Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy jest szansa by powstało tu osiedlowe miejsce spotkań? Mieszkańcy os. Kabel i okolic ul. Wielickiej piszą petycję

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Mieszkańcy okolic os. Kabel oraz początkowego fragmentu ul. Wielickiej (od estakad do skrzyżowania z ul. Kamieńskiego) piszą petycję do Prezydenta Miasta i Rady Miasta Krakowa. Chodzi o potrzebę utworzenia osiedlowego miejsca spotkań właśnie we wspomnianym rejonie. - Wraz z dynamicznym rozwojem naszej części dzielnicy i powstającymi kolejnymi blokami mieszkalnymi mieszkańcy i mieszkanki zwracają uwagę na to, że brakuje takiego rodzaju infrastruktury społecznej - czytamy w petycji. Została nawet przeprowadzona ankieta w tej sprawie i większość osób opowiedziała się w niej właśnie za potrzebą utworzenia takiego centrum lokalnej aktywności. O tym czy byłaby to filia biblioteki, dom kultury czy inne miejsce każdy mógłby wypowiedzieć się w konsultacjach społecznych.

- W przeprowadzonej przez nas ankiecie potrzeb, konieczność stworzenia takiego centrum lokalnej aktywności jest jedną z najczęściej pojawiających się kwestii. Otwartym pozostaje rodzaj takiego centrum spotkań. Chcielibyśmy, aby inwestycję poprzedziły lokalne konsultacje społeczne, w trakcie których mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się, czy ich potrzebom odpowiada filia biblioteki, domu kultury, miejsca aktywności mieszkańców, czy jeszcze inna forma - czytamy w petycji, którą przygotował miejski aktywista Maciej Fijak wraz z Jackiem Młynarzem i Anną Gulińską.

Najważniejsze jednak jest wcześniejsze zabezpieczenie na ten cel środków w budżecie miasta na rok 2024 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Autorzy petycji wskazują również potencjalne działki, gdzie takie osiedlowe miejsce spotkań mogłoby powstać: miejska parcela z nieużytkami przy ul. Jerozolimskiej, miejska działka przy ul. Prokocimskiej/Wielickiej lub zasób lokali usługowych w okolicy.

W ankiecie, którą wcześniej przeprowadzili autorzy petycji mieszkańcy jasno wskazywali, że brakuje im w tej części Krakowa takiego miejsca: - Nie mamy swojego domu kultury, biblioteki. Dobrze, że jest książkodzielnia. Kiedy kończy się sezon letni i trzeba zejść z placów zabaw, nie ma gdzie pójść z dziećmi. Brak domu kultury. Brak kawiarni, bawialni - pisała jedna z osób.

- Czy jest możliwość, aby na os. Kabel stworzyć filię biblioteki Kraków? (Ksiązkodzielnia to za mało i chyba nie sprawdza się najlepiej... :(). Przydałoby się również jakieś miejsce dla integracji mieszkańców, gdzieś gdzie można by się spotkać, porozmawiać, może zagrać w jakieś planszówki lub zrobić zajęcia dla dzieci. Coś takiego jak Miejsce Aktywności Mieszkańców Na Kozłówce - podkreślał kolejny z mieszkańców.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski