Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Covid-19. Wieliczka chce budowy szpitala modułowego. Wnioski w tej sprawie skierowano do wojewody i ministerstwa

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, do którego przypisany jest powiat wielicki, wolnych łóżek dla chorych na Covid-19 zabrakło już na początku października
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, do którego przypisany jest powiat wielicki, wolnych łóżek dla chorych na Covid-19 zabrakło już na początku października fot. Anna Kaczmarz/Dziennik Polski/Polska Press
Inwestycja ma pomóc rozwiązać rosnący problem braku miejsc dla osób chorych na Covid-19 w krakowskich lecznicach, przede wszystkim w Szpitalu Uniwersyteckim, do którego „przypisany” jest powiat wielicki. Ten rejon, liczący blisko 130 tys. mieszkańców, jest jednym z trzech w Małopolsce, które nie mają swego szpitala, a liczba potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 rośnie tu wręcz lawinowo. Najwięcej zachorowań jest w gminie Wieliczka. Władze miasta apelują także o uruchomienie tu punktu wykonywania testów na Covid-19.

FLESZ - Czym jest długi COVID-19?

Na początku tego tygodnia (12 października) Wieliczka zwróciła się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o rozpoczęcie budowy w mieście jednoimiennego szpitala modułowego. 15 października wczesnym popołudniem burmistrz Wieliczki złożył podobną propozycję małopolskiemu wojewodzie. W tym samym dniu po południu powiat wielicki znalazł się w czerwonej strefie.

Także w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w rozmowie z onet.pl, że „rozważana jest możliwość budowy dodatkowych szpitali”. - Tutaj w pierwszej kolejności jest rozważana oczywiście Małopolska i województwo mazowieckie. Mamy pewną inicjatywę, która jest już realizowana na poziomie koncepcyjnym przez Wojskowy Instytut Medyczny i tam rozważane jest właśnie zagadnienie budowy tzw. szpitala modułowego – powiedział minister.

Szpital modułowy: przy Arenie lub ulicy Szpunara

- Rozmowy o budowie w Wieliczce szpitala modułowego dedykowanego chorym na Covid-19 prowadzony od kwietnia. Jesteśmy gotowi by w każdej chwili rozpocząć współpracę przy tej inwestycji. Mamy dla niej koncepcję, mamy ofertę od firmy gotowej budować szpital, możemy natychmiast wskazać grunty pod tę inwestycję. Szpital modułowy u nas niezbędny. Pisma w tej sprawie wysyłaliśmy do MSWiA już w maju i czerwca, a teraz skierujemy je jeszcze także do Ministerstwa Zdrowia - mówi nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Miasto ma dwie potencjalne lokalizacje dla szpitala: rejon ulic Narutowicza i Boguckiej, przy Arenie Lekkoatletycznej oraz działkę przy ulicy Szpunara (jako rozbudowa miejskiego ośrodka zdrowia). - - Szpital modułowy mógłby powstać w Wieliczce – według oferty firmy – w ciągu 5-6 miesięcy – wylicza Artur Kozioł.

Gmina Wieliczka oraz powiat wielicki są przypisane do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jednak wolnych łóżek dla osób chorych na Covid-19 zabrakło tam już na początku października. Wojewoda małopolski zdecydował już o poszerzeniu bazy łóżkowej dla zakażonych do blisko 800 miejsc, które będą dostępne w 36 szpitalach regionu. Miejsca te mają być uruchamiane sukcesywnie. Tyle, że to wydaje się wciąż zbyt mało przy rosnącej w wielkim tempie liczbie zakażeń w Krakowie i jego okolicach oraz całym województwie małopolskim.

„Mając na uwadze informacje o brakujących miejscach szpitalnych zwracam się do Pana Wojewody z propozycją wybudowania na terenie gminy Wieliczka modułowego szpitala jednoimiennego, który mógłby stać się filią jednego ze szpitali krakowskich. (…). Gmina Wieliczka jest otwarta na współpracę przy realizacji powyższych projektów. Z informacji jakie wpływają z sąsiednich gmin wynika, że one również są bardzo zainteresowane podjęciem takich działań” - pisze burmistrz Wieliczki do małopolskiego wojewody.

Testy na Covid-19: wieliczanie czekają w kolejkach w Krakowie

W piśmie, które szef Wieliczki skierował do wojewody czytamy także: „(…) zwracam się do Pana Wojewody o wskazanie szpitala jednoimiennego, który będzie obsługiwał mieszkańców gminy Wieliczka oraz wnoszę o podjęcie działań zmierzających do uruchomienia punktu pobierania wymazów próbek do badań mieszkańców na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w Wieliczce (…). W mieście i gminie Wieliczka zamieszkuje 59 tys. ludzi, a w powiecie wielickim ponad 126 tys., tym samym podjęcie działań, o których piszę powyżej, staje się niezbędne dla zapewnienia należytej opieki medycznej oraz podniesienia stanu bezpieczeństwa mieszkańców gminy jak i powiatu”.

Sprawą zorganizowania dodatkowego miejsca dla wykonywania badań pod kątem koronawirusa dla mieszkańców powiatu wielickiego – oczekujących dziś w niekończących się kolejkach do punktu przy Szpitalu Uniwersyteckim - zajmuje się wielickie starostwo.

- Rozmawiamy ze Szpitalem Uniwersyteckim o ustawieniu tam namiotu do wymazów dedykowanego mieszkańcom powiatu wielickiego. Wystąpiliśmy z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie. Jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi współfinansować te badania czy zakup potrzebnego do nich sprzętu. Czekamy na odpowiedź szpitala, sprawa powinna rozstrzygnąć się w najbliższych dniach – mówi wielicki starosta Adam Kociołek.

W powiecie wielickim testy na Covid-19 w ramach NFZ są wykonywane obecnie tylko w jednym miejscu: w Gdowie, w spółce Diagnostyka (ul. Krakowska 285, w pobliżu siedziby komisariatu policji). Badania są tam przeprowadzane siedem dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godz. 11.30 - 13.30, a w soboty i niedziele w godz. 8.30 – 10.30.

SARS-CoV-2 w statystykach: rekordy zakażeń, gros z nich w gminie Wieliczka

Od kilku dni w powiecie wielickim przybywa na dobę po 40 – 50 chorych. Te statystki nie ulegają poprawie. Informację o kolejnych 44 zachorowaniach w powiecie wielickim – 27 w gminie Wieliczka, siedmiu w gminie Gdów, sześciu w gminie Biskupice, po dwóch w gminach Niepołomice i Kłaj – służby sanitarne podały 16 października.

Tym samym liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w powiecie wzrosła do 676. Ponadto po raz pierwszy od dawna liczba aktywnych przypadków Covid-19 - obecnie 335, jest większa niż ozdrowieńców (330). Najwięcej chorych jest w gminach: Wieliczka (193), Niepołomice (62) i Gdów (54). 11 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji domowej.

Dane dla gmin: Wieliczka – 333 zakażenia i 133 ozdrowieńców, Niepołomice – 159 zakażeń i 94 ozdrowieńców, Gdów – 95 zakażeń i 41 ozdrowieńców, Biskupice – 46 zakażeń i 34 ozdrowieńców, Kłaj – 43 zakażenia i 28 ozdrowieńców.

Kwarantanną jest objętych obecnie 423 mieszkańców powiatu wielickiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski