Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia antyterrorystyczne dla mieszkańców Krakowa

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Ćwiczenia na Dworcu Głównym oraz tunelu tramwajowym
Ćwiczenia na Dworcu Głównym oraz tunelu tramwajowym fot. Anna Kaczmarz
Bezpieczeństwo. Teraz każdy powinien wiedzieć, jak zachować się w czasie ataku.

Radni PiS domagają się wprowadzenia w Krakowie edukacji antyterrorystycznej Przygotowują projekt uchwały, który ma zobowiązać prezydenta Krakowa do przeszkolenia mieszkańców, jak zachować się w czasie strzelaniny albo wybuchu bomby. - Takie instruktażowe informacje mogłyby być wyświetlane w Tauron Arenie, w czasie przerw podczas imprez, albo na tablicach w komunikacji miejskiej - proponuje Łukasz Słoniowski z PiS, jeden z pomysłodawców uchwały.

Oprócz tego w szkołach powinny być prowadzone zajęcia z uczniami na temat zachowania się w czasie ataku terrorystów. - Młodzi ludzie muszą znać nie tylko teorię, ale także praktykę. Na przykład zajęcia wyglądałyby w ten sposób, że do szkoły wpada osoba przebrana za terrorystę, zabiera zakładników i uczniowie dowiadują się, jak powinni zachować się w takim przypadku.

Przede wszystkim trzeba robić to, co napastnicy każą, nie dyskutować z nimi - mówi Konrad Grybek z Młodzieżowej Rady Krakowa, który na pomysł organizowania w szkołach szkoleń antyterrorystycznych wpadł jeszcze przez zamachem w Paryżu.

Teraz, po ostatnich wydarzeniach w Brukseli, ten temat stał się jeszcze bardziej aktualny. Okazało się, że niektóre osoby przeżyły tylko dlatego, że wiedziały, w jaki sposób mają się zachować. Jedna z kobiet skuliła się na podłodze i w taki sposób przeczekała drugi wybuch. Potem opowiadała, że dowiedziała się z internetu o zasadach obowiązujących w takiej sytuacji

Inaczej trzeba się zachować w przypadku strzelaniny. Wtedy najlepiej schować się w jakimś niewidocznym dla atakujących miejscu i przeczekać. Wszystkie te zasady zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Według radnych ta wiedza powinna teraz stać się powszechna. - Nie chcę tego wiązać ze Światowymi Dniami Młodzieży, ale uważam, że w obecnych czasach atak terrorystyczny to jedno z realnych zagrożeń. Polska jest bezpiecznym krajem, ale przecież często wyjeżdżamy za granicę - mówi radny Słoniowski. Proponuje, aby zmodyfikować realizowany w szkołach program Bezpieczny Kraków, tak aby uwzględniał zagrożenia atakiem terrorystycznym.

Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta powiedziała nam, że ten pomysł jest teraz rozważany w magistracie. - Szkolenia antyterrorystyczne w szkołach mogłyby być realizowane w ramach jednego z programów bezpieczeństwa - mówi Monika Chylaszek.

Prezydent Jacek Majchrowski uważa jednak, że edukacja w przestrzeni publicznej nie jest potrzebna. - Tego typu informacje nie tylko nie spełniłyby swojej roli, ale wręcz powodowałyby narastanie psychozy strachu. Jeżeli, jak słyszymy w oficjalnych komunikatach rządowych, nie ma w tej chwili powodu podwyższania stopnia zagrożenia terrorystycznego w Polsce, takie działania byłyby kompletnie nieuzasadnione - uzasadnia rzeczniczka. Dodaje, że edukacji mieszkańców w sytuacji zagrożenia służą m.im. ćwiczenia służb, podczas których mieszkańcy są instruowani, jak należy się zachować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski