Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z cenami materiałów budowlanych? Planujesz budowę lub remont? Z zakupami nie warto zwlekać. Te produkty zdrożały najmocniej

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Na podium utrzymuje się cement-wapno jako pozycja najmocniej zwyżkująca rok do roku o blisko 17 proc., wyprzedzając farby, lakiery i chemię budowlaną.
Na podium utrzymuje się cement-wapno jako pozycja najmocniej zwyżkująca rok do roku o blisko 17 proc., wyprzedzając farby, lakiery i chemię budowlaną. Unsplash/ pavel untilov
Jak wynika z pierwszej w tym roku publikacji średniej dynamiki cen materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB Handel, po raz czwarty z rzędu zakomunikowała jej spadek poniżej zera. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl w grudniu średnio wyniósł on -2,6 proc. rok do roku dr, z kolei w relacji miesiąc do miesiąca spadek wyniósł -0,2 proc. Od września średni spadek cen wyniósł 5 proc. Zdaniem ekspertów niewiele wskazuje na to, by sytuacja w przewidywalnej przyszłości miała ulec radykalnej zmianie.

Spis treści

Te materiały drożeją wolniej lub już poddają się korekcie cenowej

Eksperci podkreślają, że grudniowy odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB ponownie zaskoczył swą intensywnością.

– W dalszym ciągu liderem wzrostów pozostaje cement-wapno jako pozycja najmocniej zwyżkująca rok do roku o blisko 17 proc., wyprzedzając farby, lakiery (+7,1 proc.) i chemię budowlaną (+3,1 proc.) – wymieniono.

Jednak tym razem nie zmienił się wynoszący 7 do 13 stosunek grup towarowych drożejących i taniejących w relacji rok do roku. Wśród tych drugich, jak przed miesiącem, wyróżniają się płyty OSB z drewnem oraz izolacje termiczne, tym razem z cenowym regresem rdr rzędu odpowiednio -24,7 proc. i -8,5 proc.

Grudniowa korekta cen materiałów budowlanych uznano jako znaczącą.
Zdaniem ekspertów grudniową kontynuację korekty cen materiałów budowlanych w wymiarze -2,6 proc. należy zakwalifikować już jako znaczącą. rynekpierwotny.pl

W opinii ekspertów Grupy PSB „dynamika sprzedaży w grudniu 2023 r. w relacji rok do roku była zróżnicowana, z wyraźnym spadkiem w kategoriach produktowych związanych m.in. ze wznoszeniem domów (cement, wapno -44 proc., otoczenie domu -42 proc., dachy, rynny -28 proc.) oraz wzrostem w grupach asortymentowych dotyczących remontu wnętrz (wykończenia +31 proc., dekoracje +7 proc. czy narzędzia +6 proc.)”.

Dodatnia dynamika sprzedaży była udziałem ośmiu grup towarowych, ujemna zaś wystąpiła w dwunastu przypadkach, czyli dokładnie odwrotnie niż miesiąc wcześniej. Zdaniem ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, zza spadkami cen materiałów budowanych przynajmniej w istotnej części stoi niewystarczający na nie popyt.

Dodatnia dynamika sprzedaży była udziałem ośmiu grup towarowych
Wyraźne spadki zanotowały produkty z kategorii związanych m.in. ze wznoszeniem domów oraz wzrostem w grupach asortymentowych dotyczących remontu wnętrz. rynekpierwotny.pl

Jednocześnie zwracają uwagę na załamanie popytu na cement - wapno, czyli podstawową grupę towarową wykorzystywaną w budownictwie. Poważny regres popytowy zanotowały ponadto: otoczenie domu, dachy - rynny, płyty OSB – drewno, sucha zabudowa czy izolacje termiczne, czyli kolejne najważniejsze materiały wykorzystywane przy wznoszeniu domów. Ciekawe, czy dane Grupy PSB przełożą się na statystyki GUS budownictwa mieszkaniowego, które w ostatnich miesiącach wyraźnie wychodziły z dołka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej z cenami materiałów budowlanych? Planujesz budowę lub remont? Z zakupami nie warto zwlekać. Te produkty zdrożały najmocniej - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski