MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siedem firm z Polski pomoże w budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Wśród nich Mostostal Kraków

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Joanna Urbaniec / Polskapress
Mostostal Kraków S.A. i sześć innych przedsiębiorstw pomoże w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Decyzję taką podjął amerykański koncern Westinghouse. Firmy te dostaną też szansę na realizację projektów m.in. w Bułgarii i Ukrainie. A co z krakowskim reaktorem, który miał powstać na terenie Nowej Huty? Nie mamy dobrych wieści.

"Jesteśmy dumni z udziału w tym znaczącym przedsięwzięciu dla polskiej energetyki!Razem z sześcioma innymi polskimi firmami, zostaliśmy wybrani przez firmę Westinghouse do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Nasza firma, specjalizująca się m.in. w produkcji i montażu konstrukcji stalowych, włącza się w ten projekt z zaangażowaniem i profesjonalizmem. To wyjątkowy moment, który zapisze się w historii naszego kraju." - poinformował Mostostal Kraków w swoich mediach społecznościowych.

Westinghouse wraz z firmą Bechtel pracowało przez ostatnie dwa lata nad tworzeniem łańcuchów dostaw w Polsce oraz wyborem i kwalifikacjami firm, które będą w nich uczestniczyć.

-Proces wyboru został przeprowadzony w sposób transparentny i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymogów zapewnienia jakości obowiązujących dla urządzeń reaktora jądrowego - poinformował amerykański koncern.

Do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, prócz Mostostalu Kraków koncern wybrał firmy: Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator z Grupy Przemysłowej Baltic, Mostostal Kielce, ZKS Ferrum, Famak i Energomontaż-Północ Gdynia.

Jak przekazała firma, to część procesu przygotowania do fazy wykonawczej projektu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, ale wyselekcjonowane firmy będą mogły wspierać inne europejskie projekty Westinghouse, np. w Bułgarii czy w Ukrainie.

Polimex Mostostal Siedlce to przede wszystkim producent konstrukcji stalowych. Baltic Operator produkuje konstrukcje stalowe i urządzenia przeładunkowe. Mostostal Kielce specjalizuje się w budownictwie infrastrukturalnym, a Mostostal Kraków zajmuje się produkcją i montażem konstrukcji stalowych. ZKS Ferrum to producent konstrukcji spawanych, w tym cystern, zbiorników, kotłów. Famak produkuje urządzenia przeładunkowe, a Energomontaż-Północ Gdynia wytwarza specjalizowane konstrukcje stalowe, także dla sektora nuklearnego.

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Budowa pierwszej - na Pomorzu - miałaby się zacząć w 2026 r., pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat. Poprzedni rząd wskazał jako partnera do tej budowy konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

Zatwierdzenie wyboru lokalizacji pod drugą elektrownię miałoby nastąpić w 2028 r., a budowa miałaby się rozpocząć w 2032 r. Ministerstwo klimatu zapowiada zaktualizowanie PPEJ w 2024 r.

Reaktora w Krakowie nie będzie

Pod koniec ubiegłego rok Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla lokalizacji małych reaktorów jądrowych (Small Modular Reactors). Mały reaktor miał zostać wybudowany m.in. w Nowej Hucie. Stronami tej umowy był Orlen producent reaktorów, a także ArcelorMittal, na terenie którego została wskazana taka lokalizacja.

W styczniu br. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska procedowała wydawanie decyzji środowiskowych uwarunkowań dla budowy trzech małych reaktorów. Na liście jednak zabrakło Krakowa.

- Jak już wielokrotnie informowaliśmy, aktualnie nie rozważamy budowy SMR na naszych terenach w Krakowie - mówi nam Marzena Rogozik z krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland.

Zdaniem władz miasta to była dobra lokalizacja. -Obiekt, który powstałby w tym miejscu mógłby zasilać w ciepło Nową Hutę. Nie widzimy innej lokalizacji dla takiego przedsięwzięcia – mówił cytowany przez portal LoveKrakow wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Siedem firm z Polski pomoże w budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Wśród nich Mostostal Kraków - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski