Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego nominowany przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza na ważne stanowisko

(RED)
Na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Kultury (NCK) powołany został Robert Piaskowski
Na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Kultury (NCK) powołany został Robert Piaskowski Danuta Matloch/MKiDN
Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza z dniem 4 marca na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Kultury (NCK) powołany został Robert Piaskowski, dotychczas pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. Jednym z jego priorytetowych celów jako szefa NCK będzie, m.in. przygotowanie instytucji do aktywnego udziału w polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 r.

Na oficjalnym serwisie miejskim czytamy, że "w Narodowym Centrum Kultury Robert Piaskowski będzie odpowiadał w szczególności za koordynację programu krajowego towarzyszącego prezydencji. Będzie także rozwijał zadania własne NCK, w szczególności programy wspierające kadry kultury, badania w kulturze, działalność edukacyjną, kulturalną i produkcyjną - we współpracy z narodowymi oraz lokalnymi instytucjami kultury".

- Po ponad dwudziestu latach służby dla kultury Krakowa, pracy strategicznej, kreatywnej i dyplomacji kulturowej mojego miasta mam poczucie dokończenia ważnej misji. Zorganizowałem niepoliczoną ilość koncertów, spotkań, wydarzeń, jubileuszy, konferencji i kongresów we wszystkich obszarach kultury. Zbudowałem międzynarodową rozpoznawalność ważnych projektów i miasta w rozmaitych obszarach. Dlatego wielkim zaszczytem jest dla mnie powołanie mnie przez Ministra Kultury na stanowisko Dyrektora Narodowego Centrum Kultury. Program tej instytucji reprezentuje najbardziej wszechstronny profil działania spośród wszystkich instytucji, dla których organizatorem jest MKiDN - komentuje Robert Piaskowski.

Sylwetka

Robert Piaskowski od 2019 roku pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. kultury, a także dyrektora ds. rozwoju i kreatywności w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Krakowa. Doświadczenie zdobywał pracując w sektorze pozarządowym, jako współtwórca i aktywny członek licznych stowarzyszeń artystycznych. Pracował w Instytucie Sztuki w Krakowie (2004-2005), przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora programowego Krakowskiego Biura Festiwalowego (2007-2019).

Odpowiadał za powstanie i rozwój wielu międzynarodowych festiwali realizowanych w Krakowie, m.in.: Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, Wianki – Święto Muzyki, cykl ICE Classic, Festiwal Conrada i Festiwal Miłosza. Jest dyrektorem artystycznym i współzałożycielem Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie (FMF), uważanego za jeden z najważniejszych festiwali tego typu na świecie. Odpowiadał za politykę filmową Krakowa, nadzorując działalność Krakow Film Commission i regionalne fundusze filmowe. Koordynował proces aplikowania Krakowa do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. Nadzorował politykę literacką miasta i powstanie programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Brał udział w przygotowaniu Programu Rozwoju Kultury w Krakowie do 2030 roku. Jest współtwórcą polityki Kraków Culture łączącej kulturę i turystykę kulturową. W okresie pandemii współtworzył program wsparcia sektora kultury „Kultura odporna”. Uczestniczył w ważnych projektach i inwestycjach, takich jak budowa Krakowskiego Centrum Muzyki, Centrum Literatury i Języka Planeta Lem czy w procesie budowania kreatywnej dzielnicy Wesoła.

Był przedstawicielem Krakowa w międzyresortowym ministerialnym zespole przygotowującym 41. Sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Reprezentował Kraków w relacjach z organizacjami międzynarodowymi w zakresie szeroko rozumianego dziedzictwa, przemysłów kreatywnych, programów rezydencjalnych i wymiany artystycznej. Jest przewodniczącym i członkiem licznych kapituł konkursowych, zespołów zadaniowych i komisji działających w obszarze kultury i w sektorze kreatywnym, a także członkiem rad muzeów, stowarzyszeń i komitetów. Jest członkiem Rady Dyrektorów zarządzającej Międzynarodową Siecią Miast Schronienia ICORN oraz zespołu doradczego Instytutu Strategii Kultury Miasta Lwowa. Na krakowskich uczelniach wykłada organizację wydarzeń kulturalnych, dyplomację kulturalną i strategie w kulturze.

Jest stypendystą Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za zasługi na rzecz promocji kultury francuskiej uzyskał tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury Republiki Francuskiej. W 2013 r. został wybrany Krakowianinem Roku w kategorii „Kultura”.

− Jestem niewymownie wdzięczny za blisko 24 lata pracy dla kultury Krakowa. Za to wszystko, co się udało, za przywilej i zaszczyt pracy dla europejskiego miasta kultury i jego społeczności. Jestem dumny ze wspólnych osiągnięć sektora kultury i kadr zarządzających kulturą w mieście. Miałem szczęście tworzyć i współpracować dla i ze wspaniałymi ludźmi. Jestem wdzięczny za ten niebywały czas rozwoju miasta kultury na europejską skalę. Silna międzynarodowa marka Krakowa w obszarze kultury i dziedzictwa i sukcesy wszystkich instytucji tworzących ekosystem kultury Krakowa to moja największa radość – podkreśla Robert Piaskowski, obejmując nową funkcję.

Robert Piaskowski obejmuje stanowisko Dyrektora NCK z dniem 4 marca. W Krakowie dokończy pracę przewodniczącego kilku zespołów zadaniowych i kapituł nagród. Za zgodą Ministra Kultury zakończy także kadencję Dyrektora w Zarządzie sieci ICORN i OWHC. Zachowa też funkcję dyrektora najbliższej edycji FMF.

Narodowe Centrum Kultury (NCK) jest jedną z największych instytucji kultury w Polsce o bardzo szerokim spektrum działania. Organizuje i współorganizuje krajowe i międzynarodowe wydarzenia: festiwale, koncerty, przeglądy, konferencje. Prowadzi działalność edukacyjną, badawczą, szkoleniową, wystawienniczą, m. in. zarządza galerią Kordegarda, gdzie wystawiane są prace czołowych polskich artystów. Angażuje się w upamiętnianie ważnych wydarzeń i ludzi kultury oraz popularyzację czytelnictwa i poprawnej polszczyzny. Działa na rzecz profesjonalizacji kadr kultury. Za pośrednictwem programów dotacyjnych i stypendialnych wspiera instytucje, organizacje i twórców kultury. Wydaje książki, gry i płyty. Produkuje filmy (w tym pionierskie projekty w technologii wirtualnej rzeczywistości). Realizuje murale i podcasty poświęcone kulturze.

W 2021 r. NCK zostało uhonorowane przez ministrów kultury grupy V4 Międzynarodową Nagrodą Wyszehradzką. NCK jest też laureatem Złotego BohaterONa 2021 za popularyzowanie historii oraz najsilniejszą marką – liderem sektora kultury w medialnych rankingach Top Marka 2021 i 2022.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Człowiek prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego nominowany przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza na ważne stanowisko - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski