MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz młodsi sięgają po alkohol

Redakcja
Problem poruszyła podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Barbara Jurowicz, przewodnicząca komisji opieki społecznej. Sytuacja jest poważna, bo sięganie po środki psychoaktywne: alkohol i narkotyki stanowi jeden z najpoważniejszych problemów społecznych.

NOWY SĄCZ. Wkrótce może się okazać, że młodzież nie będzie mogła korzystać z pomocy Ośrodka Terapii i Leczenia Uzależnień

Zgodnie z badaniami socjologa Jerzego W. Pileckiego przeprowadzonymi na zlecenie miasta w maju 2010 r. aż 60 proc. młodzieży przyznało się do stosowania środków odurzających: leków przeciwbólowych bądź narkotyków. Wnioski Pileckiego zostały uwzględnione w pracy nad uchwałą w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii, który został jednogłośnie przyjęty podczas czwartkowych obrad Rady Miasta. Celem programów jest wzrost świadomości dotyczącej skutków uzależnienia od substancji psychoaktywnych, zwiększanie dostępności do pomocy rehabilitacyjnej i terapeutycznej dla osób uzależnionych i ich rodzin oraz poszerzenie ofert spędzania wspólnego czasu dla młodzieży, której brak może spowodować sięganie po zakazane środki. Rada Miasta corocznie podejmuje uchwałę w sprawie zapobiegania i przeciwdziałania skutkom uzależnień. - Zatrważające jest to, że obniża się wiek sięgania po tego typu substancje - mówiła radna Barbara Jurowicz, przewodnicząca komisji opieki społecznej. W 2009 r. Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej udzielił pomocy blisko 600 osobom, a Małopolski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień 238 osób. Te dane nie obrazują pełnej skali problemów, bo wielu uzależnionych nie zgłasza się do ośrodków i poradni specjalistycznych. Projekt uchwalony podczas czwartej sesji zakłada monitorowanie problemów narkomanii wśród mieszkańców Nowego Sącza oraz przeprowadzenie programów edukacyjno-profilaktycznych skierowanych do dzieci i rodziców przy wsparciu Komendy Miejskiej Policji. Mimo że temat jest poważny, wkrótce może się okazać, że młodzież uzależniona od środków odurzających nie będzie mogła znaleźć pomocy w nowosądeckim ośrodku Terapii i Leczenia Uzależnień. - Placówka nie ma podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, który przyznał kontrakt podobnemu ośrodkowi w Oświęcimiu - poinformowała Jurowicz.

Edyta Zając

60

proc. młodzieży przyznało się do stosowania środków odurzających w badaniu socjologa Jerzego W. Pileckiego przeprowadzonym na zlecenie miasta w maju 2010 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski