MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy fotowoltaika się opłaca? Kiedy panele słoneczne zdadzą egzamin i ile to kosztuje? Jak otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Spożytkowanie na własne potrzeby przynajmniej 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy.
Spożytkowanie na własne potrzeby przynajmniej 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy. 123RF
Czy fotowoltaika się opłaca? Jak wynika z badań Taurona prosumenci zużywają średniorocznie około 20 proc. energii ze swoich domowych instalacji, reszta trafia do sieci dystrybucyjnej. Co to oznacza i w jakich sytuacjach oszczędności z fotowoltaiki są największe? Z poniższych informacji dowiesz się także, jak pozyskać dofinansowanie na własną instalację fotowoltaiczną.

Spis treści

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Klientom wciąż opłaca się posiadać instalację fotowoltaiczną. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej. Im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja energii wytworzonej przez tę instalację, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe i można znacząco obniżyć rachunki za energię – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron, cytowany w komunikacie.

Spożytkowanie na własne potrzeby przynajmniej 40 procent energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy.

Czy fotowoltaika się opłaca? Kiedy panele słoneczne zdadzą e...

Standardowa instalacja o mocy 5 kWp w polskich warunkach produkuje rocznie średnio 5 000 kWh energii elektrycznej, z czego, jak podano, 80 proc. energii trafia bezpośrednio do sieci. – Jedynie około 20 proc. stanowi bieżącą konsumpcję energii elektrycznej – podano.

Kiedy uzyskujemy największą opłacalność?

Dzięki instalacji fotowoltaicznej zyskujemy, gromadząc środki na depozycie prosumenckim. Jak podpowiadają ekspercki, największą opłacalność uzyskamy jednak wtedy, gdy nie poniesiemy kosztów dystrybucji zużytej energii.

– Autokonsumpcja na poziomie 20 proc. pozwala zaoszczędzić jedynie 20 proc. na kosztach dystrybucyjnych, optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie w gospodarstwie ponad 40 proc. energii – podkreślono.

Jednocześnie wskazano, że taki poziom autokonsumpcji poprawi nie tylko opłacalność przedsięwzięcia, ale też pozwoli na poprawę parametrów jakościowych energii, co przełoży się na dłuższy czas życia urządzeń.

W jaki sposób zwiększyć poziom autokonsumpcji?

Jak wyjaśnia Szczeszek, istnieje wiele sposobów na zwiększenie poziomu autokonsumpcji. Jego zdaniem najprostszym, a jednocześnie nie generującym kosztów sposobem jest planowanie i kontrolowanie zużycia energii.

– Większość nowych urządzeń wyposażonych jest w programator, dzięki któremu możliwe jest opóźnienie ich i uruchomienie na czas maksymalnej produkcji. Spowoduje to zwiększenie naszej bieżącej konsumpcji – podpowiada.

Kolejnym sposobem jest inwestycja w klimatyzator, dzięki któremu możemy zwiększyć autokonsumpcję w okresie letnim, kiedy jej poziom jest najniższy. Ponadto klimatyzator może także ogrzewać pomieszczenia w okresach przejściowych, zwiększając autokonsumpcję jesienią i wiosną.

– Z kolei posiadacze samochodów elektrycznych mogą wykorzystać energię słoneczną do ładowania baterii – dodano.

Magazynowanie wyprodukowanej energii

W komunikacie zwrócono także uwagę na magazynowanie energii wyprodukowanej ze słońca do czasu, w którym będziemy jej potrzebować i jako przykład podano tutaj noc lub pochmurny czy deszczowy dzień. Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii zmienia definitywnie charakterystykę działania instalacji.

– W miesiącach zimowych odpowiednio dobrany magazyn energii zapewni nam nawet 100 proc. autokonsumpcji, co oznacza, że cała energia wyprodukowana przez instalacje zostanie w naszym domu. Dodatkowo, w odpowiedniej konfiguracji, możemy naładować magazyn w tzw. „taryfie nocnej”, by korzystać z energii w dzień w momencie wyższych stawek za energię, co wygeneruje dodatkowe oszczędności – wyjaśniono.

– Inwestycja w magazyn energii w zależności od jego pojemności, mocy instalacji fotowoltaicznej oraz naszego zapotrzebowania na energię, może zwiększyć średnią autokonsumpcję nawet do ponad 40 proc. Warunkiem jest dobrze dobrana do zapotrzebowania na energię w budynku instalacja fotowoltaiczna oraz magazyn dopasowany do profilu zużycia – podkreśla ekspert.

Program Mój Prąd 4.0. Jakie dofinansowanie można otrzymać?

Aktualni i przyszli prosumenci mogą liczyć na wyższe dofinansowanie inwestycji w ramach najnowszej odsłony programu Mój Prąd 4.0. Program w nowej odsłonie nadal adresowany jest do osób fizycznych mających zawartą umowę kompleksową lub umowy sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Jednak obecnie – poza dofinansowaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej (paneli PV) – będzie można również uzyskać finansowe wsparcie na nowe komponenty.

– Dotacja z NFOŚiGW obejmie urządzenia do magazynowania energii elektrycznej oraz ciepła bezpośrednio u prosumenta, dzięki którym sieć elektroenergetyczna przestanie być „wirtualnym magazynem energii”. Dodatkowo będzie można uzyskać dofinansowanie urządzeń umożliwiających racjonalne zarządzanie wytworzoną energią elektryczną. Kwalifikowane do dofinansowania mają być następujące koszty: zakup, transport i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych (panele z niezbędnym oprzyrządowaniem) oraz zakup, transport i montaż urządzeń służących magazynowaniu energii elektrycznej/ciepła i/lub zarządzania wytworzoną energią – czytamy na stronach rządowych.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną z magazynem energii oraz system zarządzania energią można zyskać z programu dofinansowanie nawet do 26 tys. zł. Termin składania wniosków został przedłużony do 31 marca br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski