsumowuje ekspert Leszek Markiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski