Czaputowicz: "Polska uznaje Juana Guaido za tymczasowego...

Czaputowicz: "Polska uznaje Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli"

Kazimierz Sikorski

Polska

Aktualizacja:

Polska

Źródło: RUPTLY

Polska kolejnym krajem, który uznał Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Decyzję ogłosił w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Polska dołączyła do Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Portugalii, Austrii, Danii, Łotwy, Niemiec, Holandii i Litwy i uznała lidera opozycji i szefa parlamentu Wenezueli Juana Guaido za tymczasowego prezydenta. Kraje UE decyzję ogłosiły po upłynięciu terminu ultimatum, jakie postawiono prezydentowi Nicolasowi Maduro.

- Minęło osiem dni od momentu, kiedy Hiszpania wraz z innymi europejskimi partnerami wezwała reżim Maduro do rozpisania wolnych, demokratycznych i przejrzystych wyborów prezydenckich. Do dzisiaj reżim Maduro nie zrobił żadnych kroków w tym kierunku – wyjaśnił premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Europejskie rządy wspierają Guaido, jednak, jak donoszą media, nie popierają ewentualnej interwencji zbrojnej USA w Wenezueli. W ubiegłym tygodniu UE nie była w stanie wypracować wspólnego stanowiska w sprawie Wenezueli, kiedy współtworzący rząd w Rzymie Ruch Pięciu Gwiazd sprzeciwił się uznaniu Guaido.
Juan Guaido podziękował za poparcie na Twitterze: "Dziękuję rządowi Polski za uznanie mnie jako tymczasowego prezydenta Wenezueli oraz wspieranie wszystkich Wenezuelczyków w walce na rzecz demokracji, wolności i sprawiedliwości naszego narodu" – napisał.Urzędujący prezydent Wenezueli i lider opozycji nie odpuszczają. Napięcie w kraju rośnie, może dojść nawet do wybuchu wojny domowej. Nicolás Maduro mówi, że żadne zagraniczne naciski nie skłonią go do oddania władzy.

Odrzucił między innymi presję kilku krajów Unii Europejskiej, by przeprowadzić jak najszybciej wybory w Wenezueli. - A z jakiego powodu Unia Europejska mówi krajowi uznawanemu przez społeczność międzynarodową, że ma zrobić powtórkę wyborów prezydenckich, chociaż takie już były u nas przeprowadzone - pytał Maduro.

Z kolei lider opozycji Juan Guaido zapowiada wyprowadzenie na ulice miast jeszcze większych tłumów, by zmusić Maduro do ustąpienia. Dodał on, że tworzy międzynarodową pomoc humanitarną dla swojego kraju, na co Maduro oświadcza, że tak naprawdę Guaido szykuje zamach stanu.

Maduro grozi też Stanom Zjednoczonym, które, jego zdaniem, przygotowują się do inwazji na jego kraj. Byłaby to powtórka Wietnamu dla Ameryki, ostrzega Maduro, jeśli Waszyngton zdecyduje się na tak drastyczny krok. Konflikt z USA porównał nawet do biblijnej wymiany ciosów Dawida z Goliatem. Proca Dawida jest w naszych rękach - ostrzegł Maduro.

Od tygodni sytuacja w Wenezueli jest bardzo napięta. Opozycja zarzuca Maduro sfałszowanie wyborów prezydenckich, na ulice wyszli ludzie niezadowoleni z jego rządów, które sprowadziły Wenezuelę na skraj przepaści. Gospodarka kraju jest w dramatycznym stanie, w sklepach brakuje praktycznie wszystkiego. Są ogromne niedobory leków, około trzy miliony mieszkańców uciekło z kraju przed biedą i niepewnością jutra.

POLECAMY:


Komentarze (10)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jest różnica?

? (gość)

Zgłoś naruszenie treści

nie Polska uznała... tylko polskojęzyczne żydostwo, doradzające dwużydzianom Polaków chwilowo, będących przy urzędowym korycie!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ocipieli

w (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Polsce. Na jakiej podstawie uznali Guaido z "tymczasowego" prezydenta. Czy jest taka możliwość w konstytucji Wenezueli? Przez kogo Guido na tego "tymczasowego prezydenta" został wybrany. Jednak...rozwiń całość

Polsce. Na jakiej podstawie uznali Guaido z "tymczasowego" prezydenta. Czy jest taka możliwość w konstytucji Wenezueli? Przez kogo Guido na tego "tymczasowego prezydenta" został wybrany. Jednak OCIPIELI.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Namaszczony

Antyglobalista (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Namaszczony przez USA! SLD/PiS/PO jedno wielkie ZŁO!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wylegarnia

obserwe (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

No i mamy w Kraju wylegarnie idotow !!!! Dlaczego wpier....ja sie te zlamasy kutane w inne Kontynenty i inne rzady ? Zpewnoscia zezarli zdechlizne-teraz tak modna ¨dostaja pier...ca do lbow !!! AMEN


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
;)

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Może dzięki temu czują się ważni.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie Polska tylko PIS

Adam Krakowski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

Robią to co amerykanie im każą. Gorzej niż za komuny.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy Polin może nie uznać czegoś co uznaje USrael

antypisiupa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Nawet jak USrael każe im jeść kał jako czekoladę to sługusy z polin będą to robili z lubością.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nicolás Maduro mówi, że żadne zagraniczne naciski nie skłonią go do oddania władzy.

x (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

Podobnie "oświadczał" p. Salvadore Allende (prezydent Chile) ustami swoich kubańskich "rzeczników", w latach 70-tych XX w. Wiadomo jak sie ta "historia" skończyła !?. N.B.: w Chile Siły Zbrojne...rozwiń całość

Podobnie "oświadczał" p. Salvadore Allende (prezydent Chile) ustami swoich kubańskich "rzeczników", w latach 70-tych XX w. Wiadomo jak sie ta "historia" skończyła !?. N.B.: w Chile Siły Zbrojne potrafiły opanować sytuację (w interesie Narodu), w Wenezueli (aktualnie) armia jest "totalnie" skorumpowana. Zdają sobie z tego sprawę nawet w "Związku Radzieckim".zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wenezuela

& (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

Teraz Zachod "demokratyzuje" wszystkie kraje fundujac sobie marionetki. Jezeli Maduro nie ustapi to moze dojsc do rozlewu krwi jak na Ukrainie i gdzie indziej. Tumany bezmyslnie przytakuja Amerykanom.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ciekawe, ciekawe

Stan2 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Rosjanie myśleli z wyprzedzeniem i wykształcili za darmo elity państw Ameryki Środkowej na swoich uczelniach. Tak jak łatwo tam porozumieć się po angielsku, można po rosyjsku.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo