Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej do budowy ulicy 8 Pułku Ułanów. Okoliczni mieszkańcy alarmują: "Nadciąga betonoza"

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niedługo ma dojść do rozstrzygnięcia ogłoszonego przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie przetargu na budowę ul. 8 Pułku Ułanów. Mieszkańcy osiedla na Ruczaju, przez które ma przebiegać droga, nasilają protesty. Alarmują, że betonoza wygra z zielenią. Nie wyobrażają sobie życia przy ruchliwej drodze. Urzędnicy wyjaśniają, że inwestycja ma być realizowana zgodnie z prawem, na podstawie wydanych zgód.

- Na Ruczaju, na terenach zalewowych w rejonie Wilgi planuje się kolejne betonowanie przestrzeni. Nie dopuścimy do dewastacji ostatniego zielonego terenu w tak pięknej części Krakowa. Nie powinno to mieć miejsca - mówi prof. Aleksander Skotnicki z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkaniec osiedla w rejonie ul. Lipińskiego, która jest przedłużeniem ul. Kapelanka.

- Ulica Lipińskiego jest wewnętrzną, osiedlową drogą. W tym rejonie mieszka kilkanaście tysięcy ludzi. Są tu dwie szkoły, do których uczęszcza około dwa tysiące dzieci. Wzdłuż ulicy mamy ostatni pas zieleni, który jest rezerwuarem dla wody w przypadku wylania Wilgi, która płynie nieopodal. Zamiast tego planuje się betonozę. Inwestycja wiąże się też ze znacznym wzmożeniem ruchu. Jako lekarz powinienem walczyć przeciw zatruwaniu środowiska i o zmniejszenie ryzyka chorób układu oddechowego i nowotworowych - dodaje prof. Aleksander Skotnicki.

Mieszkańcy Ruczaju są zbulwersowani planami budowy ul. 8 Pułku Ułanów

"Nie chcemy betonu w miejsce zieleni, hałasu, zwiększonego ruchu samochodowego, zatruwania środowiska, utrudnionego przejścia na drugą stronę ulicy, chodników i dróg rowerowych pod naszymi oknami" - postulują mieszkańcy ul. Lipińskiego. "Tyle się mówi o wyprowadzaniu ruchu samochodowego poza miasto, a tu się chce budować nową drogę w środku osiedla. To absurd i lekceważenie potrzeb i praw mieszkańców" - dodają zbulwersowani mieszkańcy. Ich stanowisko w sprawie budowy ul. 8 Pułku Ułanów od lat jest niezmienne. Mieszkańcy wytrwale bronią skrawka zieleni, który teraz ma zostać zabudowany.

Nowa inwestycja wywołuje także duże zaniepokojenie wśród mieszkańców okolic skrzyżowania ulic Lipińskiego i Strąkowej.

- Wybudowanie tak szerokiej drogi między budynkami mieszkalnymi i w dodatku wyznaczenie ogromnego skrzyżowania w sąsiedztwie naszego domu jednorodzinnego to dla nas koszmar. Nie będzie można tu normalnie funkcjonować - mówi jeden z protestujących mieszkańców.

- Ze względu na zezwolenie na wybudowanie jednego domu w rejonie, gdzie ma powstać droga przesunięto ją w planach znacznie w stronę naszego budynku. Będziemy mieć trasę kilka metrów od ścian naszego domu. Będziemy mieć wyjazd z posesji na duże skrzyżowanie. To będzie zagrażać bezpieczeństwu. Nie wspominam już o tym, że z powodu inwestycji, na podstawie wywłaszczenia, mają zostać wycięte drzewa znajdujące się na terenie naszego ogrodu - dodaje.

Krakowscy urzędnicy wyjaśniają

W odpowiadającym za przedsięwzięcie Zarządzie Inwestycji Miejskich wyjaśniają, że dla planowanego zadania pozyskano wszelkie niezbędne decyzje, w tym środowiskową.

- Należy podkreślić, że ulica 8 Pułku Ułanów będzie drogą o charakterze zbiorczym, po jednym pasie w każdą ze stron, więc jej wpływ na otoczenie nie będzie istotny, co też wskazuje wydana decyzja środowiskowa. Ponadto przy realizacji zastosowane będą rozwiązania ograniczające wpływ na środowisko - informuje Jan Machowski z ZIM. - Zaprojektowane rozwiązania są zgodne z zasadami wiedzy technicznej i przepisami prawa. Zostały one zaopiniowane oraz uzgodnione przez wszystkie zainteresowane jednostki miejskie oraz finalnie zatwierdzone stosowną decyzją administracyjną. Przez wzgląd na powyższe należy uznać je za bezpieczne - dodaje.

W ZIM przekonują, że korytarz zaprojektowanej ul. 8 Pułku Ułanów wynika w dużej mierze z dokumentów funkcjonujących w przestrzeni publicznej od wielu lat. - Wynika to m.in. z planu zagospodarowania przestrzennego, zakresu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach czy opracowania koncepcyjnego. W trakcie przygotowań rozwiązania projektowe poddane były pod konsultacje z mieszkańcami, a te ich uwagi, które dało się uwzględnić zostały wprowadzone - podkreśla Jan Machowski.

Jak będzie wyglądać ul. 8 Pułku Ułanów?

Przypomnijmy: ulica 8 Pułku Ułanów ma połączyć ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ul. Kapelanka – Brożka – Grota Roweckiego. Ma stanowić alternatywę dla ul. Kobierzyńskiej, poprawić obsługę komunikacyjną w dzielnicach VIII Dębniki i IX Łagiewniki - Borek Fałęcki.

W ramach inwestycji zostanie wybudowana licząca łącznie 2,7 km droga zbiorcza, po jednym pasie w każdą ze stron. Wzbogaci ma się też sieć dróg rowerowych. W ramach zadania powstaną też chodniki, przebudowana będzie infrastruktura techniczna. Ulicą mają kursować autobusy komunikacji zbiorowej.

Budowa tunelu to jedno z największych wyzwań inżynieryjnych związanych z budową linii tramwajowej do Mistrzejowic.

Kraków. Budowa tramwaju do Mistrzejowic. Skomplikowane drąże...

Ogłoszony przez ZIM przetarg dotyczy realizacji trzech z czterech odcinków ul. 8 Pułku Ułanów. Chodzi o te fragmenty nowej drogi, dla których już wydane zostały decyzje ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej). Przetarg dotyczy odcinków nr I (Zawiła – okolice ul. Krępy), nr III (Podhalańska – Trasa Łagiewnicka) i nr IV (Trasa Łagiewnicka – skrzyżowanie Grota Roweckiego i Kapelanka). Odcinek nr III, w zakresie sieci wodociągowej spinającej, ma być realizowany wspólnie z Wodociągami Miasta Krakowa. Specyfikacja zamówienia publicznego daje także możliwość zlecenia zwycięzcy przetargu realizacji odcinka nr II (okolice ul. Krępy – Podhalańska), dla którego toczy się postępowanie o wydanie decyzji ZRID.

Termin składania ofert w przetargu na realizację ul. 8 Pułku Ułanów mija 16 lutego. Zgodnie z założeniem, wykonawca zadania będzie miał 18 miesięcy na realizację trzech odcinków drogi licząc od daty podpisania umowy.

Plastik w wodzie butelkowanej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz bliżej do budowy ulicy 8 Pułku Ułanów. Okoliczni mieszkańcy alarmują: "Nadciąga betonoza" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski