MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czerniak złośliwy skóry

Redakcja
Do najczęściej występujących nowotworów skóry zalicza się: rak podstawnokomórkowy i rak kolczystokomórkowy. Są to raki o dobrym rokowaniu, rozwijają się powoli, rzadko dają przerzuty, są szybko wykrywane i zazwyczaj uleczalne. Niektóre ze zmian, w początkowym okresie łagodnych, mogą przejść transformację i stać się złośliwymi (np. pod wpływem ekspozycji na słońce).

Rakiem skóry jest czerniak. Zazwyczaj pojawia się na tułowiu, dłoniach, stopach, pod paznokciami, w okolicy odbytu, a nawet w oku. Wczesne wykrycie czerniaka umożliwia rozpoczęcie leczenia, ale jest to rodzaj nowotworu rozwijającego się o wiele szybciej niż inne raki skóry.
Czerniak rozwija się często w miejscu istniejącego wcześniej znamienia barwnikowego zwłaszcza znamion atypowych i wrodzonych, czasami powstaje na podłożu niezmienionej chorobowo skóry.

Objawy

Żółtobrunatny, brunatny lub czarny naciek, guzek lub guz, czasem ulegający rozpadowi, z wytworzeniem owrzodzenia; szybki, naciekający wzrost. Przerzuty (występują bardzo szybko) do sąsiedniej skóry, węzłów chłonnych, płuc, mózgu i wątroby.

W zachorowaniu na czerniaka dużą rolę odgrywają czynniki ryzyka i czynniki genetyczne. Do czynników ryzyka należy m.in. przewlekła ekspozycja na promienie słoneczne i związane z tym oparzenia. Duży wpływ odgrywa tu narażenie na promienie ultrafioletowe typu B (UVB).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski