Coraz więcej potrzebujących

Redakcja
W powiecie proszowickim w ostatnim czasie w znacznym stopniu zwiększa się liczba osób korzystających ze świadczeń GOPS-ów, czy organizacji charytatywnych. Co jest tego powodem?

POMOC SPOŁECZNA. Potrzeba wsparcia finansowego, prawnego i psychologicznego

- W ostatnim czasie coraz więcej osób zgłasza się do nas z prośbą o pomoc - mówi Małgorzata Gołębiowska, kierownik MGOPS w Proszowicach. - Wzrosła liczba ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy, nie tylko materialnej, ale także takiej w postaci porad prawnych, czy psychologicznych - dodaje Urszula Jarosz, kierownik Caritas w Proszowicach.

O wielkości pomocy społecznej dla mieszkańców naszego powiatu mogą świadczyć dane z MGOPS i GOPS. Już w styczniu tego roku w samych Proszowicach 75 osób otrzymało stałe zasiłki, 66 zasiłki zdrowotne, 6 rodzin zasiłki okresowe, 61 rodzin zasiłki celowe, a 31 rodzin świadczenia pieniężne na żywność. 157 dzieci i 29 dorosłych otrzymało posiłki. W ciągu całego 2009 r. zasiłki celowe w Proszowicach dostało aż 268 rodzin. W gminie Koniusza w styczniu tego roku wydano już 32 zasiłki celowe, 18 stałych i aż 230 dzieci zostało objętych dożywianiem. Z GOPS-u w Korzycach w styczniu tego roku skorzystało już około 200 osób, a w całym 2009 r. ponad 300. - W okresie zimowym zaobserwowano większą ilość osób korzystających z pomocy w szczególności ze względu na cięższą zimę w stosunku do lat ubiegłych. Przedłużająca się zima spowodowała większe zużycie węgla, a co za tym idzie większe wydatki rodzin. W związku z tym wypłacono większą ilość zasiłków celowych - stwierdza Marzena Piątek, dyrektor GOPS w Radziemicach. Już w tym roku wypłacono tam jeden zasiłek okresowy, 8 stałych, 27 celowych, a 12 osób zostało objętych dożywianiem. - Jest duży wzrost zainteresowania naszą pomocą. Zima jest ciężka i przedłuża się. Wzrastają rachunki za energię i opał, zwiększają się koszty utrzymania gospodarstw domowych - dodaje Wiesława Niedziela z GOPS w Koszycach.

Mieszkańcom powiatów oprócz MOPS-ów pomaga także Caritas. Osoby, które się tam zgłoszą, objęte zostają kompleksową pomocą począwszy od dożywiania, po poradnictwo rodzinne. - Rodziny wytypowane przez Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej dostają żywność w dużej ilości przez cały rok. Dodatkowo co tydzień w sobotę i niedziele wydajemy suchy prowiant - cukier, herbatę, chleb - dodaje pani kierownik. Ponadto każdy, kto przyjdzie do proszowickiego Caritas otrzyma talerz ciepłej zupy. Dwa razy do roku na święta organizowana jest duża akcja pomocy najuboższym. Rodziny takie otrzymują paczki świąteczne. Caritas prowadzi także ognisko wychowawcze, zajmuje się również interwencją kryzysową, które to zadanie zostało im zlecone przez Starostwo Powiatowe.

O skali potrzeb zgłaszających się o pomoc do Caritas mówią liczby. W zeszłym roku z porad psychosocjalnych (psycholog, prawnik, logopeda itp.) skorzystało 549 osób. Codziennie Caritas wydaje prawie 300 obiadów. W zeszłym roku przeznaczono ponad 138 tysięcy złotych dla 700 osób, które skorzystały z programu wydawania żywności z polecenia Agencji Rynku Rolnego. Udzielono pomocy finansowej osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych na kwotę prawie 230 tysięcy złotych.
- Powodem zwiększenia się w ostatnim czasie liczby osób ubiegających się zasiłki może być sroga zima, przez którą niektórzy ludzie stracili pracę - stwierdza Jolanta Cieśla, kierownik GOPS w Koniuszy. Jak podaje GUS stopa bezrobocia w całym kraju stopniowo wzrasta. Styczeń 2010 r. był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia, zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i do stycznia roku ubiegłego. W całym kraju bezrobocie wzrosło z 11,9 procent w grudniu 2009 r., do 12,7 w styczniu b.r. - Prócz tego w gminie Proszowice najczęstsze powody przyznawania pomocy społecznej to długotrwała choroba, niepełnosprawność, ubóstwo, bezrobocie i wielodzietność. Wśród rodzin objętych pomocą społeczną występuje nie tylko jeden rodzaj dysfunkcji. Najczęściej kilka dysfunkcji łączy się ze sobą, tworząc zjawisko wieloproblemowości. Wraz z niepełnosprawnością czy długotrwałą chorobą, rodziny często dotknięte są ubóstwem, bezrobociem, bezradnością w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, wielodzietnością - stwierdza kierownik MOPS w Proszowicach. - Coraz większa liczba osób korzystająca z naszej pomocy może być między innymi wynikiem wzrostu świadomości społecznej. Jest coraz więcej ludzi, którzy wiedzą, gdzie mogą się zgłosić w razie problemów. Jednym z takich miejsc jest działający już trzeci rok przy Zespole Placówek Caritas w Proszowicach wspomniany wcześniej Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Rodzinnego. Ponadto Caritas realizował projekty zwiększające świadomość obywateli, na przykład "Okno na Świat" oraz "Świadomy Obywatel" - dodaje Urszula Jarosz.

Klaudia Kaczor-Skrężyna

proszowicki@dziennik.krakow.pl

Na jaką pomoc może liczyć potrzebujący:

Świadczenia pieniężne udzielane są w postaci zasiłków stałych, okresowych, celowych i specjalnych zasiłków celowych, a także świadczeń pieniężnych na zakup żywności. Udzielane są także świadczenia niepieniężne takie jak: praca socjalna, składki na ubezpieczenia zdrowotne, składki na ubezpieczenia społeczne, usługi opiekuńcze, kierowanie do domu pomocy społecznej, sprawienie pogrzebu, interwencja kryzysowa, schronienie, posiłek i ubranie.

Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje: osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 477 zł, osobie w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 351 zł, rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie - przy jednoczesnym wystąpieniu innych okoliczności kwalifikujących do takiej pomocy m. in. takich jak bezrobocie, choroba, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej.

IKE + czy ZUS? Niedługo trzeba zdecydować

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie