Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy energia słoneczna zastąpi węgiel?

Redakcja
Coraz częściej dachy pensjonatów i hoteli są jednak "obklejane" solarami. Mimo że setki turystów kąpią się w bukowiańskich termach, a w sąsiedniej Białce Tatrzańskiej powstaje kolejny basen, który ogrzewany będzie wodą geotermalną, to źródło energii w gminie Bukowina nie jest wykorzystywane poza tymi obiektami, np. do ogrzewania prywatnych domów.

BUKOWINA TATARZAŃSKA. W turystyczno-narciarskim zagłębiu wciąż pali się głównie węglem i koksem

Wydajność źródła w Bukowinie wystarczy na ogrzewanie term. W Białce z geotermalnej wody ma korzystać cały kompleks budynków należących do inwestora, jednak wydajność źródła nie pozwoli na rozwój geotermii w gminie. Odwiert w Bukowinie powstał w latach 90. Wykonało go Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Otwór został zabezpieczony, zbadany, oraz przekazany gminie. Szybko znalazł się inwestor - Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne - które uzyskało zgodę ministra środowiska na korzystanie z odwiertu, postarało się też o niezbędne dokumenty i dane. Odwiert w Białce od początku finansowany i wykonywany był przez inwestora, który również zadbał o wszelkie zezwolenia w ministerstwie, jako że woda geotermalna, podobnej jak inne surowce energetyczne znajdujące się wewnątrz ziemi, należą do skarbu państwa. - Właściciel odwiertu w Białce miał zamiar założyć przedsiębiorstwo cieplne, rozmawialiśmy o szerokim wykorzystaniu ciepła geotermalnego, jednak okazało się, że wydajność odwiertu wystarczy na potrzeby budowanych term i kompleksów należących do inwestora - mówi wójt gminy Bukowina Tatrzańska Sylwester Pytel. - Wykonanie odwiertu jest na tyle kosztowne, a wydajność będzie prawdopodobnie na tyle mała, że tego typu inwestycje są u nas nieopłacalne, dlatego ich nie planujemy.

Z kolei z tzw. pomp ciepła korzysta dom pomocy społecznej dla dzieci prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Serafitek w Białce Tatrzańskiej. - To jedyny znany mi obiekt na terenie naszej gminy, który korzysta z tego źródła ogrzewania - mówi wójt.

Niestety, wciąż znaczna większość obiektów ogrzewana jest węglem. Może to być ok. 80 procent domów, hoteli i pensjonatów. Gmina nie proponuje mieszkańcom, którzy chcą wymienić piec na ekologiczny (np. olejowy lub gazowy) żadnych programów pomocowych. Optymistyczny jest jednak fakt, że coraz więcej odbiorców - szczególnie właścicieli pensjonatów i hoteli - korzysta z solarów. - Gmina nie proponuje programów pomocowych, również jeśli chodzi o zakup i montaż solarów. Jest korzystny program oferowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, jednak nawet bez niego wielu odbiorców decyduje się na solary, bo po prostu opłacalność jest duża. Latem baterie słoneczne pozwalają na ogrzanie wody w sporym pensjonacie - mówi Sylwester Pytel.

Agnieszka Szymaszek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski