Cracovia - Lech Poznań. "Pasy" odrobiły straty, ale starczyło to tylko do remisu

Jacek Żukowski
Craciovia - Lech 1:1
Craciovia - Lech 1:1 Anna Kaczmarz
W meczu 13. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Cracovia zremisowała z Lechem Poznań 1:1. To drugi podział punktów "Pasów" z rzędu, a w sumie szósty remis w tym sezonie.

rener Jacek Zieliński zaskoczył składem dokonując wielu roszad, szczególnie w obronie. Do podstawowej „11” wskoczyli: Arttu Hoskonen, Otar Kakabadze, Karol Knap, Kacper Śmiglewski, nie było zaś: Kamila Glika, Cornela Rapy, Janiego Atanasova i Benjamina Kallmana. Defensywa zagrała pierwszy raz w takim składzie i ustawieniu.

Z kolei w Lechu nie było chorych Marchwińskiego i Milicia oraz Karlstroema, który doznał urazu na rozgrzewce.
Nieobecność trzech podstawowych piłkarzy Lecha to była okoliczność, którą Cracovia powinna bezwzględnie wykorzystać. Ale zarówno „Pasy”, jak i Lech zaczęły ten mecz bardzo spokojnie. Choć gospodarze podjęli próby jak choćby Karol Knap w 14 min, gdy uderzał niecelnie. Minutę później Michał Rakoczy wypatrzył w polu karnym Mateusza Bochnaka, ale ten fatalnie skiksował. W 20 min odpowiedział Lech, po błędzie Arttu Hoskonena strzelał Kristofer Velde, ale Sebastian Madejski wybił piłkę na rzut rożny. Velde był bliski powodzenia w 28 min – po strzale z 25 m Cracovię uratowała poprzeczka.

Rakoczy próbował zaskoczyć Bartosza Mrozka w 33 min, ale jego strzał został zablokowany i stracił na impecie. Od razu odpowiedział Lech – Mikael Ishak wpadł w pole karne, ale naprzeciw ruszył Madejski i napastnik Lecha trafił w niego. Po chwili szukał wolnego rogu Filip Szymczak, ale przestrzelił. „Pasy” rzadko gościły pod bramką Lecha, raczej wyczekiwały na to, co zrobi rywal. Wreszcie w 41 min Patryk Makuch podał do Rakcozego, ten momentalnie strzelił, ale zbyt czytelnie by zaskoczyć Mrozka.
Pod koniec pierwszej połowy poznaniacy powinni prowadzić, najpierw jednak strzał Velde został zablokowany, a dobijający Barry Douglas nie wygrał z Madejskim, który popisał się kapitalną interwencją.

W pierwszej minucie doliczonego czasu gry Lech dopiął swego – po uderzeniu Velde zza pola karnego. W odpowiedzi zerwała się do ataku Cracovia – uderzał Karol Knap – Mrozek wybił piłkę, a podążający do dobitki Śmiglewski został sfaulowany, ale wcześniej był spalony. Ta sytuacja była długo sprawdzana na VAR-ze, ale rozstrzygnęła się nie po myśli gospodarzy.

Od początku drugiej połowy Lech przeszedł do defensywy, a więcej z gry miała Cracovia. W 52 min Śmiglewski wpadł w pole karne, strzelał w „długi” róg, ale piłka minęła słupek. Po chwili głową uderzał Patryk Makuch – nad poprzeczką. W 59 min groźnie uderzał Rakoczy, ale znów w środek bramki i Mrozek odbił piłkę.

Trener Zieliński postanowił dać szansę Filipowi Rózdze. Dla 17-latka to pierwszy występ w tym roku. Miał rozruszać ataki Cracovii, a ewentualnie je wykańczać Benjamin Kallman. W 80 min był remis po podaniu Cornela Rapy z prawego skrzydła gola zdobył Virgil Ghita strzałem z bliska. Gospodarze „poczuli krew” i mocniej zaatakowali. Jednak bez rezultatów, a w 1 min doliczonego czasu gry groźnie uderzał Radosław Murawski i Madejski świetnie obronił.

Cracovia – Lech Poznań 1:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Velde 45+1, 1:1 Glita 80
Cracovia: Madejski – Kakabadze (74 Rapa), Hoskonen, Ghita, Skovgaard – Bochnak (64 Rózga), Oshima (79 Atanasov), Knap, Makuch – Rakoczy (79 Myszor) – Śmiglewski (64 Kallman).
Lech: Mrozek – Pereira, Dagerstal (75 Pingot), Blazić, Douglas (75 Gurgul) – Ba Loua (63 Czerwiński), Murawski, Kvekveskiri (84 Andersson), Velde – Szymczak (84 Wilak), Ishak.
Sędziowali: Łukasz Kuźma (Białystok) oraz Arkadiusz Wójcik (Ząbki), Piotr Podbielski (Augustów). Żółte kartki: Ghita (44), Rakoczy (57), Myszor (88) - Ishak (3), Murawski (78). Widzów: 10 082.