Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą na swoje

BK
Ciasnota, ograniczona dostępność do zbiorów - tak obecnie wygląda w oczach czytelników Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu i jej filie rozlokowane po mieście. Jest szansa, że w nadchodzących latach sytuacja się poprawi, bo placówka podjęła starania, aby wybudować nową siedzibę.

Biblioteka powstała w 1948 roku, ale do dzisiaj nie posiada swojej bazy lokalowej i funkcjonuje w adaptowanych pomieszczeniach. Jej główna siedziba zlokalizowana jest w budynku mieszkalnym przy ul. Kopernika, a filie również zlokalizowane są w obiektach często wynajmowanych od różnych administratorów lub instytucji kultury.
Tymczasem - jak twierdzą w bibliotece - nawet przeprowadzenie prac modernizacyjnych, które mogłyby poprawić tę sytuację, ze względów technicznych są niemożliwe i nieopłacalne.
Budowa nowego obiektu biblioteki przewidywana jest na os. Chemików w obszarze tzw. zwornika, u zbiegu ul. Dąbrowskiego i Nojego. - Nowy obiekt będzie spełniał funkcję nowoczesnej biblioteki - centrum informacyjnego, dostępnego dla wszystkich mieszkańców ioferującego oprócz książek wszelkie niezbędne informacje, na różnych nośnikach iwróżnych postaciach. Pozwoli na skupienie działalności wjednym miejscu bez niepotrzebnego dublowania funkcji, księgozbioru czy prasy itp. Biblioteka w____nowym budynku będzie spełniać ponadto wszelkie wymagania biblioteki rodzinnej - podkreśla Leszek Palus, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu.
Pod koniec stycznia ma być gotowa koncepcja architektoniczna, która będzie stanowiła podstawę do przygotowania właściwego już, projektu architektonicznego wraz z programem użytkowym.
Pieniądze na tę inwestycję chcą zdobyć w Oświęcimiu z dwóch źródeł. Pierwsze z nich to promesa ministra kultury i dziedzictwa narodowego, stanowiąca wkład własny, drugie to Małopolski Regionalny Program Operacyjny 2007-2013. Będzie to trudne zadanie, ponieważ o te pieniądze ubiega się bardzo dużo jednostek. - Proces przygotowania inwestycji od powstania pomysłu, koncepcji iprojektu architektonicznego, gromadzenia niezbędnej dokumentacji, aplikowania wniosków ośrodki na jej realizację - trwa bardzo długo, lecz przy akceptacji iprzychylności władz miasta irady, mamy nadzieję na realizację tego projektu - kontynuuje dyrektor.
(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski