Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codzienne stroje ludowe uszyły gospodynie z Rudna. Prezentują jak dawniej "wiejskie baby" chodziły do pracy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Panie z KGW Rudno podczas prezentacji swoich wiejskich strojów codziennych
Panie z KGW Rudno podczas prezentacji swoich wiejskich strojów codziennych Fotografia Dorota Bylina/ KGW Rudno
Moda na stroje ludowe rozkwita, ale panie z Koła Gospodyń w Rudnie obok strojów odświętnych postanowiły pokazać jak "baby ze wsi" wyglądały na co dzień, przy pracy w polu i w chałupie.

KGW Rudno w nowych strojach wiejskich prezentują się znakomicie. Mają zamaszyste spódnice, bluzki skromne w drobne wzorki, zapaski i kraciaste chusty, a na głowach chusty kolorowe w kwiatki lub inne zworki. W tych strojach zrobiły sobie sesję zdjęciową.

Zdecydowałyśmy się na stroje codzienne. Zależało nam, żeby odtworzyć i zachować to, co dawno temu kobiety z Rudna nosiły na co dzień, czyli prostsze i bluzki i spódnice, skromniejsze od tych krakowskich odświętnych. Te nasz stroje są wzorowane na autentycznych strojach wiejskich kobiet - podkreśla Karolina Reed, przewodnicząca KGW Rudno.

Kobiety zwracają uwagę, że te stroje codzienne miały zupełnie inna funkcje niż ludowe stroje krakowskie. Na co dzień ważna była funkcja praktyczna stroju. Bluzki i spódnice miały nie krępować ruchów podczas pracy w domu, obejściu.

Nasze nowe stroje codzienne to również ogromna zasługa wybitnej etnolożki Moniki Dudek z Tenczynka, która jako znawczyni tradycji i strojów krakowiaków zachodnich była nieocenionym źródłem wiedzy i wsparciem podczas konsultacji - chwalą jej doświadczenie panie z KGW Rudno.

Sesję zdjęciową Rudnianki postanowiły zrobić sesję zdjęciową, żeby pokazać piękno strojów wiejskich. Zaangażowała się w to fotografka Dorota Bylina, która z wyczuciem współpracowała z kobietami prezentującymi stroje. Kobiety sesję chciały mieć w otoczeniu wiejskich chat, przy domowych pracach, ale i na schodach oraz w plenerze wśród starych drzew. W tym celu wybrały się do Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec Skansen Wygiełzów.

Spódnice i bluzki do strojów codziennych kupowały i szyły w ramach projektu „Znaczenie chleba w obrzędach i zwyczajach regionu krakowskiego”. Wsparciem w tym były samorządy powiatu krakowskiego w ramach konkursu „Koła Gospodyń Wiejskich - odnajdywanie tradycji” oraz gminy Krzeszowice.

Zdjęcia były wykonywane jeszcze przed opadami śniegu, ale w trakcie zdjęć już zaczął prószyć śnieg. Okazało się, że stroje pokazujące stare zwyczaje modowe na wsi mają ogromny urok.

Panie z KGW na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Krakowie z udziałem władz powiatu podsumowały projekt i odebrały gotowe kalendarze

Kobiety prezentują zabytki powiatu krakowskiego, które trafi...

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski