Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czek na 50 tysięcy zł

SMOL
Nagroda została przyznana przez WFOŚ. - Te pieniądze planujemy oczywiście przeznaczyć na dalsze działania proekologiczne - mówi Marek Kaczanowski, kierownik referatu ochrony środowiska UMT. - Tytuł odebraliśmy w kategorii edukacja ekologiczna i ochrona przyrody - dodaje.

Tarnów ekologiczną gminą

Urząd Miasta Tarnowa już po raz drugi został uhonorowany tytułem Ekologicznej Gminy Województwa Małopolskiego. Nagroda łączy się z czekiem opiewającym na kwotę 50 tysięcy zł.

Działań oraz różnego rodzaju akcji ekologicznych w Tarnowie prowadzonych jest co roku kilkadziesiąt. Najważniejsze z nich to m.in. konkurs na najpiękniejszy ogród i balkon, który w tym roku odbył się pod patronatem "Dziennika Polskiego". Co roku organizowany jest także przegląd filmów ekologicznych Ekoświat, adresowany głównie do młodzieży szkolnej i osób interesujących się ekologią.
Można tu również wymienić liczne konkursy ekologiczne skierowane do uczniów. Jest to m.in. olimpiada ekologiczna, konkurs wiedzy o lesie, czy też konkurs na ekologiczną gazetkę szkolną. Co roku organizowane są także konkursy ekologiczne w Pałacu Młodzieży, takie jak "Nasze środowisko i my", "Zrób coś sam - zegar ekologiczny i odpad ekologiczny". W ramach tego ostatniego konkursu uczniowie wykonywali na przykład samodzielnie karmniki dla ptaków.
- Organizujemy Sprzątanie Świata, sprzątanie Wątoku, akcje selektywnego zbierania odpadów, zbierania zużytych baterii, akcje zbiórki niepotrzebnych leków czy też plastikowych butelek, tzw. petów - wymienia Marek Kaczanowski. - Współpracujemy w edukacji ekologicznej oczywiście z innymi podmiotami, takimi jak Towarzystwo Promocji Oświaty Ekologicznej, Zespół Parków Krajobrazowych Pogórza, Pałac Młodzieży oraz współpracujemy także z prywatnymi firmami.
Marek Kaczanowski mówi, że Urząd Miasta nie zapomina także o powiększaniu obszarów zieleni w mieście. Co roku prowadzona jest akcja nasadzania nowych drzew i krzewów. Drzewka i krzewy wokół swoich szkół sadzą sami uczniowie. Zalesiane systematycznie są także tereny wokół miejskiego składowiska odpadów w Krzyżu.
Miasto prowadzi także akcje usuwania odpadów azbestowych (odpady te usuwane są bezpłatnie) oraz akcję likwidacji tzw. niskich emisji. Polega ona na tym, że do każdego likwidowanego pieca kaflowego magistrat dopłaca 500 zł. (SMOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski