Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą być inżynierami

(RM)
Poznać uczelnię od środka chciało rekordowe grono młodych ludzi
Poznać uczelnię od środka chciało rekordowe grono młodych ludzi Fot. Jan Zych
Studia. Tłumy tegorocznych maturzystów odwiedziły Politechnikę Krakowską w Dniu Otwartym uczelni

Nie boją się matematyki ani trudów studiów technicznych. – _Będziemy mieć po __nich dobrą przyszłość _– mówią.

Poznać uczelnię od środka chciało rekordowe grono młodych ludzi, dla chętnych zabrakło miejsc podczas głównej prezentacji uczelni na kampusie przy ul. Warszawskiej. Maturzyści chętnie odwiedzali też otwarte dla nich wydziały uczelni, poznawali sale dydaktyczne i laboratoria.

Ania, licealistka z Krakowa, szuka oferty dla artystki z umysłem ścisłym. – _Może architektura, może inżynieria wzornictwa przemysłowego _– zastanawia się. Na studia na PK jest już zdecydowana. Dawid maturę będzie zdawał w technikum, wybrał poziom rozszerzony z matematyki.

– _Chcę iść na budownictwo, to na PK słynie z najlepszego poziomu. Gdyby udało się dobrze zdać rozszerzoną maturę, miałbym większe szanse dostać się na studia _– mówi. Tomka interesuje Wydział Inżynierii Środowiska, pochodzi spoza Krakowa. – _Inżynieria środowiska albo budownictwo – jeszcze się waham który kierunek wybiorę. Jestem ciekawy, jakie przedmioty są w programie obu i czy trudno się dostać.
Chciałem też zapytać studentów, jak się tu studiuje i mieszka, czy akademiki są fajne _– opowiada. Artur i Adam, pasjonaci robotów, chcą się wybrać na automatykę i robotykę na Wydziale Mechanicznym PK. Jak mówią, dotąd to była tylko pasja, ale chcieliby zmienić ją w pomysł na ciekawą zawodową przyszłość. – _W tej branży są szanse na dobrą pracę i w Polsce, i za __granicą _– podkreślają. W prezentacji Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej uczestniczyło sporo pań.

Czy marzę o karierze Marii Skłodowskiej-Curie? Nie jestem aż tak odważna _– śmiała się Agnieszka z Krakowa. – _Ale lubię chemię i lubię odkrywać nowe rzeczy, może po takim kierunku, jak inżynieria chemiczna i procesowa, mogłabym współtworzyć nowe leki.

Maturzystów, którzy odwiedzali kampusy PK przy ul. Podchorążych (W. Fizyki, Matematyki i Informatyki, W. Architektury) i w Czyżynach (W. Mechaniczny), interesowała m.in. informatyka. Ten kierunek można studiować na PK na trzech wydziałach. – _Koledzy, którzy studiują informatykę, już w __trakcie nauki mają pracę. Informatycy są potrzebni wszędzie _– przekonywał Dawid, uczeń małopolskiego technikum.

Jak zostać studentem PK, na jaką pomoc stypendialną można liczyć i gdzie wyjechać w ramach wymiany zagranicznej, jak połączyć naukę z pasjami sportowymi czy kulturalnymi, jak wygląda życie studenckie – na te i inne pytania odpowiadali pracownicy i studenci PK. Z kandydatami spotkali się m.in. prorektor do spraw studenckich prof. Leszek Mikulski. – _Studia techniczne nie są łatwe, ale warto podjąć ten trud. Czeka was po __nich dobra przyszłość, potwierdzają to losy naszych absolwentów _– mówił do młodych prorektor PK.

Rektor PK prof. Kazimierz Furtak jest pewien, że studia na Politechnice Krakowskiej to dobra inwestycja w osobisty i zawodowy rozwój: – _Nasza uczelnia cieszy się prestiżem, bo stawiamy na jakość kształcenia. Prowadzimy kierunki potrzebne gospodarce.
Pracodawcy chwalą nas za
to, że wyposażamy studentów w wiedzę i kompetencje zawodowe, ale i w tzw. umiejętności miękkie, które czynią ich wartościowymi i poszukiwanymi na rynku pracy fachowcami. Mamy wysoko wykwalifikowane kadry, złożone z pracowników, którzy są nie tylko wybitnymi teoretykami, ale także sprawdzonymi praktykami. Wiedza, którą przekazują jest więc użyteczna i bliska potrzebom, a jednocześnie może stanowić znakomity punkt wyjścia do kontynuowania kariery naukowej _– podkreśla rektor.

Politechnika Krakowska przygotowała w letniej rekrutacji ponad 5,8 tys. miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia na 25 kierunkach studiów. Więcej informacji o studiach na PK i rekrutacji na stronie www.pk.edu.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski