Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy park Grzegórzecki będzie większy? Jest pomysł na zagospodarowanie terenów, na których miało stanąć Krakowskie Centrum Muzyki

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Tak aktualnie wygląda teren parku Grzegórzeckiego
Tak aktualnie wygląda teren parku Grzegórzeckiego Joanna Urbaniec / Polska Press
Chociaż wyczekiwany przez mieszkańców park Grzegórzecki jeszcze nie powstał, to pojawił się pomysł, jak go powiększyć. Podczas konferencji prasowej 12 października Tomasz Daros, Radny Miasta Krakowa wspólnie z radnymi Dzielnicy II Grzegórzki przedstawił projekt uchwały do Prezydenta w tej właśnie sprawie. - Jest to uchwała, która ma ustalić kierunki działania Prezydenta Miasta Krakowa dotyczące powiększenia terenu parku Grzegórzeckiego - wyjaśnia Daros. Według założeń teren, który pierwotnie był przeznaczony pod budowę Krakowskiego Centrum Muzyki, mógłby teraz posłużyć jako uzupełnienie parku Grzegórzeckiego. To jednak nie wszystko.

- Ostatnimi czasy mówi się bardzo dużo na temat parku i wymiany działek. W tym momencie w związku z tym, że miasto realizuje Krakowskie Centrum Muzyki w zupełnie innym miejscu, działka, która do tej pory była pod nie przeznaczona i która częściowo jest własnością miasta i częściowo Województwa Małopolskiego - w tym momencie nie ma swojego celu przeznaczenia. Dlatego razem z Radnymi Dzielnicy II Grzegórzki doszliśmy do wniosku, że dobrze by było, gdyby ten teren przeznaczyć na uzupełnienie parku Grzegórzeckiego. Proponujemy, żeby Miasto wniosło o zniesienie współwłasności poprzez wykupienie drugiej części tego terenu - wyjaśnia Tomasz Daros, Radny Miasta Krakowa.

Jak również wskazał Daros, ten teren byłby naturalnym uzupełnieniem parku Grzegórzeckiego. To jednak nie koniec. Jak wskazywano podczas konferencji prasowej, jest również druga działka, która przylega bezpośrednio do tego terenu.

- Jest to działka będąca własnością Skarbu Państwa. Jest to dosłownie pas drzew, który biegnie wzdłuż budynków i dochodzi do działki, na której ma powstać Akademia Muzyczna. Byłoby to rewelacyjne uzupełnienie tej przestrzeni parkowej - wyjaśnia Daros i dodaje: - Mam nadzieję, że Pan Prezydent dojdzie do porozumienia z Urzędem Wojewódzkim i wykupi ten teren, tak żeby w przyszłości można było cały park Grzegórzecki zagospodarować.

Jak również przypomniał Radny Miasta Krakowa: - W budżecie na 2023 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa na kolejne lata zabezpieczono kwotę 6 mln zł tylko i wyłącznie na tereny zagospodarowania parku Grzegórzeckiego.

Głos w tej sprawie zabrała również Beata Dzieszyńska, Członek Zarządu Dzielnicy II Grzegórzki, która mówiła: - W terenie gdzie powstaje park Grzegórzecki obecnie bardzo dużo się rozbudowało, powstało dużo mieszkań i jest bardzo wielu nowych mieszkańców - te osoby również potrzebują zieleni, tak jak wszyscy mieszkańcy Krakowa.

Małgorzata Włoszczyk, Radna Dzielnicy II Grzegórzki podkreśliła jak wielką wagę mają drzewa i krzewy, które znajdują się na wspomnianych terenach: - Nie wolno ich wyciąć, ani zniszczyć. One powinny tam być nadal zagospodarowane, a teren pięknie zrewitalizowany. Powinno tam powstać miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli miło spędzać czas.

Na terenie przyszłego parku Grzegórzeckiego ruszą wyburzenia obiektów powojskowych

Na początku września br. Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął przetarg na wyburzenie obiektów powojskowych, które przeszkadzają w utworzeniu parku Grzegórzeckiego. Wyłoniono firmę, która zajmie się likwidacją obiektów za 328 tys. zł.

- Umowa z Wykonawcą została podpisana pod koniec września. Zgodnie z zapisami umowy na całość prac Wykonawca ma 90 dni, a ich koniec przypada na połowę grudnia. W ubiegłym tygodniu teren został przekazany Wykonawcy, prace fizycznie w terenie jeszcze się nie rozpoczęły - wyjaśnia Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Aktualnie ZZM jest na etapie przygotowania dokumentacji projektowej dotyczącej zagospodarowania parku Grzegórzeckiego. W związku z negatywną opinią wydaną przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie wprowadzane są do projektu stosowne poprawki.

- W pierwszej kolejności przygotowana została dokumentacja dla placu zabaw z oświetleniem, która ponownie zostanie złożona do zaopiniowania przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. W sytuacji uzyskania pozytywnej opinii możliwe będzie przystąpienie do dalszego procedowania dokumentacji projektowej, a następnie - po uzyskaniu wszystkich pozwoleń i zabezpieczeniu odpowiednich środków finansowych - wyłonienie wykonawcy i realizacja zamierzenia. Niezależnie odrębną procedurą uzyskano pozwolenie na budowę dla budynku biurowo-sztabowego oraz wiaty żelbetowej - odpowiada na interpelację radnego Darosa, Prezydent Miasta.

Na rok 2023 zaplanowano rozbiórkę dwóch budynków oraz przygotowanie terenu do ewentualnych robót budowlanych związanych z rewitalizacją parku. W roku 2024 planowane jest rozpoczęcie prac od budowy placu zabawa wraz z oświetleniem.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski