MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy w ślad za hutą inne firmy zaczną otwierać przedszkola

MARCIN WARSZAWSKI
Plac zabaw nowego przedszkola dla dzieci pracowników huty Fot. Anna Kaczmarz
Plac zabaw nowego przedszkola dla dzieci pracowników huty Fot. Anna Kaczmarz
Wielkie koncerny, które mają swoje oddziały w naszym mieście, zaczynają otwierać się na młodych. Pierwsze przedszkole dla dzieci swoich pracowników stworzył kilka lat temu tytoniowy gigant Philip Morris. Wczoraj działalność podobnej placówki zainaugurował obecny właściciel krakowskiej huty - koncern Arcelor Mittal Poland.

Plac zabaw nowego przedszkola dla dzieci pracowników huty Fot. Anna Kaczmarz

INICJATYWA. Do "Akademii Małych Pociech" uczęszczać ma 100 dzieci hutników

- Cieszymy się, że w tak krótkim czasie udało się utworzyć drugie już przyzakładowe przedszkole. Ta inicjatywa jest najlepszym dowodem na to, że opieką chcemy otaczać nie tylko pracowników, ale także ich rodziny - powiedział Sanjay Samaddar, prezes AMP. Dodał, że uruchamianie kolejnych przedszkoli jest elementem aktywizacji zawodowej kobiet i wyrównywania ich szans na rynku pracy.

Przedszkole, które znajduje się na os. Centrum A, nazwane zostało "Akademią Małych Pociech". Remont pomieszczeń trwał trzy miesiące i pochłonął 2 mln zł. Do placówki uczęszczać będzie 100 dzieci w wieku 2,5 - 6 lat. W pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci pracowników krakowskiej huty. Pobyt dziecka w przedszkolu ma być dofinansowywany z Zakładowego Funduszy Świadczeń Socjalnych, dzięki czemu opłaty miesięczne będą wynosił y 100-200 złotych, w zależności od dochodu w rodzinie. Przedszkole ma również do dyspozycji ogród z placem zabaw.

Otwarcie przedszkola to okazja, by sprawdzić, jakie działania prorodzinne podejmują inne firmy zatrudniające setki krakowian.

Dla przykładu firma Sabre Polska, która w Krakowie zatrudnia 1,3 tys. pracowników (głównie są to specjaliści od oprogramowania), na razie nie planuje otwarcia firmowego przedszkola lub żłobka, ale każdy świeżo upieczony rodzic dostaje od firmy dodatek na wyprawkę dla dziecka, a na terenie biura karmiące mamy mają do dyspozycji specjalnie przygotowany pokój.

- Pracujący rodzice stanowią bardzo ważną część naszego zespołu, dlatego staramy się ułatwić im zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Elastyczne formy zatrudnienia oraz godziny pracy ułatwiają powrót po urlopie macierzyńskim - podkreśla Karolina Fela z Sabre Polska.

Inny duży krakowski pracodawca - firma Capgemini, chcąc umożliwić łączenie aktywności zawodowej z wychowywaniem dziecka, stworzyła projekt "Business Mama". Oprócz udostępnienia specjalnego portalu i szkoleń e-learningowych Capgemini daje również możliwość dofinansowania odpłatności za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu oraz innych formach wychowania przedszkolnego.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski