COVID-19 a cukrzyca. Czy diabetycy są bardziej narażeni?

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Grzegorz Olkowski / Polska Press
Koronawirus SARS-CoV-2 wzbudza duże zamieszanie, zwłaszcza wśród osób przewlekle chorych. Do grupy osób tzw. zwiększonego ryzyka jeśli chodzi o przebieg COVID-19 są także pacjenci chorujący na cukrzycę. Czy SARS-CoV-2 powoduje u nich ryzyko cięższego przebiegu choroby, a w konsekwencji także zgonu? Wskazówek dla diabetyków podczas pandemii udziela dr hab. Katarzyna Cyganek z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Czy w czasie pandemii COVID-19 chorzy na cukrzycę powinni czuć się zagrożeni?
To zależy. Chory choremu nierówny: chorzy z cukrzycą różnią się pomiędzy sobą wiekiem, obecnością powikłań, chorób dodatkowych i sposobem kontroli cukrzycy. Chorzy na cukrzycę nie mają większego ryzyka zachorowania na COVID-19. Natomiast cukrzyca powoduje, że ci chorzy mają większe ryzyko rozwoju ciężkiej, objawowej postaci zakażenia koronawirusem. Jeśli do tego dojdą jeszcze dodatkowe choroby współistniejące, takie jak: nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe oraz wiek, to przebieg COVID-19 może być naprawdę groźny i niebezpieczny. Jest to podobna sytuacja jak w przypadku innych zakażeń wirusowych, która wynika częściowo z upośledzonej zdolności organizmu do walki z infekcją. Jednocześnie wirus ten wykazuje silny tropizm do tkanek: płucnej, serca doprowadzając do ich uszkodzenia i ciężkiego przebiegu infekcji w porównaniu do innych zakażeń. Nie oznacza to jednak, że młodsze osoby tę infekcję przejdą bezobjawowo. Każdy chory na cukrzycę jest w grupie ryzyka. Wśród moich młodszych pacjentów z cukrzycą typu 1, z dobrze kontrolowaną cukrzycą, także miałam przypadki średnio-ciężkiego objawowego zachorowania COVID-19.

Więc oprócz cukrzycy także poważnym czynnikiem ryzyka jest wiek.
Tak. Wiadomo, że to seniorzy są grupą najbardziej narażoną na ciężki przebieg COVID-19. Wynika to z faktu ogólnego osłabienie organizmu spowodowanego wiekiem oraz często wieloma chorobami współistniejącymi, charakterystycznymi dla starszego wieku. Do grupy chorób senioralnego zaliczana jest również cukrzyca.

Czy typ cukrzycy ma znaczenie?
Ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u diabetyków jest podobne, jak u innych osób. Nie ma znaczenia czy jest to cukrzyca typu 1 czy 2. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia to istotne jest to czy chory to pacjent z dobrze czy źle wyrównaną cukrzycą. Wysoki poziom glukozy we krwi sprzyja zwiększonej replikacji wirusa. Bardzo ważna jest więc samokontrola. Jeżeli bowiem cukrzyca, zwłaszcza typu 1 u młodszych pacjentów jest dobrze kontrolowana, to ryzyko rozwoju ciężkiej postaci zakażenia COVID-19 jest podobne do tego, które obserwujemy w populacji ogólnej

Czy da się ocenić na ile ciężej COVID-19 przechodzą chorzy z cukrzycą?

Na tyle ciężej, że od ok 35 proc. w zależności od publikacji wśród zmarłych to pacjenci z cukrzycą. Dlatego też ważne jest, by diabetycy w miarę możliwości unikali ekspozycji i możliwości zakażeń. Nie dlatego, że łatwiej zachorują, ale dlatego, że jak już do tego dojdzie, mogą rozwinąć ciężkie objawy z niewydolnością wielu narządów..

Co by Pani radziła chorym na cukrzycę?

Przede wszystkim, żeby nie zaniedbywali choroby. Zdarzają się przypadki pacjentów którzy nie leczą cukrzycy „bo przecież cukrzyca nie boli”. Trzeba pamiętać o systematycznym badaniu w domu poziomu glukozy u oraz odpowiednim nawadnianiu organizmu. Pilnujmy się, by wypić te 8-10 szklanek płynu dziennie. Osoba odwodniona trudniej przechodzi infekcję. Ja swoim pacjentom zalecam też suplementowanie witaminy D3, ponieważ większość diabetyków ma jej niedobory. No i oczywiście żeby stosowali się do ogólny zasad jak: częste mycie rąk i ich dezynfekcja, trzymanie się z dala od skupisk ludzi, unikanie zatłoczonych miejsc oraz noszenie maseczki, częste wietrzenie pomieszczeń. To dotyczy wszystkich, nie tylko chorych na cukrzycę.

Apelują też do wszystkich diabetyków, by nie bali się teleporad, które w naszej poradni są równorzędne do osobistego spotkania z lekarzem. Proszę też wszystkich o to, by odpowiednio przygotowali się do takiej rozmowy z lekarzem. Sprawdzili wcześniej na które leki będzie im potrzebna recepta, przygotowali sobie długopis oraz przygotowany dzienniczek z pomiarów glikemii. Taki dzienniczek samokontroli glikemii można wcześniej wysłać o swojego diabetologa w postaci: eksportu danych z aplikacji telefonicznej powiązanej z glukometrem, czy po prostu zdjęć dzienniczka wysłanych emailem, czy powiązania danych z urządzeń pacjenta glukometr/pompa insulinowa w chmurze z lekarzem. To zaoszczędzi czas nas wszystkich.

Czytaj także

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Materiał oryginalny: COVID-19 a cukrzyca. Czy diabetycy są bardziej narażeni? - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sanderka

Cukrzyca to jak się ostatnio przyjęło chyba choroba naszego wieku. Coraz więcej osób w dodatku młodych...ma objawy. Dlatego tak lekarze w ostatnim czasie naciskają na regularne badania i własnie profilaktykę szczególnie w tym trudnym covidowym czasie. Wiem po sobie. U ojca pojawiły sie objawy, które zlekcewazylismy na poczatku. Od tamtej pory co roku korzystamy z akcji Diagnostyki. Tym razem pakiet zdrowie w dobie pandemii kosztuje 79zł Cena śmieszna jak za pełen pakiet podstawowych badań w tym własnie i poziom glukozy