Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z cmentarzem i kolumbarium dla zwierząt w Krakowie? UMK planuje utworzyć specjalny zespół zadaniowy, który pomoże wyznaczyć lokalizacje

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Lucyna Nenow / Polska Press
Radna Małgorzata Jantos od blisko 20 lat apeluje o utworzenie w Krakowie cmentarza dla zwierząt. Miasto w tym czasie, wskazało już kilka potencjalnych lokalizacji, jednak nie spotkały się one z przychylnością mieszkańców. Radna pyta więc Prezydenta o kolumbarium. Jacek Majchrowski odpowiada, że choć działki zostały wyznaczone, w planie nie są ujęte jako miejsca pod taką działalność, więc teraz wszystko w rękach radnych. W magistracie dowiadujemy się ponadto, że planowane jest utworzenie zespołu zadaniowego w tej sprawie.

W najnowszej interpelacji, Małgorzata Jantos wprost pyta Prezydenta Jacka Majchrowskiego czy urząd znalazł miejsce na kolumbarium dla małych zwierząt domowych i czy są poczynione przygotowania do zabezpieczenia miejsca na spopielarnię dla małych zwierząt domowych.

W piśmie radna przytacza również jako przykład miasto Łódź, gdzie funkcjonuje grzebowisko. "Aby pogrzebać zwierzę należy zadzwonić pod numer i ustalić wszystkie szczegóły: co to za zwierzę, jak jest duże itp. Pochówek jest możliwy jeszcze tego samego dnia. Pracownicy przygotowują miejsce, a do właściciela należy przywiezienie zwierzaka" - pisze radna.

W odpowiedzi Prezydent Jacek Majchrowski wskazuje, że takie miejsca zostały wybrane. Pod cmentarz wybrane zostały dwie działki przy ul. Igołomskiej, zaś kolumbarium mogłoby być zlokalizowane na działkach u zbiegu ulic Branickiej i Suchy Jar. Jak pisze jednak Prezydent, działki oraz ich części znajdują się w obszarze, dla którego został sporządzony projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa- etap B - podetap B5", który został przekazany pod obrady Rady Miasta Krakowa.

"W związku z zakończeniem prac planistycznych nad tym projektem przez organ sporządzający projekt planu miejscowego, to Radni Miasta Krakowa, o ile stwierdzą taką potrzebę, powinni przegłosować poprawkę do projektu wyżej opisanego planu. W celu
przeznaczenia terenów w/w. działek pod ewentualną lokalizację spopielarni oraz kolumbarium dla zwierząt domowych" - wskazuje Prezydent Jacek Majchrowski.

W magistracie przypominają ponadto, że we wrześniu br. została podjęta uchwała kierunkowa w tej sprawie i została skierowana do realizacji przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu UMK. Na tym jednak nie koniec.

- Aktualnie nie ma wyznaczonych nowych lokalizacji pod cmentarz dla zwierząt i kolumbarium. Planowane jest powołanie zespołu zadaniowego, którego efektem będzie wypracowanie propozycji ich utworzenia, formuły powstania, działania, a przede wszystkim wybór miejsca na terenie miasta - informuje Emilia Król, z biura prasowego UMK.

Ludzki strach jest zaraźliwy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski