Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy krakowianin złoży wniosek o wydanie dowodu w Szczecinie

Grzegorz Skowron
Nowe dowody osobiste mają być wydawane od 1 marca
Nowe dowody osobiste mają być wydawane od 1 marca fot. KRZYSZTOF SZYMCZAK
Samorząd. Pracownicy MSW dzwonią do każdej gminy i pytają, czy urzędy są przygotowane do wydawania nowych dowodów osobistych i korzystania z informatycznych rejestrów.

Od 1 marca czeka nas rewolucja w urzędach samorządowych. Będą nowe dowody osobiste, ruszy System Rejestrów Państwowych (SRP). Mieszkaniec Krakowa, Tarnowa i Zakopanego wniosek o wydanie dowodu będzie mógł złożyć np. w Szczecinie. A wniosek o wydanie odpisu aktu urodzenia będzie można przesłać przez internet.

Czy aby na pewno? Czy ten zapowiadany przełom nie okaże się wielką klapą i kompromitacją, podobną do tego, co po wyborach samorządowych działo się w Państwowej Komisji Wyborczej? Termin uruchomienia nowego systemu przesuwano już kilka razy, ostatnio z 1 stycznia na 1 marca 2015 r.

– Termin wejścia w __życie nowych przepisów jest ostateczny, nie planujemy jego zmiany – mówi Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ale w tym tygodniu pracownicy podległego resortowi Centralnego Ośrodka Informatyki dzwonią do każdej gminy i pytają urzędników samorządowych, czy są przygotowani do zmian. Raport z tego wywiadu ma być gotowy jeszcze w tym tygodniu.

– Jesteśmy gotowi, nie będzie żadnych problemów – zapewnia Filip Szatanik z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

– Przygotowujemy się do _ wdrożenia nowego systemu podobnie jak inne gminy. Pracownicy USC, osoby zajmujące się ewidencją ludności i wydawaniem dowodów osobistych byli na szkoleniach w Łodzi – _mówi Tadeusz Durłak, burmistrz Skały, jednej z gmin, którym wojewoda małopolski wytykał, że do połowy stycznia nikt nie logował się do SRP. – _W ostatnich tygodniach nasi urzędnicy logowali się i już zdali egzaminy związane z funkcjonowaniem tego programu _– dodaje Durłak.

Takich samorządów, co do których wojewoda Jerzy Miller miał w połowie stycznia zastrzeżenia, było więcej. Nikt z 19 gmin nie zalogował się wtedy do systemu, a w szkoleniach nie uczestniczyli pracownicy 14 urzędów. Kolejnych 15 gmin nie miało programu do elektronicznej obsługi aktów stanu cywilnego. Jan Brodowski, rzecznik wojewody małopolskiego twierdzi, że wojewoda po to pokazuje palcami te samorządy, które spóźniały się w przygotowaniach, by je zmobilizować. – I __to przynosi efekty – zapewnia Brodowski. Ale wczoraj na posiedzeniu komisji wspólnej rządu i samorządu w Warszawie przedstawiciele gmin wyrażali zaniepokojenie, czy system informatyczny nie zablokuje się, gdy na początku marca wszyscy będą z niego korzystać.

System Rejestrów Państwowych to zintegrowany system wszystkich danych o obywatelach. Dostęp do nich będzie w każdej gminie, co umożliwia np. złożenie wniosku o dowód osobisty w dowolnym miejscu w kraju. Ale nie wiadomo, co się stanie, gdy jednocześnie zacznie z niego korzystać 2,5 tys. urzędników.

Współpraca: (BCA), (AMC)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski