Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z akcyzą na prąd

Grzegorz Skowron, (DSF)
Archiwum
Gospodarka. W przyszłym tygodniu gotowy będzie program pomocy dla Małopolski zachodniej i Nowej Huty. Wtedy okaże się, czy uda się uratować kilka tysięcy miejsc pracy

17 dodatkowych stref aktywności gospodarczej, rekultywacja kilkuset hektarów, wsparcie tworzenia nowych miejsc pracy i szkoleń dających nowe kwalifikacje - to najważniejsze elementy "Programu Reindustrializacji dla Małopolski zachodniej". Nazwa może mylić, ale w tym programie są też rozwiązania pomocowe dla Nowej Huty. Dziś Zarząd Województwa przyjmie założenia do tego dokumentu i prześle je ministrowi gospodarki.

Wczoraj z Januszem Piechocińskim spotkali się w Krakowie marszałek województwa Marek Sowa, wojewoda Jerzy Miller oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wicepremier i minister gospodarki rozmawiał się też z zarządem ArcelorMittal.
O efektach rozmów nikt z jej uczestników nie poinformował.

- Nastąpiło znaczące zbliżenie stanowisk - to wszystko, co udało nam się wydobyć z marszałka Sowy. Według niego wszystko zmierza w dobrym kierunku, ale nie chciał wczoraj odpowiedzieć na pytanie, czy rząd zgodzi się zmniejszyć akcyzę na prąd, co jest jednym z najważniejszych warunków utrzymania produkcji stali w Nowej Hucie.

O spotkanie z Piechocińskim bezskutecznie zabiegali wczoraj związkowcy z ArcelorMittal Poland, którzy od miesięcy czekają na stanowisko rządu w sprawie prawdopodobnej likwidacji części surowcowej huty. Oznaczałaby ona likwidację co najmniej 1,5 miejsc pracy w kombinacie oraz ok. 7,5 tys. w branżach z nim związanych.

Działające w hucie organizacje związkowe jeszcze w lutym zaapelowały do premier Ewy Kopacz, by wzorem innych państw europejskich rząd polski zniósł akcyzę na prąd oraz obniżył ceny gazu. Pozwoliłoby to zmniejszyć koszty produkcji, dzięki czemu polska stal stałaby się bardziej konkurencyjna. Odpowiedź dotąd nie nadeszła, dlatego hutnicy mieli nadzieję, że uzyskają ją wprost od odpowiedzialnego za gospodarkę wicepremiera.

- Szkoda, że Janusz Piechociński nie znalazł dla nas czasu. Wciąż jednak liczymy, że rząd podejmie optymalne dla naszego
przemysłu decyzje - komentuje Roman Wątkowski, wiceprzewodniczący KRH NSZZ "Solidarność".

To właśnie w programie reindustrializacji mają się znaleźć korzystne dla huty rozwiązania. Na razie wiadomo, że samorząd województwa zainwestuje w nowe strefy aktywności gospodarczej 60 mln euro, a na rekultywację i odnowę zdegradowanych obszarów - kolejne 15 mln euro.

Dużo ważniejsze będzie jednak to, na jakie wsparcie zdecyduje się rząd. Zgoda na mniejszą akcyzę na energię elektryczną to duży ubytek w dochodach budżetu państwa. Z tego powodu minister finansów nie godził się do tej pory na takie rozwiązanie. Być może prezydencka kampania wyborcza i trudna sytuacja Bronisława Komorowskiego, kandydata wspieranego przez rząd, spowoduje zmianę stanowiska w tej sprawie.

W przyszłym tygodniu resort gospodarki przedstawi program dla Śląska, Małopolski zachodniej i Nowej Huty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski