Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej solarów na gminnych dachach

Zbigniew Wojtiuk
Wszystko zaczęło się od Miechowskich Targów Ekologicznych
Wszystko zaczęło się od Miechowskich Targów Ekologicznych Zbigniew Wojtiuk
Miechów. Do roku 2016 kolektory słoneczne mają być zamontowane na 620 obiektach

Mało kto już wspomina Miechowskie Targi Ekologiczne z minionej dekady oraz ich pomysłodawcę i wielkiego orędownika źródeł energii odnawialnej, burmistrza Włodzimierza Mielusa. Ale to wtedy nastąpiło promowanie i wdrażanie pozyskiwania ekologicznej, zdrowej energii. W roku 2004 zainstalowano kolektory słoneczne w 40 gospodarstwach. W połowie były one dofinansowane z programu SAPARD.

To był początek, ale jakże dla wielu zachęcający. Dobrze, że kolejni liderzy gminno-miejskiego samorządu kontynuują tamtą pionierską inicjatywę. A efekty są coraz bardziej widoczne, nie tylko na wiejskich i miejskich dachach.

- Pierwszy etap montażu instalacji zakończyliśmy tuż przed Bożym Narodzeniem 2013 roku. Początkowo miało być 420 takich kolektorów słonecznych. Zainteresowanie jest jednak duże. Jest coraz więcej chętnych na zestawy pozwalające na pozyskanie w domostwie ciepłej wody użytkowej, tak, że ujęliśmy w projekcie o 200 instalacji solarnych więcej - informuje burmistrz Dariusz Marczewski.

Wartość projektu to ponad 9 mln zł z czego 60 procent sfinansuje Szwajcarsko-Polski Program Współpracy. 30 procent kosztów stanowi wkład własny, a 10 procent dofinansowanie gminy.

W zależności od wielkości gospodarstwa domowego są montowane trzy typy solarów: A - (2 panele, 250 l. wody), B - (3 panele, 300 l wody) i C (4 panele, 500 l wody).

- W tym tygodniu podpisujemy z wykonawcą umowę na montaż kolektorów na sześciu obiektach publicznych. Są to Gminny Ośrodek Zdrowia, Środowiskowy Dom Samopomocy, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Miechowski Dom Kultury oraz obiekt sportowy przy ul. Konopnickiej 19 zarządzany przez MKS Pogoń - wylicza burmistrz.

Wszystko wskazuje na to, że z oszczędności poprzetargowych (trzeba tu również wziąć pod uwagę korzystny kurs franka), będą środki, które pozwolą na wykonanie kolejnych podłączeń obiektów publicznych.

- Aktualnie jest ponad 804 złożonych ankiet na kolektory słoneczne. Jeszcze przyjmujemy kolejne. Przykład sąsiedzki, w tym przypadku pozytywnie zaraźliwy, inspiruje. Bo jeśli o "u niego" sprawdza się taka instalacja, to dlaczego, ja mam jej nie mieć… Do końca ubiegłego tygodnia na planowanych 620 solarów, wykonano 429.

W perspektywie nowych środków unijnych na lata 2014-2020 będą realizowane kolejne przedsięwzięcia na rzecz odnawialnych źródeł energii z myślą o mieszkańcach. Na przykład już wpłynęło 60 ankiet na urządzenia fotowoltaiczne - dodaje Marzena Cieślik z Wydziału Inwestycji i Ochrony Środowiska UGiM w Miechowie.

Gmina Miechów realizuje projekt solarny w układzie partnerskim z Wieliczką, Skawiną i Niepołomicami, które są liderem przedsięwzięcia. Ostatnio do wymienionych gmin partnerskich, dołączyły Myślenice i Zabierzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski