Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz nowocześniejszy UJ, nie tylko na Ruczaju

Sylwia Nowosińska
Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego już się przygotowują m.in. do rozbudowy Collegium Paderevianum
Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego już się przygotowują m.in. do rozbudowy Collegium Paderevianum Michał Gąciarz
Inwestycje. Dobiegają końca prace na III Kampusie, a w planach jest m.in. rozbudowa Collegium Paderevianum.

Władze UJ kończą jedne inwestycje i planują kolejne. Najważniejsze zmiany dotyczyć będą filologów, a także studentów chemii i geologii.

W planie jest rozbudowa kompleksu budynków Wydziału Filologicznego przy al. Mickiewicza. W październiku został oddany do użytku nowy obiekt - tzw. Collegium Paderevianum II, ale to nie koniec prac. Uczelnia planuje rozbudowę pozostałych trzech budynków wydziału, a także połączenie ich (za ok. trzy lata) w jeden duży kompleks. Jak informuje rzecznik UJ Adrian Ochalik, prace rozpoczną się, jak tylko uczelnia zgromadzi pieniądze.

UJ uzyskał właśnie decyzję lokalizacyjną (ULICP) na rozbudowę małego Paderevianum przy al. Mickiewi-cza 11, gdzie mieści się Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej, i budynku dużego Paderevianum (Mickiewicza 9), gdzie do 2012 r. działał Instytut Filologii Angielskiej. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wyniesie ok. 4 tys. mkw. Zostaną one podzielone na część biurową i edukacyjną. W dużym Paderevianum mają powstać m.in. schody zewnętrzne, ściany attykowe, wyjścia na dach oraz nadszybia.

- W tym roku oddaliśmy do użytku dwa budynki kompleksu Paderevianum, zostały nam jeszcze kolejne dwa, które będziemy remontować tak, aby powstał pełen kompleks czterech budynków - zapowiada Gerard Żychowicz, zastępca kanclerza UJ ds. techniczno-inwestycyjnych. - Mamy już zatwierdzony program funkcjonalno-użytkowy, który pozwala nam na rozpoczęcie prac projektowych - dodaje.

Centrum dla niepełnosprawnych
Władze uczelni kładą nacisk na potrzeby studentów niepełnosprawnych. W nowo powstałym skrzydle budynku Wydziału Filologicznego UJ powstało specjalne centrum wsparcia edukacyjnego niepełnosprawnych, które zapewni pomoc tysiącu studentów UJ. - To jednostka przekraczająca miarę lokalną, posiadająca wizję i perspektywę rozwoju. Mamy tu wszystko, co potrzebne do okazania pomocy osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami - podkreślał prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania podczas otwarcia siedziby centrum w październiku.

Studenci mają tam do dyspozycji m.in. pracownię wyposażoną w sprzęt komputerowy i tablicę interaktywną do nauki języków dla osób mających problemy ze wzrokiem i słuchem. Mogą też korzystać z pracowni technologii wspierających ze sprzętem typu drukarka brajlowska najnowszej generacji.

Geologia z pompami ciepła

Rozbudowa Wydziału Filologicznego to nie wszystko. Wkrótce z nowoczesnych sal wykładowych będą też korzystać studenci kierunków ścisłych. Kończy się budowa nowych siedzib Wydziałów Chemii i Geologii. To ostatnie budynki, które mają zostać oddane do użytku w ramach budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

Jest szansa, że do nowoczesnego gmachu Wydziału Chemii na Ruczaju (o powierzchni prawie 28 tys. mkw.) studenci wprowadzą się w roku akademickim 2016/2017. - Wszystko zależy od tego, czy uda się budynek w pełni wyposażyć w stopniu umożliwiającym rozpoczęcie nauki i czy zdążymy z prze-prowadzką - wyjaśnia Gerard Żychowicz. Być może pozwolenie na użytkowanie uczelni uda się uzyskać w połowie przyszłego roku.

Później wydział zostanie przeniesiony do nowego budynku, który będzie podzielony na część dydaktyczną i laboratoryjną. Inwestycja ma kosztować ok. 202 mln zł.

W przyszłym roku władze UJ planują też uzyskać pozwolenie na użytkowanie nowego budynku Instytutu Nauk Geologicznych (o powierzchni ok. 5 tys. mkw.), który również mieści się na III Kampusie UJ na Ruczaju. - Wydział Geologii będzie naszym pierwszym budynkiem zasilanym w ciepło i chłód z pomp ciepła. Będzie także wyposażony w panele fotowoltaiczne [baterie słoneczne - przyp. red.], z których będzie czerpał energię elektryczną dla własnych potrzeb - zdradza Gerard Żychowicz.

Budowa instytutu ma kosztować około 36,5 mln zł.

Instytut Fizyki do remontu

To nie koniec zmian, które mają poprawić komfort nauki studentom Alma Mater. Dobiegają końca prace w nowym budynku Wydziału Prawa i Administracji, który powstaje obok Auditorium Maximum przy ul. Krupniczej. Znajdzie się tam sala audytoryjna dla 614 osób, dwie sale wykładowe z zapleczem, cztery sale seminaryjne, dziekanat, szatnia, hol oraz pomieszczenia sanitarne, techniczne i gospodarcze.

Uniwersytet Jagielloński zamierza wyremontować budynek dawnego Instytutu Fizyki przy ul. Reymonta 4. Studenci tego instytutu niedawno przeprowadzili się na Kampus 600-lecia Odnowienia UJ. W ubiegły czwartek uczestniczyli w uroczystym otwarciu nowej siedziby Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski