Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy historia istnieje?

PK
Muzeum im. Stanisława Fischera zaprasza dzisiaj o godz. 17.30 na spotkanie z prof. dr hab. Krzysztofem Zamorskim, kierownikiem Zakładu Dziejów Historiografii i Metodologii Historii w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym przybyli będą mogli wspólnie rozważać problem… czy historia istnieje?

Naukowiec twierdzi, że w pytaniu tym wcale nie ma przewrotności: - "Jest fundamentalnym zagadnieniem dla historii, a dokładniej dla ontologii historii. Przez tysiąclecia historia zaliczana była do retoryki, stanowiła źródło argumentów i nie miała ambicji odkrywania czegokolwiek. Służyła lepszej i głębszej pamięci o czynach i dokonaniach sławnych mężów. Dokładnie tak, jak chciał tego Herodot. Kiedy w okresie rewolucji naukowej (XVII w.) kształtowały się zręby współczesnej nauki, historia rozwijała narzędzia badawcze, które umożliwiły jej stworzenie zasad krytyki źródeł pisanych - podstawowej metody poznania przeszłości. Zagadnienie historii, jako nauki powstanie jednak dopiero w wieku Oświecenia, a stadium nauki dojrzałej osiągnie w wieku XIX - wieku historii. Kiedy w latach 80. XX w. dotrze do metodologii historii interesujący i znaczący prąd intelektualny, tzw. zwrot językowy, pojawią się poglądy podważające sens istnienia historii jako nauki, lokujące całość zagadnienia historii w języku. Według niektórych projektów historia jakby na powrót stać się miała gałęzią retoryki, samą sztuką przedstawiania przeszłości."
Trzeba przyznać, że te informacje kierują sposób myślenia o historii na zupełnie inne obszary niż te kojarzone z nią wskutek doświadczeń edukacyjnych. Tym bardziej warto więc przyjść dzisiaj do Sali Portretowej muzeum, by porozmawiać z Krzysztofem Zamorskim, który zwraca uwagę na to, że zamknięta w narracji historia na powrót stała się opowieścią: - _Stała się dokładniej rzecz ujmując opowieścią historyka. Nie negując faktu, że historia jest dziełem historyka można jednak zapytać, o____czym opowiada? _Szczególnego kontekstu tym rozważaniom nadaje obecny wpływ historii najnowszej na życie publiczne w naszym państwie. (PK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski