Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy uczniowie są bezpieczni?

Redakcja
Młodzież ZS nr 2 to ruchliwie skrzyżowanie musi pokonywać kilka razy dziennie Fot. Zbigniew Wojtiuk
Młodzież ZS nr 2 to ruchliwie skrzyżowanie musi pokonywać kilka razy dziennie Fot. Zbigniew Wojtiuk
Największą szkołą w mieście (i także w powiecie) jest Zespół Szkół nr 1. Liczy on obecnie aż 900 uczniów (w tym 720 uczniów szkół dziennych). Usytuowanie u zbiegu ulic; powiatowej Konopnickiej i wojewódzkiej Racławickiej od dawna nie wydaje się najszczęśliwsze.

Młodzież ZS nr 2 to ruchliwie skrzyżowanie musi pokonywać kilka razy dziennie Fot. Zbigniew Wojtiuk

MIECHÓW. Ruch na drogach jest coraz większy, dlatego sprawdzaliśmy, czy w pobliżu szkół są oznakowane przejścia

- Dobrze, że są wreszcie kolorowe "pasy" ze znakami ograniczenia prędkości do 40 km. Wykonano dodatkowe oznakowanie oraz zabezpieczenia w postaci barierek. Ale i tak zwężenie ul. Racławickiej (zjazd w kierunku "Lidla") powoduje, że droga do naszej szkoły stała się bardziej niebezpieczna. Odpukać, nie było dotychczas żadnego wypadku - stwierdza dyrektor ZS nr 1 - "ekonomika", Marzena Samborska.

Specyfika placówki jest to, że 3 grupy chłopców, by odbyć lekcje WF muszą przejść z macierzystego budynku do budynku ZS nr 1 przy ul. Sobieskiego, przez całe centrum miasta. Przemarsz odbywa się pod opieką nauczycieli, ale trzeba uważać podczas pokonywania ponad kilometra w jedną stronę...

Nieco mniejszy liczebnie Zespół Szkół nr 2 ma znacznie trudniejszą sytuację. Gros młodzieży, by dojść do miechowskiego "elektronika" musi pokonać ruchliwe o każdej porze skrzyżowanie ul. Konopnickiej z drogą krajową K - 7. Prędkość na tym odcinku jest ograniczona do 70 km/h. Jednak, jak obserwujemy, kierowcy jeżdżą tędy znacznie szybciej...

Jeszcze na początku 2008 roku dyrektor ZS nr 2 Maria Paschek zwróciła się do krakowskiego Oddziału GDDKiA o budowę sygnalizacji świetlnej w tym miejscu.

- Odpowiedź otrzymaliśmy bardzo szybko, bo już 9 kwietnia 2008 r. Oto treść tego pisma - czyta nam dyrektorka: - Opiniuję wasz wniosek negatywnie. Zastosowane na przedmiotowym skrzyżowaniu elementy organizacji ruchu wpływają pozytywnie zarówno na warunki bezpieczeństwa wszystkich użytkowników jak i na przepustowość ruchu na drodze głównej. Zamontowany kilka lat temu aktywny znak kasetonowy D-6 z żółtymi lampami pulsującymi i lampą oświetlającą rejon przejścia, w szczególny sposób ostrzega kierowców o specyfice wyróżnionego w ciągu drogi nr 7, konkretnego przejścia dla pieszych.

Niniejszym pismem informuję, że w bieżącym roku planujemy wymianę lamp oświetlających rejon przejścia na lampy o mocniejszym źródle światła. Dodatkowo, w odległości ok. 300 m, jest już zlokalizowana sygnalizacja świetlna (skrzyżowanie "siódemki z ul, Racławicką - przyp. red.), której działanie wpływa na spowolnienie ruchu również w obrębie przedmiotowego przejścia. Natomiast instalowanie dodatkowej sygnalizacji świetlnej w tak bliskim sąsiedztwie, znacznie pogorszy płynność ruchu na obejściu Miechowa (...).

Gimnazjum nr 1 położone jest bardziej peryferyjnie. Poza tym, że brakuje oświetlenia ulicznego na drodze dojazdowej inne wymogi jeśli chodzi o bezpieczeństwo są spełnione.

- Dowóz młodzieży odbywa się bezkolizyjnie, w warunkach pełnego bezpieczeństwa. w porze najliczniejszych dowozów prosimy o pomoc policję i zawsze ją otrzymujemy. Jesteśmy otwarci na sugestie i propozycje ze strony rodziców, jeśli chodzi o sprawy bezpieczeństwa na trasie dom - szkoła i odwrotnie - zaznacza dyrektor Gimnazjum nr 1 Joanna Nowak.

Jednak oświetlenie uliczne na pewno by się przydało. Na to nie tylko Gimnazjum nr 1 oczekuje od lat. Niektóre klasy wychodzą ze szkoły po ośmiu lekcjach (po godz. 15). w porze wczesnozimowej to już zmierzch.
Najbardziej bezpieczna pod tym względem jest w mieście Szkoła Podstawowa nr 1. Obszerna zatoka "wydzielona" przed laty z łuku ul. Konopnickiej, w sposób zasadniczy poprawiła bezpieczeństwo uczniów. A od tej strony jest do "jedynki" główne wejście.

- Także między innymi dlatego otrzymaliśmy kilka dni temu w Krakowie certyfikat "Szkoły Promującej Bezpieczeństwo" za inicjatywy i działania w ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa prowadzone pod egidą KWP i MKO. Koordynatorami projektu były nasze nauczycielki Anna Gortal i Marianna Kańska - cieszy się dyrektor miechowskiej "jedynki" Anna Gawin.

Zbigniew Wojtiuk

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski