MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Studenci nie chcą dopuścić do sprzedaży akademika UJ "Kamionka". A co z Bursą Jagiellońską?

Wraca temat akademika UJ przy ulicy Kamionka. "Kryzys mieszkaniowy na UJ! Pięć lat temu władze uczelni zlikwidowały DS "Kamionka" i do tej pory stoi on pusty. W październiku ponad 1000 osób nie dostało miejsca w domach studenckich krakowskich uczelni. Władze Uniwersytetu wciąż lekceważą problem - żaden nowy akademik od tego czasu nie powstał" - piszą przedstawiciele Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej i Krakowskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej. Wystosowali również petycję do władz UJ w tej sprawie. Uczelnia odpowiada, uznaje niektóre zarzuty za nieprawdziwe, ale przyznaje, że analizuje możliwość ponownego zakwaterowania studentów w akademiku. Pojawiły się też doniesienia o sprzedaży innego domu studenckiego "Bursy Jagiellońskiej" - uczelnia je dementuje.

„Oddajcie Kamionkę!”. Petycja przeciwko likwidacji Domu Studenckiego „Kamionka” w Krakowie

Wczoraj „Kamionka”, dzisiaj „Bursa Jagiellońska”?

"Jak to jest, że dumna ze swojego prestiżu uczelnia obiecuje od lat nowy akademik, od lat również bez skutku próbuje sprzedać zabytkowy dom studencki?" - pytają autorzy petycji. I dodają, że nie godzą się na opieszałość i lekceważenie sytuacji materialnej studiujących, w czasie, gdy jedno miejsce w akademiku przypada na 10 studiujących.

"Ostatnio (19.04.2024 r.) na debacie rektorskiej z ust jednego z kandydatów padły słowa o tym, że „Bursy Jagiellońskiej" (około 200 miejsc) rzekomo nie da się wyremontować. Dalsza część debaty pokazała także, że władze uczelni poważnie rozważają sprzedaż domu studenckiego przy ul. Śliskiej 14. Sprawa „Kamionki" pokazuje, że taki sam los może czekać „Bursę”. Nie dla wyprzedaży dobra wspólnego!" - czytamy w petycji.

W piśmie adresowanym do rektora UJ prof. Jacka Popiela, przedstawiciele Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej i Krakowskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej, podkreślają, że ceny najmu pokojów na prywatnym rynku w Krakowie zbliżają się do 1500 zł. Sytuacji, zdaniem autorów dokumentu, nie poprawiają także drogie pokoje dostępne w akademikach prywatnych.

Przypominają też, że w październiku ubiegłego roku media obiegły informacje o tym, że aż dla 500 studentów Uniwersytetu zabrakło miejsca w akademikach, co ich zdaniem pokazuje jak duże zapotrzebowanie jest na domy studenckie. "Od dziesięcioleci władze Uniwersytetu Jagiellońskiego nie podejmowały jednak żadnych skutecznych działań, mających na celu zwiększenie bazy miejsc noclegowych dla studentów. Za sprawą zamknięcia DS „Kamionka” ich liczba została dotkliwie pomniejszona. Mimo ponad 3-krotnego wzrostu liczby studentów, od lat 70. władze Uniwersytetu nie wybudowały żadnego nowego akademika. Pozbywanie się zasobów mieszkaniowych w sytuacji stale rosnących cen najmu postrzegamy jako działanie na szkodę osób studiujących na Uniwersytecie Jagiellońskim" - piszą w petycji.

Żądają tym samym natychmiastowego wycofania się z dalszych prób sprzedaży Domu Studenckiego „Kamionka”; wykonania niezbędnych prac remontowych i wznowienia działalności DS „Kamionka” od przyszłego roku akademickiego czy niezwłocznego rozpoczęcia prac zmierzających do budowy osiedla domów studenckich na terenie Kampusu UJ na Ruczaju.

"Rozwój infrastruktury mieszkaniowej powinien być integralną częścią strategii rozwoju naszej uczelni, zapewniając realną alternatywę dla najmu na rynku prywatnym. Dostęp do publicznych i tanich domów studenckich pozwala bowiem wielu osobom na studiowanie bez względu na posiadany status ekonomiczny. Studiowanie i rozwój naukowy nie mogą być domeną jedynie ludzi zamożnych!" - kończą list.

Oświadczenie rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego

"Zgoda na sprzedaż zespołu domów studenckich „Kamionka" została wyrażona w uchwale Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w styczniu 2018 r. Zgodnie z ówczesną decyzją władz Uczelni środki ze sprzedaży tych nieruchomości mają być przeznaczone na budowę nowego akademika dla studentów na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Decyzja o sprzedaży „Kamionki" była podjęta po kilkumiesięcznej analizie przeprowadzonej ze studentami, którzy nie chcieli zamieszkiwać w ww. akademikach, argumentując to głównie znacznym ich oddaleniem od obiektów Uniwersytetu. Ponadto budynki położone przy ul. Kamionka 11 i 11a wymagały remontu, co wiązało się z poniesieniem dodatkowych znaczących kosztów. Aktualnie, w związku z prośbą grupy studentów, trwa analiza potencjalnej możliwości przeprowadzenia modernizacji we wspominanych nieruchomościach, która zapewniłaby odpowiedni standard zakwaterowania. Dodatkowo Samorząd Studentów UJ podjął się badania losów osób, dla których podczas ostatniego naboru do domów studenckich UJ zabrakło miejsca. Takie badanie oraz analiza kosztów remontu i określenie skali zainteresowania ze strony studentów akademikami na „Kamionce" powinny dać odpowiedź na pytanie dotyczące przyszłości tych akademików.

„Bursa Jagiellońska"

Uniwersytet Jagielloński nie planuje sprzedaży domu studenckiego „Bursa Jagiellońska"! Informacje pojawiające się w mediach społecznościowych są niezgodne ze stanowiskiem władz Uczelni i służą tylko wywołaniu niepokoju zarówno wśród studentów i pozostałych mieszkańców Bursy, jak i pracowników zatrudnionych w tym obiekcie UJ.

Prof. Jacek Popiel
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego"

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski