Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy padnie granica 235 metrów?

Redakcja
Dzisiaj pierwsze skoki MŚ w lotach

Program MŚ w lotach

Program MŚ w lotach

   3 Czwartek, g. 9 - dwie serie treningowe, g. 11.30 - kwalifikacja
   3 Piątek, g. 9 - seria próbna, 10.15 - 1. seria konkursowa, 11.30 - seria finałowa
   3 Sobota, g. 9 - seria próbna, 10.15 - 1. seria konkursowa, 11.30 - seria finałowa
   3 Niedziela, g. 9 - seria próbna, 10.15 - 1. seria konkursowa, 11.30 - seria finałowa
   Kwalifikacje w czwartek pokaże na żywo RTL, od piątku relacje na żywo z konkursów w TVP 1.
   Dzisiaj na największej skoczni mamuciej świata - "Velikance" w Planicy zaczynają się 18. mistrzostwa świata w lotach. Stawką jest tytuł indywidualny i po raz pierwszy złoty medal w rywalizacji drużynowej.
   Przed rokiem podczas finałowych zawodów o PŚ w Planicy Fin Matti Hautamaeki ustanowił nowy, fantastyczny rekord świata w długości lotów wynikiem 231 metrów. Adam Małysz pofrunął na 225 metrów, co oznaczało nowy rekord Polski.
   Czy na "Velikance" można skoczyć dalej? Przed rokiem Fin Veli-Matti Lindstroem poszybował nawet na 232,5 metra, ale skoku nie ustał: - Poniosło mnie daleko,__trochę przestraszyłem się i podparłem skok rękami. Uważam, że przy sprzyjającej pogodzie, korzystnym wietrze pod narty można skoczyć w Planicy 235 metrów.
   Mistrzostwa zaczną się dzisiaj dwoma seriami treningowymi i kwalifikacją. W ten sposób wyłonionych zostanie 50 najlepszych skoczków, którzy w piątek wezmą udział w konkursie. Po pierwszej serii zostanie już tylko 30 skoczków, którzy startować będą w drugiej serii finałowej i w obu seriach w sobotę. O tym, kto zostanie mistrzem świata zadecyduje suma punktów z czterech skoków.
   A więc o przypadku w Planicy mowy nie będzie, choć przed dwoma laty podczas MŚ w Harrachovie zdołano przeprowadzić tylko dwie serie. Wygrał będący wówczas w kapitalnej formie Niemiec Sven Hannawald przed Martinem Schmittem i Mattim Hautamaekim. Małysz po niezłym pierwszym skoku w drugim spadł z progu, lądował na 142 metrze i zajął dopiero 18. miejsce. Kompletnie nie udały się tamte mistrzostwa obecnemu wiceliderowi PŚ Norwegowi Roarowi Ljoekelsoeyowi, który skoczył... 94 metry i był 49.! Dzisiaj Ljoekelsoey jest jednym z faworytów imprezy. Przed paroma dniami w Oberstdorfie poszybował na 223 m, poprawiając aż o 7 m rekord skoczni. W wielkiej formie jest Fin Janne Ahonen, lider PŚ, choć twierdzi, że nie przepada za "mamutami". W swojej karierze był jednak wicemistrzem świata w lotach (1996) i brązowym medalistą (2000).
   Kto może im zagrozić? Aktualny rekordzista, Fin Matti Hautamaeki, w dobrej dyspozycji jest od dłuższego czasu Japończyk Kasai, Niemcy liczą na młodego Georga Spaetha (na niedawnych lotach w Oberstdorfie był 4.), jest specjalista od "mamutów" Norweg Tommy Ingebrigtsen.
   Co w Planicy może zwojować Adam Małysz? Ciągle popełnia błędy na progu, skacze nierówno. Bywa, że wygrywa serię treningową, skoczy dobrze w jednej serii konkursowej, ale w drugiej już znacznie krócej. Ten brak stabilizacji sprawia, że dzisiaj tak naprawdę nikt nie potrafi odpowiedzieć - jaką pozycję zajmie Polak? Może w Planicy nastąpi przebudzenie Małysza? Mało to prawdopodobne, ale w skokach nie takie rzeczy się zdarzały.
   Mateusz Rutkowski zadebiutuje na "mamucie". Jego rekord życiowy jest skromniutki, wynosi 133,5 m (z Predazzo i Wielkiej Krokwi), jak 17-latek ze Skrzypnego poradzi sobie na "Velikance"?
   Z dwójki rutyniarzy Wojciech Skupień - Robert Mateja, w zdecydowanie lepszej formie jest ten pierwszy. Stać go na skoki w granicach 180-190 metrów, może poprawi rekord życiowy (190 m)? Mateja lubi "mamuty" (rekord życiowy 201,5 m), ale**nie wystarczy lubić, trzeba jeszcze mieć formę, by daleko skoczyć. Ta czwórka wystartuje też w niedzielę w rozgrywanym po raz pierwszy na MŚ konkursie drużynowym.**
ANDRZEJ STANOWSKI

Od Nykaenena do M. Hautamaekiego

   Historia rekordu świata powyżej 190 m:
   4 191 m - Nykaenen, Planica, 1985
   4 191 m - Felder (Austria), Kulm, 1986
   4 194 m - Fijas, Planica, 1987
   4 203 m - Nieminen (Finlandia), Planica, 1994
   4 209 m - Bredesen (Norwegia), Planica, 1994
   4 210 m - Bredesen, Planica, 1997
   4 212 m - Ottesen (Norwegia), Planica, 1997
   4 214,5 m - Schmitt (Niemcy), Planica
   4 219,5 m - Ingebrigtsen (Norwegia), Planica, 1999
   4 225 m - Goldberger (Austria), Planica 2000
   4 231 m - M. Hautamaeki (Finlandia), Planica 2003

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski