Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, gdy nie zgadzamy się z wypowiedzeniem umowy o pracę

Piotr Stolarczyk, radca prawny
Twój prawnik radzi. Pracodawca jest uprawniony do wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, jednakże niejednokrotnie nadużywa swojego prawa, szczególnie w przypadku umów zawartych na czas nieokreślony, których wypowiedzenie musi być we właściwy sposób uzasadnione.

Błędy w wypowiedzeniu mogą mieć różną formę, np. w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony wypowiedzenie nie zawiera uzasadnienia (lub uzasadnienie jest niewystarczające), wskazano zbyt krótki okres wypowiedzenia czy też wręczono pracownikowi wypowiedzenie w trakcie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Jeżeli otrzymaliśmy oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę, które z różnych względów jest nieprawidłowe, należy je zakwestionować w drodze odwołania skierowanego do sądu pracy. Pouczenie o odwołaniu powinno być zawarte przez pracodawcę w treści wypowiedzenia.

Po pierwsze – należy pamiętać, że odwołanie powinno być wniesione do sądu pracy najpóźniej w terminie 7 dni od dnia wręczenia lub doręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę. Jeżeli pracownik bez własnej winy przekroczy ten termin, uprawniony jest do złożenia wniosku o jego przywrócenie. Wraz z tego rodzaju wnioskiem należy wnieść również samo odwołanie.

Odwołanie może być złożone osobiście w sądzie lub też wysłane listem poleconym. O zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

Odwołanie należy wnieść na piśmie, a pracownik uprawniony jest do wyboru właściwego sądu rejonowego. Może to być: sąd właściwości ogólnej pozwanego pracodawcy, sąd, w którego okręgu świadczona jest praca, lub sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia, niemniej w jego treści należy wskazać dane powoda (pracownika) oraz pozwanego (pracodawcy), opisać wypowiedzenie, którego dotyczy sprawa, jak również wskazać, na czym naszym zdaniem polega wadliwość wypowiedzenia. Do odwołania należy dołączyć właściwe dowody, tj. co najmniej umowę o pracę oraz oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu stosunku pracy. W razie konieczności można również powołać świadków.

W toku postępowania pracodawca zobowiązany będzie do udowodnienia, że złożone przez niego wypowiedzenie jest zgodne z prawem.

Po przeprowadzeniu postępowania sąd uwzględnia odwołanie, przywracając pracownika do pracy, lub zasądzając na jego rzecz odszkodowanie. Może też oddalić powództwo w przypadku, gdy odwołanie pracownika nie zasługuje na uwzględnienie.

ul. Kielecka 1, Kraków
www.kancelariaprawnajr.pl
Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach 14–16.30, pod numerem tel. 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski