Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciężka posługa w świecie chorych

Redakcja
Fot. Wacław Klag
Fot. Wacław Klag
Kapelani obecni są w szpitalach, domach opieki społecznej, w hospicjach. W jaki sposób przygotowywani są do pełnienia tej niełatwej posługi?

Fot. Wacław Klag

ROZMOWA. Dr MAREK KROBICKI, dyrektor Szpitala oo. Bonifratrów w Krakowie, o pierwszej w Polsce szkole kapelanów szpitalnych

- Nie są przygotowywani w żaden sposób. Nie przechodzą szkoleń, kursów, nie ma też żadnego programu, który uczyłby kapelanów radzenia sobie w tak szczególnym i trudnym środowisku, jakim jest świat chorych i ich rodzin. Wykonują ciężką pracę, a nikt ich nie szkoli, jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych, jak pracować z terminalnie chorymi, jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym, które prędzej czy później jest doświadczeniem każdego kapelana na co dzień obcującego z sytuacjami granicznymi. Bazują głównie na swej intuicji, empatii i doświadczeniu, z tym że doświadczenie przychodzi dopiero z czasem. Posługa szpitalnictwa to rozległy obszar i kapelan, który ogranicza się tylko do obowiązków duszpasterskich, nie spełnia do końca swojej roli. A przecież oczekiwałoby się, by miał poza chorym czas i dla jego rodziny, i dla personelu medycznego.

- Wydaje się, że wybór tej drogi zawsze powinien być przemyślany i dobrowolny. O tym, że bonifratrzy chcą stworzyć w Krakowie pierwszą w Polsce szkołę dla kapelanów szpitalnych mówiło się już w ubiegłym roku.

- Pomysł jest wciąż aktualny, a II międzynarodowa konferencja pod hasłem "Wielowymiarowość formacji dla potrzeb kapelanii w służbie zdrowia - doświadczenia i dylematy", która odbędzie się jutro w Krakowie, znacznie nas do realizacji tego zamierzenia przybliża. Organizatorami konferencji są: Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej, Zakon Bonifratrów, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Fundacja Hospicyjna, a patronują jej Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Zespół ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Episkopatu Polski. Na ubiegłorocznej, pierwszej konferencji z tego cyklu, omawiano partnerstwo kapelanów oraz zespołów medycznych, tegoroczna skupi się nie tylko na roli kapelana, ale też asystenta pastoralnego, czyli osoby świeckiej, brata lub siostry zakonnej, którzy mogliby przejąć część obowiązków kapelana szpitalnego. Dlaczego? Coraz mniej jest powołań, coraz mniej jest księży, także kapelanów.

- Jak wygląda koncepcja szkoły kapelanów?

- Planuje się, że będzie to studium podyplomowe. Księża i osoby świeckie, które będą chciały pełnić funkcję asystenta pastoralnego, będą zdobywać wiedzę z zakresu m.in. psychologii, pedagogiki, teologii, etyki, podstaw medycyny, umiejętności interpersonalnych itd. Będą się uczyć jak wspierać chorych, ich rodziny, ale także personel medyczny. Szkoła będzie dawała nie tylko podstawy wiedzy medycznej i psychologicznej, ale służyła też wymianie doświadczeń. Rozmawiała: Dorota Dejmek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski