Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej budowy muzeum pod Rynkiem?

Redakcja
Jest szansa, że niebawem ruszy budowa muzeum w podziemiach Rynku Głównego i modernizacja dolnej części Sukiennic. Zarząd Rewaloryzacji Zespołów Zabytkowych Krakowa wybrał wykonawcę prac, a wczoraj odrzucił jedyny protest, jaki po tym rozstrzygnięciu przetargu złożyła wrocławska firma Integer.

INWESTYCJE. Odrzucono jedyny protest, jaki wpłynął po rozstrzygnięciu przetargu, gdyż złożono go po terminie

Protestu nie uznano m.in. dlatego, że wpłynął po terminie. - Po naszej stronie postępowanie jest zakończone. Firma z Wrocławia ma jeszcze prawo w ciągu dziesięciu dni odwołać się do Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych - mówi Tadeusz Murzyn, dyrektor ZRZZK. Jeśli w ciągu 10 dni Integer nie zdecyduje się na odwoływanie do Warszawy, będzie można podpisać umowę ze zwycięzcą przetargu i zaczęto by roboty (teoretycznie można by to zrobić nawet już w najbliższy poniedziałek - gdyby wrocławska firma przekazała wtedy pismo, że wycofuje wadium, a więc dalej nie walczy). Jeżeli natomiast Integer się odwoła, scenariusze mogą być różne, najgorszy - może nawet dojść do powtórzenia przetargu.
Przypomnijmy, że wcześniej przetarg ten utknął w miejscu z powodu odwołań innego oferenta - konsorcjum firm z Wrocławia, Castellum i Hexagon, których oferta została odrzucona, gdyż brakowało pewnych pozycji w kosztorysie. Krajowa Izba Odwoławcza nie uznała jednak tych odwołań. ZRZZK ponownie wybrał wykonawcę prac - spośród trzech pozostałych firm, które startowały w przetargu.
Zwycięzca przetargu to konsorcjum firm pod przewodnictwem krakowskiego Przedsiębiorstwa Rewaloryzacji Zabytków. Wykonawca miałby zająć się modernizacją parteru i piwnic (części gminnej) Sukiennic, pod Rynkiem stworzyć pomieszczenia przyszłego muzeum i wykonać wszystkie potrzebne instalacje - za zaoferowaną kwotę nieco ponad 33,2 mln złotych.
Pod płytą Rynku i w części piwnic Sukiennic ma powstać najnowocześniejsze takie muzeum w Europie - z rezerwatem archeologicznym, jak i z najnowszymi technologiami, laserami, elektroniką itp., które pomogą się przenieść w głąb historii. Miasto jak dotąd nie wycofuje się z wcześniej przyjmowanego terminu otwarcia muzeum pod Rynkiem - 5 czerwca przyszłego roku. W przetargu na roboty budowlane podawano rok na ich wykonanie, jednak mają być prowadzone rozmowy z wykonawcą, by tak zorganizował prace, aby udało się zdążyć wcześniej (m.in. przewidziany jest zapis w umowie o pracy budowlańców w godzinach 6 - 22). Robotom budowlanym mają jeszcze towarzyszyć potrzebne prace archeologiczne i konserwatorskie - Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu właśnie przygotowuje przetarg na ich wykonanie. W gotowych podziemnych pomieszczeniach ekspozycję urządzi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Ostatnio ZRZZK poszukiwało też w przetargu wykonawcy dla remontu konserwatorskiego elewacji Sukiennic. Zgłosiło się siedmiu chętnych. Po wyłonieniu zwycięzcy wpłynęły właśnie dwa protesty uczestników przetargu, są teraz rozpatrywane. (MM)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski